turk ingiltere rusya

Macera arama macera sana gelsin!

Antalya Kanyoning (Canyoning) Turları - Köprülü Kanyon

Antalya Manavgatcanyoning turu Antalya Köprülü Kanyon'da Canyoning Kanyon hakkında detaylı bilgiler veren en Kapsamlı etkinlik sitesi Antalya Adventure, Kanyoning (Canyoning) Turlarını sizler için daha keyifli hale getirdi. Canyoning Antalya serüveni Köprülü Kanyon'da başlıyor. Antalya Köprülü Kanyon Beşkonak bölgesinde dünya harikası serin kaynak sularında yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? Rafting & Canyoning turları şimdi ikisi bir arada! Seçimininizi yapın ve maceradan geri kalmayın.

KANYONİNG (Canyoning)

Sizlere Kanyon (canyoning) anlatırken Ülkemizde Antalya il sınırları içerisinde yer alan ünlü Köprülü Kanyon Milli parkında Kanyon inceliklerinden kısaca bahsetmek istiyoruz. Kanyon (canyon) Antalya’nın son zamanların en popüler turları arasında yer almaktadır. Bu kadar popüler olmasının en büyük nedenlerinden birisi berrak rafting ırmağını oluşturan irili ufaklı onlarca şelalelerin kaynağına inilmesidir. Kanyon (canyon) rafting turundan ayrı kılan en önemli özelliği küçük çocukların yani 10 yaş altının bu tura katılamıyor olmasıdır. Sebeplerine gelecek olursak Kanyon (canyon) parkuru yarı Trekking yarı yüzme ve kayalardan derin sulara atlama gibi animasyonlardan oluşmasıdır. Her spor dalında olduğu gibi Kanyoning (canyoning) turunun'da kendine has arazi koşullarının oluşturduğu zorlu geçitler vardır. Bu tehlikeli olabilecek geçitlerde her hangi bir kazaya sebebiyet vermemek için rehberinizi mutlaka dinleyip fevri hareketlerden kaçınılmalıdır. Kanyoning (canyoning) turuna başlamadan önce kesinlikle Ayağınızda kaygan özelliği olmayan ayakkabınızın olması gerekmektedir. canyoning ekibi olarak milli park alanında 2 farklı parkur alanı oluşturduk.

Aşağıda kanyoning (canyoning) Turları hakkında geniş bilgilere yer verlmiştir. Aklınıza takılan sorularınız için İLETİŞİM Hatlarımızdan her hangi birisini arayarak bilgi alabilirsiniz. Tura katılım sağlayacak olan misafirlerimizin sezon yoğunluğundan dolayı erken rezervasyon yapmalarını ve en geç 1 gün önce hava şartlarının uygunluğu için iletişim kurmalarını öneriyoruz.

KANYON AKTİVİTESİ HAKKINDA

duration Tur Süresi - 2 km Kanyon parkuru yaklaşık 1,5 saat

age-10 Yaş sınırı - Nehir suyunun debisine bağlı olarak 10 yaş üstü çocuklar ve ciddi sağlık sorunu olmayan herkes yapabilir.

freecancel Ücretsiz iptal - 24 saat öncesine kadar tam para iadesi

calendar Şimdi rezervasyon yapın, sonra ödeyin - Seyahat planı yaparken kendinizi sınırlamayın. Şimdi rezervasyon yapın ve sonra ödeyin.

bus- Gidiş-dönüş transfer isteğe bağlıdır - Etkinlikten 1 gün önce otelinizi veya yerinizi bize bildirmeyi unutmayın. Teslim alma süresi konumunuza göre belirlenir. Belirlenen karşılama saatinden 10 dakika önce buluşma noktasında olmalısınız.

guide Konuşma Kitapları - İngilizce, Almanca, Rusça, Arapça


Deneyim ve Öne Çıkanlar;

 • Kanyoning parkurunda 1.5 kilometrelik heyecanı hissedin.
 • Eğlenceli rehberlerle doğada keşfe çıkın.
 • Kanyoning zorluk seviyesi 2-3'dür. Bu nedenle ciddi sağlık sorunu olmayanlar katılabilir.
 • Molalarda doğal su kaynakları içerisinde suya atlama gibi farklı animasyonlar ve bol eğlenceler içerir.
 • Kendinden oluşmuş dooğal buz gibi köpüklü sularda ve şelaleleri keşfedin.
 • Rafting turu ile birlikte kombine olarak yapıldığında 2 kat daha heyecan yaşayın.
 • Açık büfe öğle yemeği nehir kenarında olup doğal bir ortamda sunulmaktadır.
 • Tur sonunda günün özet videolarını izleyebilirsiniz.

