Antalya Kanyoning (Canyoning) ve Canyoning Turları

Antalya Manavgat Köprülü Kanyon'da Canyoning Kanyon hakkında detaylı bilgiler veren en Kapsamlı etkinlik sitesi Antalya Adventure, Kanyoning (Canyoning) Turlarını sizler için daha keyifli hale getirdi. Canyoning Antalya serüveni Köprülü Kanyon'da başlıyor. Antalya Köprülü Kanyon Beşkonak bölgesinde dünya harikası serin kaynak sularında yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? Rafting & Canyoning turları şimdi ikisi bir arada! Seçimininizi yapın ve maceradan geri kalmayın.

raftingo canyoning macera

Sizlere Kanyon (canyoning) anlatırken Ülkemizde Antalya il sınırları içerisinde yer alan ünlü Köprülü Kanyon Milli parkında Kanyon inceliklerinden kısaca bahsetmek istiyoruz. Kanyon (canyon) Antalya’nın son zamanların en popüler turları arasında yer almaktadır. Bu kadar popüler olmasının en büyük nedenlerinden birisi berrak rafting ırmağını oluşturan irili ufaklı onlarca şelalelerin kaynağına inilmesidir.

Kanyon (canyon) rafting turundan ayrı kılan en önemli özelliği küçük çocukların yani 10 yaş altının bu tura katılamıyor olmasıdır.

Sebeplerine gelecek olursak Kanyon (canyon) parkuru yarı Trekking yarı yüzme ve kayalardan derin sulara atlama gibi animasyonlardan oluşmasıdır. Her spor dalında olduğu gibi Kanyoning (canyoning) turunun'da kendine has arazi koşullarının oluşturduğu zorlu geçitler vardır.

Bu tehlikeli olabilecek geçitlerde her hangi bir kazaya sebebiyet vermemek için rehberinizi mutlaka dinleyip fevri hareketlerden kaçınılmalıdır. Kanyoning (canyoning) turuna başlamadan önce kesinlikle Ayağınızda kaygan özelliği olmayan ayakkabınızın olması gerekmektedir. canyoning ekibi olarak milli park alanında 2 farklı parkur alanı oluşturduk.

Aşağıda kanyoning (canyoning) Turları hakkında geniş bilgilere yer verlmiştir. Aklınıza takılan sorularınız için İLETİŞİM Hatlarımızdan her hangi birisini arayarak bilgi alabilirsiniz. Tura katılım sağlayacak olan misafirlerimizin sezon yoğunluğundan dolayı erken rezervasyon yapmalarını ve en geç 1 gün önce hava şartlarının uygunluğu için iletişim kurmalarını öneriyoruz.

Kanyoning (Canyoning) Nedir?

Kanyoning (Canyoning) Nedir? - Nasıl Yapılır? | Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon Kanyoning (Canyoning);

Kanyon (canyon) binlerce yıl sonucu hava, rüzgar, yağmur ve nehir yataklarının kaya ve toprağı erozyona uğratarak oluşturduğu derin çukur ve vadilere verilen isimdir. Dünyada keşfedilmiş ve bilinen en büyük kanyon Amerika kıtasındaki büyük kanyondur. Türkiye’de Kanyon ise iklim ve hava şartlarının değişkenliği sebebiyle küçük büyük onlarca kanyon yarıkları bulunur. Antalya, Muğla, Erzurum, Kastamonu, Çoruh bölgelerinde bilinen ünlü kanyonlarımız mevcuttur.

Kanyoning (canyoning) ise bu doğal oluşumlardan geçerek irili ufaklı doğal parkur alanlarında bazen ip yardımıyla bazen kaygan özelliği olmayan trek ayakkabılarıyla bir uçtan bir uca geçilmesine verilen isimdir. Eğer bir kanyon parkuruna gidecekseniz öncelikle bilmeniz gerekenler mevsimin raftingo canyoning turları bir başka heyecanlı antalyauygunluğu, hava şartları, ekibin tecrübesi olmazsa olmazlarındandır. Elbette ki her kanyonun kendine göre farklı coğrafik zorlukları vardır buna göre hazırlık yapılmalı ve işin ehli olan bir rehberle kanyoning turuna katılın. Öyle kanyonlar vardır ki günlerce içerisinden çıkamazsınız. Söylediğimiz gibi her kanyonun kendi içerisinde riskleri barındırır. Antalya’da ki Kanyoning (canyoning) turları ise Seçeceğiniz parkura bağlı olarak genelde 2-3 saat aralığında sürmektedir. Fakat suyun başlangıç noktasına gitmek isterseniz bu günlerinizi alabilir. Kanyoning turunda kullanacağınız olmazsa olmaz malzemeler can yeleği , kask, kaygan özelliği mümkün mertebe az olan ayakkabı ve kurtarma ipinden oluşur. Bu saydıklarımız tam profesyonel olmayan düşük riskli kanyon parkurları için geçerlidir. Antalya Köprülü Kanyonda Kanyoning Turları son yıllarda oldukça keyifli ve muhteşem bir görselliğe sahiptir. Sizde canyoning turuna katılmak isterseniz RAFTİNGO iletişim alanından daha detaylı bilgi alabilir, rafting turu ile birlikte kombine ederek tam gün bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Antalya Köprülü Kanyon, Beşkonak Bölgesi Kanyoning (Canyoning) Turları

