Rafting Sporunda En Sık Kullanılan Terimler, Rafting Terimleri Hakkında

Rafting Sporunda En Sık Kullanılan Terimler | Rafting Terimleri

Antalya rafting sezonu köprülü kanyon raftingo macera keyfi devaRafting Terimleri;

Dünya genelinde Rafting sporuyla ilgilenen Raftcılar ama amatör ama profesyonel olarak kullandıkları malzeme isimlerini ve rafting terimlerinin ne anlama geldiğini bilmeleri bu sporu anlamayı daha kolay hale getirir. Uluslararası olarak kullanılan bu terimler ve ekipmanlar azgın şelalelerde, sert rüzgarlı ve yağmurlu hava şartlarında sizin daha zevkli ve bilinçli spor yapmanıza yardımcı olacaktır. Türkçe metin olarak anlamı uzun olan bir cümleyi kısa ve tek bir terimle kısa zamanda yapmanızı sağlayan terim şekline talimatlardır. Örneğin; Body Rafting

BODY RAFTİNG: Irmağa düşen veya keyfe keder akıntılar esnasında ayakların önde olduğu yüz kısmının havaya bakacak şekilde sırt üzeri uzanarak suda mesafe almasına denilir.

DRYSUİT: Kuzey ülkelerinde Rafting yaparken oldukça soğuk su ve hava şartlarında rüzgar ve su geçirgenliği olmayan suya girildiği anda kişilerin Hipotermi den kaynaklı yüksek ısı kaybını önleyici kıyafete verilen isme denilir.

BOOTEİ: Neoplem malzemeden yapılmış bir çeşit rafting ayakkabısı olarak isimlendirilir. Ayakları koruyucu özelliğe sahiptir ıslanmaları durumunda bile Rafting yaparken ayakları koruma özelliğine sahiptirler.

WETSUİT: Genelde Dalgıçların kullandığı kıyafetlere çok benzemektedir. Islandıklarında bile sıcak ve koruyucu özelliği sayesinde kullanıcıya rahatlık sağlamaktadır. Rafting sporunda sık olmasa da soğuk sularda kullanılır. Antalya’da sık kullanılmaz.

WHİTE WATER RAFTİNG: Irmak içerisinde sadece havayla şişen botlara verilen isimdir. Profesyonel Raftingciler kullanır.

RAFT: Raftingciler için özel üretilen, uluslararası standartlarda üretimi olan şişme botlara verilen isimdir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp
İlginizi Çekecek Aktiviteler
ONLİNE REZERVASYON VE HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.