Buluşma Noktası;

Gelmeden en az 1 gün önce bizimle iletişime geçerek konum bilgisi ve buluşma saatini istemeyi unutmayın. Konum bilgisi için whatsapp hatımızdan bizimle İLETİŞİME geçebilirsiniz.


Kanyoning (Canyoning) turuna dahil olan hizmetler :

Kanyoning (canyoning)
Rehberlik Hizmeti
Açık büfe öğle yemeği (Közde tavuk şiş, mevsim salatası, makarna, mevsim meyvesi )
Ekipmanları ( kask, can yeleği )
TRANSFER

Kanyoning (Canyoning) turuna dahil olmayan hizmetler:

x HD Video
x FOTOĞRAF
x Alkollü alkolsüz içecekler
x Kişisel Harcamalar
x Su Ayakkabısı (kaygan özelliği olmayan)

Not: Ayak Sağlınız için parmak arası veya ayağınızdan çıkıp gidecek terlik önerilmemektedir. Varsa ayağınızı kavrayabilecek rafting papucu, deniz ayakkabısı, veya suya girilebilir spor ayakkabısı getirebilirsiniz. Hiçbirisi mevcut değilse ücret karşılığı geldiğinizde yerinde satın alabilirsiniz.

Kanyoning (Canyoning) Nedir?

Kanyoning (Canyoning) Nedir? Nasıl Yapılır? | Köprülü Kanyon

Kanyon & Kanyoning (Canyoning)

Kanyon (canyon) binlerce yıl sonucu hava,canyoning turları rüzgar, yağmur ve nehir yataklarının kaya ve toprağı erozyona uğratarak oluşturduğu derin çukur ve vadilere verilen isimdir. Dünyada keşfedilmiş ve bilinen en büyük kanyon Amerika kıtasındaki büyük kanyondur. Türkiye’de Kanyon ise iklim ve hava şartlarının değişkenliği sebebiyle küçük büyük onlarca kanyon yarıkları bulunur. Antalya, Muğla, Erzurum, Kastamonu, Çoruh bölgelerinde bilinen ünlü kanyonlarımız mevcuttur.

Kanyoning (canyoning) ise bu doğal oluşumlardan geçerek irili ufaklı doğal parkur alanlarında bazen ip yardımıyla bazen kaygan özelliği olmayan trek ayakkabılarıyla bir uçtan bir uca geçilmesine verilen isimdir. Eğer bir kanyon parkuruna gidecekseniz öncelikle bilmeniz gerekenler mevsimin uygunluğu, hava şartları, ekibin tecrübesi olmazsa olmazlarındandır. Elbette ki her kanyonun kendine göre farklı coğrafik zorlukları vardır buna göre hazırlık yapılmalı ve işin ehli olan bir rehberle kanyoning turuna katılın. Öyle kanyonlar vardır ki günlerce içerisinden çıkamazsınız. Söylediğimiz gibi her kanyonun kendi içerisinde riskleri barındırır. Antalya’da ki Kanyoning (canyoning) turları ise Seçeceğiniz parkura bağlı olarak genelde 2-3 saat aralığında sürmektedir. Fakat suyun başlangıç noktasına gitmek isterseniz bu günlerinizi alabilir. Kanyoning turunda kullanacağınız olmazsa olmaz malzemeler can yeleği , kask, kaygan özelliği mümkün mertebe az olan ayakkabı ve kurtarma ipinden oluşur. Bu saydıklarımız tam profesyonel olmayan düşük riskli kanyon parkurları için geçerlidir. Antalya Köprülü Kanyonda Kanyoning Turları son yıllarda oldukça keyifli ve muhteşem bir görselliğe sahiptir. Sizde canyoning turuna katılmak isterseniz RAFTİNGO iletişim alanından daha detaylı bilgi alabilir, rafting turu ile birlikte kombine ederek tam gün bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Antalya Köprülü Kanyon, Beşkonak Bölgesi Kanyoning (Canyoning) Turları