En Popüler Canyon - Köprülü Kanyon | Canyoning Turu

Köprülü Canyon;

Sizlere Kanyon (canyoning) anlatırken Ülkemizde Antalya il sınırları içerisinde yer alan ünlü Köprülü Kanyon Milli parkında Kanyon inceliklerinden kısaca bahsetmek istiyoruz. Kanyon (canyon) Antalya’nın son zamanların en popüler turları arasında yer almaktadır. Bu kadar popüler olmasının en büyük nedenlerinden birisi berrak rafting ırmağını oluşturan irili ufaklı onlarca şelalelerin kaynağına inilmesidir.

RAFTİNGO CANYONİNG HARİTA PARKURUKanyon (canyon) rafting turundan ayrı kılan en önemli özelliği küçük çocukların yani 10 yaş altının bu tura katılamıyor olmasıdır.

Sebeplerine gelecek olursak Kanyon (canyon) parkuru yarı Trekking yarı yüzme ve kayalardan derin sulara atlama gibi animasyonlardan oluşmasıdır. Her spor dalında olduğu gibi Kanyoning (canyoning) turunun'da kendine has arazi koşullarının oluşturduğu zorlu geçitler vardır.

Bu tehlikeli olabilecek geçitlerde her hangi bir kazaya sebebiyet vermemek için rehberinizi mutlaka dinleyip fevri hareketlerden kaçınılmalıdır. Kanyoning (canyoning) turuna başlamadan önce kesinlikle Ayağınızda kaygan özelliği olmayan ayakkabınızın olması gerekmektedir. Raftingo ekibi olarak milli park alanında 2 farklı parkur alanı oluşturduk.

raftingo kanyoning manavgat antalya macera turları

Birincisi hava şartlarının uygun olduğu zamanlarda Tarihi tahta köprüden başlayarak iri kayaların üzerinde sıcak su olarak adlandırılan bölgeden yaklaşık olarak 1 km kadar yürüyüş yapılır. Soğuk suya yani rafting ırmağını oluşturan şelalelere gelindiğinde kendinizi akıntıya bırakarak ki biz buna body rafting diyoruz doğal kayalardan fışkıran büyük şelalenin çıkış kaynağına kadar geliyoruz.

Mara içerisine dileyen misafirlerimiz oldukça soğuk olan su içerisine girip görselliği dünyanın hiçbir yerinde bulamayacağınız resim ve video çekimleri yapıyoruz. Daha sonra 7 ila 10 metre yüksekliği olan kayalara çıkıp dileyen misafirlerimiz derin sulara atlayarak heyecanı üst seviyelerde yaşayabiliyorlar. Tabii tüm bunları gerçekleştirirken sadece ve sadece rehberinizin komutlarına göre hareket etmeniz gerektiğini unutmayalım. Biz misafirlerimizle tüm bu aktiviteleri gerçekleştirdiğimiz sıralarda raftingo ekibi dik 40-50 metre yükseklikteki kayalardan halatlarla rafting botlarını suya indirmekle uğraşırlar. Katılımcılar için hazır hale getirirler.

