Türkiye'nin Antalya İlinde Bulunan Oyma Pınar Gölü ve Etenna

Antalya Oyma Pınar Barajı - Etenna | Serik Oyma Pınar

OYMAPINAR BARAJI KONUMU VE TARİHİ

Antalyaya bağlı Manavgat ilçesinin yaklaşık olarak 17 km kadar kuzey kısmında yer alır. çok eski tarihde ismi Homa diye adlandırılan bu belde tarihin sayfalarında dolaşıyor hissiyle harika bir dokuya sahip Toros dağlarından Antalyanın Manavgat ırmağının baş kaynağı durumunda Dumanlı beldesine yakın sayılan yöre halkı tarafından Fatmalar dağı olarak bilinen güzergah üzerinde bulunmaktadır.

en güzel turlar ve daha fazlası raftingo rafting ve canyoning seBölgeye insanların ilk yerleşim tarihi araştırmalara göre Milatan önce 1820 tarihlerine rastlanmaktadır. Tarihde ünlü Lidya Kralı olarak bilinen Attalius bu bölgede, Milatdan sonra iki ve üç asırlarında Romalılar ve daha sonraki tarihlerde ise sırasıyla Selçuklular ve Osmanlıların eline geçmiş bugüne kadar gelmiştir. Antalyanın Side ilçesinin neredeyse tamamınkn su ihtiyacını karşılayan Homa, antik kent Dumanlı’dan Side’ye su kemeri ile (Roma kemerleri) su taşıyan kalıntıların izine halen 6 yerde rastlamak mümkündür. Su taşıyan bu tarihi kalıntıların hala dimdik zamana meydan okurcasına ayakta durduğu yerli yabancı turistlerin ziyaret ettiği bir muhteşem beldedir. Oymapınar Barajı giriş kapısının sağ tarafında bugün halen sapasağlam ayakta olan kırk gözü su kemerlerinin yerli yabancı herkesin dikkatini çekip görülmesi gereken bir tarihi alan olduğunu Raftingo olarak tavsiyelerimizin arasında yer almaktadır.DSC01022

Ülkemizin rafting bölgesi olarak bilinen köprülü kanyon tarihi alanın tam ortasında yer alması, gezipte görülmesi gereken yerleriniz arasına dahil edip şiddetle tavsiye ederiz. Beşkonak beldesine yakın olması sebebiyle yöre halkına büyük avantaj lar sunmaktadır.

Bilindiği üzre Oymapınar Gölü Antalya'nın doğal güzellikleri arasında önemli bir yeri olan Manavgat Nehri üzerinde bulunan barajın arkasına gizlenmiş etkileyici bir doğa harikasıdır.

Antalya tatil planlarınızda görmediğiniz güzelliklere şahit olmak için gezi listenizde kesinlikle Oymapınar Gölü olmalı ve gezilip ziyaret edilmelidir. Dağ trekking gezileri, tekne yat turları ve çılgın köpüklü sularda rafting canyoning yapma imkanı bulabilirsiniz. Raftingo Rafting olarak keyifli zamanlar geçireceğinize inanıyor göl gezinizde hayranlığınızı kazanacak çok detay olduğunu görüp şahit olacadınızı düşünüyoruz. Manzarasının seyrine daldığınızda ise küçük detayların toplamının bu şahane manzarayı oluşturduğunu göreceksiniz. Oymapınar Barajında konaklayacağınız tesisler ve piknik alanları da çok olmamakla birlikte öncedem rezervasyonla konaklama imkanınız oluyor. Oymapınar Gölü gezinizin ardından Antalya'daki; Manavgat Nehri'ni, Simena Kalesi'ni, Beldibi Mağarası'nı, Oluk Köprü ve Demre Kuş Cenneti'nide gezi planlarınızı içerisine koyabilirsiniz.

ANTİK ETENNA

Antalyanın en güzel ilçelerden biri olan Manavgat'ın 29.km kuzey tarafında yer alan Etenna, yerli halkın adıyla bilinen Sırt Köyü yukarısında dik tepelerin üzerine kurulmuş tarihi bir yerdir. iyi bir şekilde günümüze kafar korunan Akropal isimli şehir Bizans döneminde Psikoposluk olarak hizmet verdiği şehrin yamaçlarında yer alır. üst tepesinin etrafı suyla çevrilmiştir. Şehrin güney tarafında Herron yağni (yüceltilmiş ulu bir ölü için yapılan mezar) bulunmaktadır. Ulu Önder Atatürk ün de söylediği gibi "hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel şehridir" Diye boşuna söylememiştir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp
İlginizi Çekecek Aktiviteler
ONLİNE REZERVASYON VE HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.