En Popüler Canyon | Köprülü Kanyon | Canyoning Turu

Köprülü Canyon Kanyoning Turu;

Sizlere Kanyon (canyoning) anlatırkenAntalya kanyoning turu köprülü kanyon Ülkemizde Antalya il sınırları içerisinde yer alan ünlü Köprülü Kanyon Milli parkında Kanyon inceliklerinden kısaca bahsetmek istiyoruz. Kanyon (canyon) Antalya’nın son zamanların en popüler turları arasında yer almaktadır. Bu kadar popüler olmasının en büyük nedenlerinden birisi berrak rafting ırmağını oluşturan irili ufaklı onlarca şelalelerin kaynağına inilmesidir. Kanyon (canyon) rafting turundan ayrı kılan en önemli özelliği küçük çocukların yani 10 yaş altının bu tura katılamıyor olmasıdır. Sebeplerine gelecek olursak Kanyon (canyon) parkuru yarı Trekking yarı yüzme ve kayalardan derin sulara atlama gibi animasyonlardan oluşmasıdır. Her spor dalında olduğu gibi Kanyoning (canyoning) turunun'da kendine has arazi koşullarının oluşturduğu zorlu geçitler vardır.

Bu tehlikeli olabilecek geçitlerde her hangi bir kazaya sebebiyet vermemek için rehberinizi mutlaka dinleyip fevri hareketlerden kaçınılmalıdır. Kanyoning (canyoning) turuna başlamadan önce kesinlikle Ayağınızda kaygan özelliği olmayan ayakkabınızın olması gerekmektedir. Raftingo ekibi olarak milli park alanında 2 farklı parkur alanı oluşturduk.

Birincisi hava şartlarının uygun olduğu zamanlarda Tarihi tahta köprüden başlayarak iri kayaların üzerinde sıcak su olarak adlandırılan bölgeden yaklaşık olarak 1 km kadar yürüyüş yapılır. Soğuk suya yani rafting ırmağını oluşturan şelalelere gelindiğinde kendinizi akıntıya bırakarak ki biz buna body rafting diyoruz doğal kayalardan fışkıran büyük şelalenin çıkış kaynağına kadar geliyoruz.

Mara içerisine dileyen misafirlerimiz oldukça soğuk olan su içerisine girip görselliği dünyanın hiçbir yerinde bulamayacağınız resim ve video çekimleri yapıyoruz. Daha sonra 7 ila 10 metre yüksekliği olan kayalara çıkıp dileyen misafirlerimiz derin sulara atlayarak heyecanı üst seviyelerde yaşayabiliyorlar. Tabii tüm bunları gerçekleştirirken sadece ve sadece rehberinizin komutlarına göre hareket etmeniz gerektiğini unutmayalım. Biz misafirlerimizle tüm bu aktiviteleri gerçekleştirdiğimiz sıralarda raftingo ekibi dik 40-50 metre yükseklikteki kayalardan halatlarla rafting botlarını suya indirmekle uğraşırlar. Katılımcılar için hazır hale getirirler.

Atlama animasyonunu tamamlayan misafirlerimiz şişme botlarına binerek doğa harikası ve eşi benzeri olmayan manzara eşliğinde akıntıyla birlikte canyon arasında ilerlenir. Bu ilerleme yaklaşık bir buçuk km kadar sürmektedir. Kemeriyle ünlü yüksek tarihi köprülü Kanyon adını aldığı köprünün altından durağan akıntıyla beraber geçilerek rafting start noktasına ulaşılır. Böylelikle turumuzun birinci seçenekli parkuru tamamlanmış olur.

İkinci oluşturduğumuz Kanyoning (canyoning) parkur seçeneğimiz ise daha çok hava şartlarının yağmurlu ve su debisinin yüksek olduğu zamanlarda kullanırız. Su debisi yükseldiğinde birinci parkur seçeneğinde olduğu kayalardan yürüme. Yürünmemesinin neden kayalar suyun altında kalır. Bu parkuru diğerlerinden ayıran en büyük özelliği botların içerisinde rafting start noktasından başlayarak bu sefer akıntıya karşı senkronize bir şekilde kürek çekilerek ilerleme sağlanır. Ve doğal rafting ırmağını oluşturan şelale görsellerinin olduğu alana ulaşılmış olur.