Atlama animasyonunu tamamlayan misafirlerimiz şişme botlarına binerek doğa harikası ve eşi benzeri olmayan manzara eşliğinde akıntıyla birlikte canyon arasında ilerlenir. Bu ilerleme yaklaşık bir buçuk km kadar sürmektedir. Kemeriyle ünlü yüksek tarihi köprülü Kanyon adını aldığı köprünün altından durağan akıntıyla beraber geçilerek rafting start noktasına ulaşılır. Böylelikle turumuzun birinci seçenekli parkuru tamamlanmış olur.

canyoning turunun incelikleri

İkinci oluşturduğumuz Kanyoning (canyoning) parkur seçeneğimiz ise daha çok hava şartlarının yağmurlu ve su debisinin yüksek olduğu zamanlarda kullanırız. Su debisi yükseldiğinde birinci parkur seçeneğinde olduğu kayalardan yürüme. Yürünmemesinin neden kayalar suyun altında kalır. Bu parkuru diğerlerinden ayıran en büyük özelliği botların içerisinde rafting start noktasından başlayarak bu sefer akıntıya karşı senkronize bir şekilde kürek çekilerek ilerleme sağlanır. Ve doğal rafting ırmağını oluşturan şelale görsellerinin olduğu alana ulaşılmış olur.

Raftingo macera turları her daim ilklerin öncüsü olmuştur. Hayatınızda yaşanacak çok şeylerin olduğunu düşünüyorsanız Raftingo macera rotanız olsun.

Kanyon (Canyoning), Antalya Köprülü Kanyon Canyoning

Antalya Canyoning Turu | Canyoning Uyulması Gereken Kurallar

Kanyoning (Canyoning);

Kanyoning (CANYONİNG) hayli keyifli bir aktivite olduğu gibi, tur sırasında doğal oluşumlar yoğun olduğundan bazı tehlikeleride beraberinde getirir. fakat uzman rehberlerin kurallarına harfiyen uyulduğu taktirde oluşabilecek olası riskler en aza indirgenebilir.

Güvenli ve adrenalin dolu güzel bir aktivite için aşağıdaki hususlara dikkat etmenizi öneririz Raftingo ekibi olarak can güvenliğinizi ilk sıraya koyuyor ve bu kurallara mutlaka uyulmasını sağlıyoruz. siz güvendeyseniz biz mutluyuz. ve biz mutluysak siz eyleniyorsunuz demektir. Böylesine farklı bir canyoning aktivitesini mutlaka tecrübe etmelisiniz diyor ve doğayla iç içe keyifli günler diliyoruz.Kanyon-Turu-Başlangıç-Öncesi-Uyulması-Gereken-Kurallar

 • Katılımcının en az yaş ortalaması 10 ve üzerinde olması

 • Yüzmeyi bilmek.

 • Varsa her hangi bir sağlık probleminiz veya olduğu başınızdan geçen ciddi bir ameliyat varsa kesinlikle tura katılmadan önce info sırasında yetkili uzman rehberlerimiden her hangi birine mutlaka bilgi vermesi gerekmektedir.

 • Üzerinde Metal aksesuarlar altın gümüş (künye, küpe, halhal, vb.) canyoning turu süresince takılmaması önerilir. Kanyoning turlarına katılacak olan misafirlerimiz kayaların yüzeyi kaygan olacağından Kaygan özelliği az olan ve suya girilebilir özellikte ayakkabı seçilmesi. eğer yanlarında yok ve bulunmuyorsa ise RAFTİNGO buluşma noktasında tüm ayak numaranıza göre bu özelliklere sahip olan Kanyon ayakkabılarından temin edebilirsiniz.

 • KANYON (Canyon) Turu ne kadar karada kısmen trekking yürüyüşü tarzına benzesede su geçitleri yüzünden yüzmek zorundasınız. Islanacağınız için tur sonunda yanınıza havlu almanızı tavsiye ederiz.

 • Bayanlar için kıyafetler şort, bikini ve mayo, erkekler içinse şort getirmeniz yeterli olacaktır.

 • Hamile bayanların katılmaları sağlık açısından kesinlikle uygun değildir ve yasaktır.

Kanyon (Canyon) Parkur Detayları

Antalya Kanyoning (Canyoning) Turu | Parkur Bilgileri Detayları

Kanyon (Canyoning) Kısa Parkur Detayları;

Kanyon (canyoning) parkuru, yaklaşık iki buçuk km uzunluğunda olmakla beraber grubun yoğunluğuna bağlı olarak bir buçuk iki saat kadar sürebilmektedir. Canyon Parkurunun tur programının 500 metresi akıntıyla birlikte serin sularda yüzerek suyun akıntısıyla kendinizi bırakarak body rafting yaparak ilerleriz. 1 km si yürüyerek trekking tarzında kalan diğer 1 km’si de yüzerek tamamlanmış olur.kanyona-gitmek

Kanyon (canyon) içerisinde bulunan harika görselliğe sahip başta 4 ‘ü büyük olmak üzere onlarca doğal su kaynağı ve kayalardan taşan şelaleleri bulunmaktadır. Rafting turu ve parkuruya kıyaslandığında zorluk derecesinin daha yüksek oluşu ve on yaşından küçük gençlerin bu tura katılamamasıdır.