Antalya Adventures macera turları her daim ilklerin öncüsü olmuştur. Hayatınızda yaşanacak çok şeylerin olduğunu düşünüyorsanız Raftingo macera rotanız olsun.

Kanyon (Canyoning), Antalya Köprülü Kanyon Canyoning

Antalya Canyoning Turu | Canyoning Uyulması Gereken Kurallar

Kanyoning (Canyoning)

Kanyoning (Canyoning) tam bir eğlence şöleni! Doğa harikalarıyla dolu bu macerada bazı riskler de var tabii. Ama endişelenmeyin, uzman rehberlerimizle tehlikeler en aza indirilecek. Güvenli ve heyecan dolu bir deneyim için aşağıdaki kurallara dikkat etmenizi öneriyoruz. Bizim için can güvenliğiniz her şeyden önemli ve bu kurallara uyulmasını sağlıyoruz. Siz güvendesiniz, biz mutluyuz. Biz mutluysak, siz eğleniyorsunuz demektir. Bu farklı **canyoning** deneyimini kaçırmayın, doğayla iç içe keyifli günler sizi bekliyor

Kanyoning Katılım Şartları;

 • Katılımcıların 10 yaş ve üzerinde olması gerekmektedir.
 • Yüzme bilmek şart.
 • Herhangi bir sağlık sorununuz varsa veya ciddi bir ameliyat geçirdiyseniz, tur öncesinde rehberlerimize bilgi vermeniz önemlidir.
 • Metal aksesuarlar (künye, küpe, halhal vb.) canyoning turu sırasında takılmamalı.
 • Ayakkabı seçimi önemli: Kaygan yüzeyler için kaymaz ve suya girilebilir özellikte ayakkabılar tercih edilmeli.
 • Antalya Adventures** buluşma noktasında özelliklerinize uygun **Kanyon** ayakkabısı temin edebilirsiniz.
 • KANYON (Canyon) Turu kara yürüyüşüne benziyor ancak su geçitlerinde yüzmeniz gerekecek, bu yüzden havlu getirmeyi unutmayın.
 • Bayanlar için şort, bikini ve mayo, erkekler için ise şort yeterli olacaktır.
 • Hamile bayanların turumuza katılması sağlık açısından uygun değildir ve kesinlikle yasaktır.

Rezervasyon

Antalya'da canyoning turlarına katılmak için rezervasyon yapmak oldukça kolaydır. İlk adım olarak, tercih ettiğiniz canyoning turunu belirlemeniz gerekmektedir. Antalya'nın çeşitli doğal güzelliklerine sahip olan bölgelerinde farklı canyoning rotaları bulunmaktadır. Ardından, bizimle ile iletişime geçerek rezervasyonunuzu yapabilirsiniz. İletişim için genellikle telefon, e-posta veya online rezervasyon sistemleri kullanılmaktadır.

Rezervasyon yaparken tarih, saat, katılımcı sayısı ve ödeme koşulları gibi detayları mutlaka netleştirmeniz önemlidir. Ayrıca, canyoning turlarına katılmadan önce sağlık durumunuzun ve fiziksel yeteneklerinizin gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını da kontrol etmeniz önerilir. Bu tür doğa etkinliklerine katılmadan önce genellikle belirli bir yaş sınırı ve fiziksel form gereklilikleri bulunabilir. Son olarak, rezervasyonunuzu yaptıktan sonra yanınıza almanız gereken ekipmanları ve diğer önemli detayları gözden geçirmeyi unutmamalısınız. Keyifli ve güvenli bir canyoning deneyimi geçirmenizi dileriz!

Rezerve et

Kanyon (Canyon) Parkur Detayları

Antalya Kanyoning (Canyoning) Turu | Parkur Bilgileri Detayları

Kanyon (Canyoning) Kısa Parkur Detayları

Kanyon (canyoning) parkuru, yaklaşık iki buçuk kilometre uzunluğundadır ve grup büyüklüğüne göre bir buçuk ile iki saat arasında sürebilir. Parkurun 500 metresi akıntıyla birlikte serin sular içinde yüzerek akıntıya bırakılarak body rafting yapılır. Geriye kalan 1 kilometrelik bölüm ise yürüyerek trekking tarzında tamamlanır. Kanyon içinde muhteşem doğal güzelliklere sahip, özellikle dört büyük şelale ile birlikte birçok doğal su kaynağı ve kayalardan taşan şelaleler bulunmaktadır. Bu tur, rafting turlarına göre daha zorlu olup, on yaşından küçük gençlerin katılımına izin verilmemektedir.

Antalya Köprülü Kanyon, Türkiye'nin en popüler canyoning noktalarından biridir ve bu heyecan verici aktiviteye katılabilmek için belirli şartlar ve gereksinimler bulunmaktadır. İşte Antalya Köprülü Kanyon'daki canyoning turlarına katılabilmeniz için önemli 10 madde:

 1. Yaş Sınırı: Genellikle canyoning turlarına katılabilmek için minimum yaş sınırı bulunmaktadır. Bu genellikle 12-16 yaş arasında değişebilir.
 2. Sağlık Durumu: Canyoning oldukça fiziksel ve zorlu bir aktivitedir, bu yüzden katılımcıların iyi bir sağlık durumunda olmaları önemlidir.
 3. Yüzme Yeteneği: Antalya Köprülü Kanyon'daki canyoning turlarında suyun içinde yüzme becerisi önemlidir.
 4. Temel Fiziksel Form: Kanyonlarda yürüyüş yapmak, tırmanmak ve kayalıklardan atlamak fiziksel dayanıklılık gerektirir.
 5. Ekipman: Canyoning turuna katılmak için uygun ekipmanı kullanmayı bilmek ve doğru şekilde kullanmak önemlidir.
 6. Kılavuz Eşliği: Canyoning turlarında genellikle deneyimli rehberler eşliğinde hareket edilir, bu yüzden kılavuz talimatlarına uymak önemlidir.
 7. Korkusuzluk: Yükseklik ve su korkusu olanlar için canyoning aktivitesi zorlayıcı olabilir.
 8. İzinler: Canyoning turlarına katılmadan önce gerekli izinleri almak ve kurallara uymak önemlidir.
 9. Grup Halinde Hareket: Genellikle canyoning turları gruplar halinde düzenlenir, grup içinde uyum sağlamak önemlidir.
 10. Doğaya Saygı: Doğal yaşam alanlarında yapılan aktivitelerde doğaya saygılı olmak ve çevreyi korumak önemlidir.

Hızlı Rezervasyon;

Antalya Adventures ile Canyoning Turu hakkında iletişime geçmek istiyorsanız, hızlı ve kolay bir şekilde telefonla veya online WhatsApp iletişimi kurabilirsiniz. Canyoning, doğa ile iç içe heyecan dolu bir macera aktivitesidir. Yüksek kayalıklardan suya atlayarak, şelaleler arasından geçerek ve nehirleri takip ederek unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz. Canyoning turları genellikle eğitmenler eşliğinde gerçekleştirilir ve güvenlik önlemleri alınarak yapılır. Eğer doğa ve macera tutkunuysanız, Canyoning Turu sizin için harika bir seçenek olabilir. Hemen Adventures ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz. Macera dolu anlar sizi bekliyor!

Rezerve et

Köprülü Kanyon (Canyon)

Antalya Kanyon | Canyoning Bölgesi | Köprülü Kanyon Turları

Kanyon (Canyoning)

Eğer Kanyon (Canyoning) Turuna katıldıysanız, bu bölgede görebileceğiniz en eşsiz yapı mimarilerinden biri olan iki tarihi köprüyle karşılaşacaksınız. Küçük köprü asıl usta tarafından yapılmıştır, Kemerli Köprü ise çırağı tarafından inşa edilmiştir. Köprülü Kanyon adını bu iki köprüden almaktadır. Yaz aylarında Antalya Köprülü Kanyon'u, yabancı turistler kadar yerli turistlerin de ilgisini çeker. Günde 5 ile 6 bin arasında ziyaretçi sayısına ulaşabilen kanyon, bazen yoğunlukla 10 bin ziyaretçiyi ağırlayabilir. Rafting ve Kanyoning yaparak, ter temiz nehir suyunu kaynağından içebilme imkanına sahip olacaksınız. Aynı zamanda, çevrenin doğal güzelliği milli park sınırları içerisindeki piknik alanlarıyla yerli misafirler için keyifli bir uğrak noktası haline gelmiştir. Piknik yapmanın yanı sıra ailecek rafting yapma imkânı da sunan kanyon, turistik açıdan büyük bir öneme sahiptir ve ülkemizin milli gelirine ciddi katkı sağlamaktadır.