Köprülü Kanyon (Canyon)

Antalya Kanyon - Canyoning Bölgesi | Köprülü Kanyon Turları

Kanyon (Canyoning);

er Kanyon (Canyoning) Turuna katıldıysanız bu yerde görüp görebileceğiniz bölgenin en eşsiz yapı mimarilerinden olan iki adet tarihi köprü göreceksiniz küçük olan köprü asıl usta tarafından yapılmış olduğu söylenir. Kemerli Köprü ise, çırağı tarafından yapılmıştır. Köprülü Kanyon adı bu iki köprüden almıştır.

köprülü kanyon turlarının en heyecanlısı canyoning turlarıdır veYaz aylarında yabancı turistlerin ilgi gösterdiği kadar yerli turistlerinde ilgi gösterdiği Antalya Köprülü Kanyon’da günde 5 ile 6 bin kişi arasında bazen younlukta 10 bin ziyaretçisi sayısına ulaşır, Rafting ve Kanyoning ter temiz nehir suyunu kaynağından rahatlıkla içilebileceksiniz. Çevrenin doğal güzelliği milli park sınırları içerisinde piknik alanlarıyla yerli misafirlerin ayrıca uğrak yeri haline gelmesini sağlamıştır. insanlar hem pikniklerini yapıp hemde ailece rafting yapma imkanına sahip olurlar. Bu sebeple kanyon turistik açıdan da büyük bir önem taşıyıp ülkemizin milli gelirine ciddi destek sağlamaktadır.

Köprülü Kanyon Isparta’nın güney doğusunda bulunan Kasımlar beldesinden başlamaktadır. Nehrin kaynak suyu Isparta’nın ilçesi olan Aksu’dan gelen ırmak ve yine Isparta’ya bağlı Karacahisar köyünden çıkan suların birleşiminden oluşturmaktadır. Kanyon Kasımlar’dan Antalya’nın Değirmen özü köyüne kadar yaklaşık 25 km boyunca sarp ve dar vadilerden oluşmaktadır.

Bu bölgede suyun yükseldiği zamanlarda yürüyerek geçiş zordur. Yaz aylarında sıcakların etkisi ve suyun azalması ile yürüyerek geçiş yapılabilir . Değirmen özü köyün’den sonra nehir açık ve geniş alanda akmaya başlar, sonra tekrar nehir dar vadilere girer. Bu tekrar dar olan kısım Köprülü Kanyon Antik Köprüsüne kadar devam eder. Yine bu bölümde dik ve sarp vadiler zor geçişler ve doğal güzellikler vardır. Nehrin çevresinde 1973 yılında, 36.614 hektar büyüklüğünde Köprülü Kanyon Millî Parkı oluşturulmuştur.

Canyoning İçin Gerekli Malzemeler

Antalya Kanyoning Turu | Canyoning Gerekli Ekipmanları

Ekipmanlar;

Kanyonin Turu katılımcıları Köprülü Kanyon Beşkonak beldesi buluşma noktasında, konusunda uzman rehberlerimizce gerekli tüm bilgi ve detaylar anlatılmaktadır. Kanyoning katılımcı misafirlerimizin yanlarında olması gereken ekipmanların en başında kaygan özelliği olmayan suya girilebilen ayakkabı getirmeleri gerekmektedir. işte rafting işte raftingo maceraları yaşayacak çok şeyiniz var

Yanlarında yoksa start noktasında ayak numaranızı göre ayakkabılar bulunmakta olup dileyen misafirlerimiz satın alabilmektedirler. Can yeleği, kask, kurtarma ipi (rehberimizde bulunur) gibi diğer malzemeler tarafımızdan tur öncesi sizlere verilir. Son zamanların eğlenceli doğa etkinliği olarak bilinen Canyoning turları Köprülü Kanyon bölgesinde gerçekleşen en güzel doğa etkinlikleri arasında yerini almıştır.

Türkiye'nin Bilinen En Gözde Kanyonları (Canyon)

Türkiye'de Bilinen En Ünlü Kanyonlar | Kanyon (Canyon) İsimleri

Türkiye'de Kanyonlar;

Türkiye’de dünyada olduğu gibi birçok doğanın bize sunmuş olduğu ünlü kanyonlarımız vardır. Bu Kanyonlarımızı ve bulunduğu yerleri isim olarak size sıralamaya çalışacağız:

 • Cehennem Deresi Kanyonu, Artvin
 • Karanlık Kanyon, Kemaliye,Erzincan
 • Valla kanyonu, Kastamonu
 • Çatak Kanyonu, Azdavay, Kastamonu
 • Sapadere Kanyonu, Antalya
 • Ulubey Kanyonu, Uşak
 • Güver Kanyonu, Antalya
 • Ihlara Kanyonu, Aksaray
 • Köprülü Kanyon, Antalya
 • Karacehennem Boğazı, Kastamonu
 • Saklıkent Kanyonu, Fethiye Muğla

Antalya Kanyon (Canyon);

Raftingo olarak bulunduğumuz bölgedeki Dünyaca tanınmış olan Antalya’nın ve Türkiye’nin doğa sporları alanında en önemli bir bölgesi olan Köprüçayı üzerindeki Köprülü Kanyon ve aktif, akıntısı yüksek olan akarsuyun oluşturmuş kanyon üzerindeki ırmağımızda yapılan Rafting ve Kanyoning merkezimizi tanıtacağız.

Daha önce Antalya’da Rafting bölümünde tanıtımını yaptığımız gibi Isparta'nın Sütçüler ilçesinde başlayan ve Antalya'da denize dökülen, Rafting ve Kanyoning (Canyoning) yapmaya uygun bir Köprüçay'ın vadisinde Köprülü Kanyon bulunmaktadır. Aşağıda Köprülü kanyon vadisinin güncel haritasını görebilirsiniz.

RAFTİNGO CANYONİNG HARİTA PARKURU

Kanyon (Canyon) Denilince Akla Gelen Fiziki Bilgiler

Kanyon (Canyon) Nedir? Nasıl Oluşmuştur? | En Büyük Kanyon

Kanyon (Canyon) Nedir?

Dünyada Yer küre üzerindeki ırmakların oluşturulmuş olduğu oldukça derin ve sakin güzelliğe sahip vadilere Canyon (Kanyon) denir. dilimiz Türkçe ve Frenk dillerinden türeyen Kanyon (canyon) isminin, gerçek yeri İspanyol olduğu söylenen cañón şu bildiğimiz ünlü fotoğraf makinası markası gibi olan sözcükten gelmektedir.

Kalker kayaların arasından geçerken, akan suyun derinlere giderek aşındırmasıyla oluşum sağlar. Kanyon (canyon) akışkan gücünün oldukça yüksek çayların kireçli olmayan bölgelerde oluşturdukları deformasyonlarla derin vadileri ve yarıklar meydana getirmesiyle oluşur. Kanyon (canyon) olan bölgelerin kenarları çok keskin aralar oluştururlar. Kayaların fiziki yapısı ve sağlamlığına göre dir. kenarlarının aşındırmaya karşı gösterdikleri dirence bağlı olarak çeşitli şekiller meydana getirirler.

RAFTİNGO CANYONİNG HARİTA PARKURUKanyon duvarlarının yapıları erozyon ve aşınmaya dayanıklı sert kayalardan oluşur. Genelde granit ya da kumtaşı gibi oluşumlara rastlanır. Kanyonun oluşumunda etkisi yüksek olan ve hızlandırıcı etkisi olan hava akımları, sulak bölgelere nazaran daha etkili ve güçlü olduklarından kuru alanlarda bu tür kanyon oluşumuna daha çok rastlanır.

Cañón; Kanyon (Canyon), Karstik kalkerli arazilerin üzerinde oluşan çok derin vadilerdir. Türkiye'de yöresel olarak vadilere Kapız adı da verildiği bilinmektedir.

Deniz taban seviyesinde oluşan kanyonlara da Su altı Kanyonları adı verilmektedir. Karasal bölgelerde oluşan kanyonlarla hemen hemen aynı özelliklere sahip olup genellikle nehir ağızlarında meydana gelen veya oluşum sağlayan bu yapılar, sualtı akıntılarının güç ve etkisi ile oluşur.

Dünya'da en bilinen ve en büyük doğal kanyon örneği Amerika'da bulunan Antilop Kanyonu ile Arizona'da bulunan Büyük kanyon'dur.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp

Antalya Manavgat Kanyoning turuna özel kareler...

ONLİNE REZERVASYON VE HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.