Canyoning İçin Gerekli Malzemeler

Antalya Kanyoning Turu | Canyoning Gerekli Ekipmanları

Antalya’da Canyoning

Antalya, Türkiye'nin güneyinde Akdeniz kıyısında bulunan bir şehir olup doğal güzellikleri ve macera sporlarıyla ünlü bir destinasyondur. Antalya'da gerçekleştirilebilecek heyecan verici etkinliklerden biri de canyoning turlarıdır. Canyoning, doğa ile iç içe, şelalelerin arasından geçerek, kayalık vadilerde yürüyerek ve tırmanarak gerçekleştirilen bir macera sporudur.

Antalya'da yapılan canyoning turları, doğanın muhteşem manzaralarını keşfetmenin yanı sıra adrenalin dolu anlar yaşamak isteyenler için ideal bir seçenektir. Uzman rehberler eşliğinde güvenli bir şekilde gerçekleştirilen turlarda, katılımcılar doğanın sunduğu zorlu parkurları aşarken unutulmaz deneyimler yaşarlar. Antalya'nın eşsiz doğal güzellikleri eşliğinde yapılan canyoning turları, hem spor yapmayı sevenler hem de doğayla iç içe olmayı arzulayanlar için unutulmaz bir macera sunmaktadır.

Eğer siz de heyecan dolu anlar yaşamak ve doğanın büyüleyici güzelliklerini keşfetmek istiyorsanız, Antalya'da düzenlenen canyoning turlarına katılabilirsiniz. Profesyonel rehberler eşliğinde güvenli bir şekilde gerçekleştirilen turlar sayesinde unutulmaz anılar biriktirirken, doğanın büyüleyici atmosferinin keyfini çıkarabilirsiniz. Macera dolu bir deneyim için Antalya'daki canyoning turları tam size göre!

Canyoning Ekipmanları

Kanyonin Turu katılımcıları Köprülü Kanyon Beşkonak beldesi buluşma noktasında, konusunda uzman rehberlerimizce gerekli tüm bilgi ve detaylar anlatılmaktadır. Kanyoning katılımcı misafirlerimizin yanlarında olması gereken ekipmanların en başında kaygan özelliği olmayan suya girilebilen ayakkabı getirmeleri gerekmektedir. Yanlarında yoksa start noktasında ayak numaranızı göre ayakkabılar bulunmakta olup dileyen misafirlerimiz satın alabilmektedirler. Can yeleği, kask, kurtarma ipi (rehberimizde bulunur) gibi diğer malzemeler tarafımızdan tur öncesi sizlere verilir. Son zamanların eğlenceli doğa etkinliği olarak bilinen Canyoning turları Köprülü Kanyon bölgesinde gerçekleşen en güzel doğa etkinlikleri arasında yerini almıştır.

Hemen Rezervasyon Yap

Doğa ile iç içe unutulmaz bir macera yaşamak isteyen herkesi Antalya'daki canyoning turlarımıza davet ediyoruz. Sizler ve aileniz, muhteşem doğa manzaraları eşliğinde heyecan dolu anlar yaşayacak ve unutulmaz anılar biriktireceksiniz. Rehberlerimiz eşliğinde güvenli bir şekilde suyun akışına karşı mücadele ederken, doğanın tadını çıkaracak ve adrenalin dolu anlar yaşayacaksınız. Antalya'nın eşsiz güzellikleri eşliğinde unutulmaz bir deneyim için hemen rezervasyon yaptırın ve hayalinizdeki maceraya adım atın!

Rezerve et

Türkiye'nin Bilinen En Gözde Kanyonları (Canyon)

Türkiye'de Bilinen En Ünlü Kanyonlar | Kanyon (Canyon) İsimleri

Kanyon Nedir Nasıl Oluşur?

Kanyonlar, genellikle akarsuların zaman içinde oluşturduğu derin vadilerdir. Yüksekliği yüzlerce metreye ulaşabilen kanyonlar, çoğunlukla sert kayaçların aşındırılması sonucu meydana gelir. Akarsuların yataklarını oluşturan su ve taş parçacıkları, kanyon duvarlarını aşındırarak derin vadiler oluştururlar.

Kanyon oluşumu genellikle üç aşamada gerçekleşir: aşındırma, taşınma ve birikme. İlk olarak, akarsu yatağındaki taşlar ve kumlar kanyonun duvarlarını aşındırır. Daha sonra, aşındırılan malzeme akarsu tarafından taşınarak kanyonun derinliğini artırır. Son olarak, taşınan malzeme akarsu tarafından taşınırken kanyonun alt kısımlarında birikerek vadiler oluşur.

Kanyonlar genellikle doğal güzellikleriyle tanınır ve turistlerin ilgisini çeker. Dünyanın en büyük ve en ünlü kanyonlarından biri, Colorado Nehri'nin oyarak oluşturduğu Büyük Kanyon'dur. Kanyonlar, doğanın gücünü ve zamanın etkisini gözler önüne seren etkileyici coğrafi oluşumlardır.

Türkiye'de Bilinen En Ünlü 20 Kanyon;

Türkiye'nin doğal güzelliklerinden biri olan kanyonlar, yüzyıllardır insanları kendilerine çekmeyi başarmıştır. İşte Türkiye'de bilinen en ünlü 20 kanyon:

 1. Saklıkent Kanyonu - Muğla
 2. Göksu Kanyonu - Antalya
 3. Ulubey Kanyonu - Uşak
 4. Valla Kanyonu - Balıkesir
 5. Ihlara Vadisi - Aksaray
 6. Kocain Kanyonu - Mersin
 7. Hızır İlyas Kanyonu - Karaman
 8. Erzincan Kanyonu - Erzincan
 9. Kanyon Vadisi - Kütahya
 10. Dedegöl Kanyonu - Isparta
 11. Horma Kanyonu - Bartın
 12. Altınbesik Mağarası ve Kanyonu - Antalya
 13. Yerköprü Şelalesi ve Kanyonu - Mersin
 14. Güzelsu Kanyonu - Kastamonu
 15. Karain Mağarası ve Kanyonu - Antalya
 16. Kurşunlu Şelalesi ve Kanyonu - Antalya
 17. Kızıldeli Kanyonu - Amasya
 18. Köprüçay Kanyonu - Antalya
 19. Kurşunlu Kanyonu - Kastamonu
 20. Kuruçay Kanyonu - Karaman

Bu kanyonlar, ziyaretçilere eşsiz doğal güzellikler ve keşfedilmeyi bekleyen manzaralar sunmaktadır. Tatil planlarınızda doğayla iç içe olmak istiyorsanız, Türkiye'deki bu muhteşem kanyonları ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz.

Antalya Kanyon (Kanyon);

Antalya Adventure olarak faaliyet gösterdiğimiz bölgede yer alan ve dünya çapında tanınan Antalya ve Türkiye'nin doğa sporları alanında en önemli bölgelerinden biri olan Köprüçayı üzerindeki Köprülü Kanyon, akıntısı yüksek ve aktif bir akarsu olan kanyonumuzda gerçekleştirilen Rafting ve Kanyoning merkezimizi tanıtmaktayız. Daha önce Antalya'da Rafting hizmetini sunduğumuz gibi Isparta'nın Sütçüler ilçesinde başlayan ve Antalya'ya kadar uzanan, Rafting ve Kanyoning için ideal bir ortam sunan Köprülü Kanyon bulunmaktadır. Aşağıda Köprülü Kanyon vadisinin güncel haritasını görebilirsiniz.

Kanyon (Canyon) Denilince Akla Gelen Fiziki Bilgiler

Kanyon (Canyon) Nedir? Nasıl Oluşmuştur? | En Büyük Kanyon

Kanyon (Canyon) Nedir?

Dünyada yer küre üzerindeki ırmakların oluşturulmuş olduğu oldukça derin ve sakin güzelliğe sahip vadilere Canyon (Kanyon) denir. Dilimiz Türkçe ve Frenk dillerinden türeyen Kanyon (canyon) isminin, gerçek yeri İspanyol olduğu söylenen cañón şu bildiğimiz ünlü fotoğraf makinası markası gibi olan sözcükten gelmektedir. Kalker kayaların arasından geçerken, akan suyun derinlere giderek aşındırmasıyla oluşum sağlar. Kanyon (canyon) akışkan gücünün oldukça yüksek çayların kireçli olmayan bölgelerde oluşturdukları deformasyonlarla derin vadileri ve yarıklar meydana getirmesiyle oluşur. Kanyon (canyon) olan bölgelerin kenarları çok keskin aralar oluştururlar. Kayaların fiziki yapısı ve sağlamlığına göre Kenarlarının aşındırmaya karşı gösterdikleri dirence bağlı olarak çeşitli şekiller meydana getirirler.

Kanyon duvarlarının yapıları erozyon ve aşınmaya dayanıklı sert kayalardan oluşur. Genelde granit ya da kumtaşı gibi oluşumlara rastlanır. Kanyonun oluşumunda etkisi yüksek olan ve hızlandırıcı etkisi olan hava akımları, sulak bölgelere nazaran daha etkili ve güçlü olduklarından kuru alanlarda bu tür kanyon oluşumuna daha çok rastlanır.

Canyon;

Kanyon, Karstik kalkerli arazilerin üzerinde oluşan çok derin vadilerdir. Türkiye'de yöresel olarak vadilere Kapız adı da verildiği bilinmektedir. Deniz taban seviyesinde oluşan kanyonlara da Su altı Kanyonları adı verilmektedir. Karasal bölgelerde oluşan kanyonlarla hemen hemen aynı özelliklere sahip olup genellikle nehir ağızlarında meydana gelen veya oluşum sağlayan bu yapılar, sualtı akıntılarının güç ve etkisi ile oluşur. Dünya'da en bilinen ve en büyük doğal kanyon örneği Amerika'da bulunan Antilop Kanyonu ile Arizona'da bulunan Büyük Kanyon’dur.

İşte dünyanın en ünlü 20 kanyonu:

 1. Grand Canyon, ABD - Colorado Nehri'nin yarattığı muhteşem kanyon.
 2. Fish River Canyon, Namibya - Afrika'daki en büyük kanyon.
 3. Verdon Kanyonu, Fransa - Alp Dağları'nda bulunan derin ve dar kanyon.
 4. Colca Kanyonu, Peru - And Dağları'nda bulunan ırmağın oluşturduğu kanyon.
 5. Tara Kanyonu, Karadağ - Avrupa'nın en derin kanyonu.
 6. Kolorado Kanyonu, Hindistan - Hindistan'ın en büyük kanyonu.
 7. Blyde River Kanyonu, Güney Afrika - Panorama Rota'sında bulunan manzaralı kanyon.
 8. Kings Kanyon, Avusturya - Yüksek Dağlar'da bulunan etkileyici kanyon.
 9. Waimea Kanyonu, ABD - Hawaii'nin Büyük Adası'nda bulunan muazzam kanyon.
 10. Viktoria Kanyonu, Zambiya - Zambezi Nehri'nin keskin kanyonu.
 11. Antelope Kanyonu, ABD - Arizona'da ünlü kumtaşı kanyonu.
 12. Tiger Leaping Kanyonu, Çin - Yangtze Nehri'nin derin kanyonu.
 13. Taroko Kanyonu, Tayvan - Taroko Ulusal Parkı'nda yer alan doğal güzellik.
 14. Colca Kanyonu, Peru - And Dağları'nda bulunan yükseklik bakımından dünyanın ikinci en derin kanyonu.
 15. Serranía de la Macarena, Kolombiya - Çeşitli nehirlerin oluşturduğu benzersiz kanyon.
 16. Sumidero Kanyonu, Meksika - Grijalva Nehri'nin oyduğu kanyon.
 17. Cotahuasi Kanyonu, Peru - Dünyanın en derin kanyonu unvanına sahip.
 18. Kings Kanyon, Avustralya - Kırmızı Merkez'deki büyük kanyon.
 19. Colca Kanyonu, Peru - And Dağları'nda bulunan renkli kanyon.
 20. Katherine Kanyonu, Avustralya - Katherine Nehri'nin oluşturduğu yemyeşil kanyon.

Bu kanyonlar dünya genelinde doğal güzellikleri ve etkileyici manzaralarıyla ünlüdür. Her biri farklı coğrafi bölgelerde bulunmakla birlikte, ziyaretçilere benzersiz deneyimler sunarlar.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp
İlginizi Çekecek Diğer Aktiviteler
ONLİNE REZERVASYON VE HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.