Türkiye Irmak Rafting Turizmi, Pamfilya, Antalya Manavgat Turizmi

Türkiye Irmak Rafting Turizmi - Pamfilya | Antalya Manavgat

MANAVGAT

Manavgat çok ırklı ve soylu yer anlamına gelen Pamfilya Bölgesinin doğusunda yer alır. Birçok önemli uygarlığa ev sahipliği yapmış antik çağlardan günümüze değin Pamfilya Bölgesindeki Manavgat hakkında Raftingo olarak bilgilendirme yapmaya çalışacağız. Diğer bölgeleri kısa geçtik. Gezilme alanı çok geniş olan Antalya’nın tanıtımı yapılmakla ve gezilmekle bitmez. Ama biz Raftingo olarak kendi bulunduğumuz Manavgat Köprülü Kanyon ve Çevresine daha çok yer ve önem vereceğiz.

İlçenin kuruluş tarihi ile ilgili olarak kesin bir tarih verilmemektedir. Sınırları içerisinde bulunan Selge (Altınkaya Köyü) ve Side (Selimiye Köyü) antik kentlerine paralel tahmini M.Ö.6.yy'da kurulduğu söylenebilir. 1220 yıllarında Selçuklu, 1472 yılllarında da Osmanlı İmparatorluğu'nun idaresine geçmiştir. Manavgat doğanın tüm nimetlerinin ortada olduğu manzaralı plajları, ince kumsallı denizi ve ünlü şelalesi ile yerli ve yabancı geniş alanda tanınıyor.

Manavgat ilçesi Manavgat Nehri'nın karşılıklı iki yakasına kurulmuş 1960'lı yıllarda turizmin de etkisiyle gelişmeye başlasada 1990’dan itibaren Türkiye’de turizmin gelişmesine paralel daha çok dikkat çekmiştir. Dünyanın çeşitli yerlerinden insanların sadece tatil için değil yerleşip yaşamak için de tercih ettikleri bir ilçe haline gelmiştir.

antalyada doğa harikası köprülü kanyon manzarası eşliğinde canyo

Turizm sektörünün büyümesine paralel ilçe merkezi hızla gelişip büyümüş ve yeni yerleşim alanları inşa edilmiştir. Bu sektörde çalışan insanların çoğu Manavgat’ta ikamet eder.

Manavgat'ta gezilecek ve görülecek turizm yerleri çok geniş ve zaman ayrılması gereken yerler olup kısa bilgiler için aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Manavgat'ta gürül gürül akan suları ile Manavgat Şelalesi gezip görmeniz gereken yerlerin başında gelsede, dünyanın her yerinde hayranlık uyandıran ve ilgi çeken geniş bir alan üzerinde kurulu Doğal Milli Park Alanı Köprülü Kanyon gelir.

Manavgat Ovası’nı ortadan ikiye bölen Manavgat Irmağı Manavgat Delta’sına verimlilik ve zenginlik kazandırmanın yanında yatlarla ırmak yat gezi düzenlenmek üzere ırmak yat turizmin de de ekonomik katkılar sağlamaktadır. Verimli bu ovada bol çeşitli sebze, meyve, susam, tahıl ve çiçek gibi ürünler seracılıkla beraber her mevsim yetiştirilmektedir. Manavgat Irmağı balıkçılık içinde önemli olup Alabalık, Kerevit, Sazan açısından zengin tatlı su ırmaklarındandır.

Manavgat Irmağı kenarında kurulmuş olan birçok lokanta ve restaurantlar Manavgat Irmağının buz gibi sularında yetişen lezzetli balıkların tadına bakmanız için imkanlar sağlamaktadır . Manavgat Irmağında yerli ve yabancı birçok turistin bildiği, ilgi gösterdiği ve görmek istediği Büyük Şelale ve Küçük Şelale görmeniz gereken doğa harikası yapısıyla ilgiyle ziyaret edilebilecek yerlerdendir.

Turizm sektörünün gelişmesine paralel küçük bir ilçe olmaktan çıkarak gelişen, büyüyen büyük şehir havası biçiminde görünen şirin bir ilçemizdir. Manavgat’ı ikiye bölerek geçen ırmak kenarındaki eğlence merkezleri, yapay şelale ve restoranları ile Manavgat sizler için unutamayacağınız an ve güzellikleri yaşatacaktır.

Tek bir tarafı surlarla çevrili olan Seleukeia Antik Kentinin diğer üç tarafında yarlar ve ortasında anıtsal kapısı olan Mısır kraliçesi Kleopatra'nın yüzüp, güneşlenip güneş banyosu yaptığı Kleopatra Plajı ise görülmeye değer tarihi bir alan oluşturmaktadır.

Ayrıca Bizans ve Roma dönemlerinden günümüze tüm olumsuz şartlara rağmen kendini korumuş ve ulaşmış Büyük Kent Kapısı, Kent Surları, Büyük Anıtsal Çeşme, Doğu Kapısı, Cumbalı Tarihi Evleri, Kolonnel Cadde, Agora, Anıtsal Kütüphane, Piskopos Sarayı, Devlet Agorası, Bazalika, Üç Havuzlu Çeşme, Vepasianus Çeşmesi, Athena Tapınağı, Apollon Tapınağı, Roma Tiyatrosu, Men Tapınağı, Baküs Tapınağı, Büyük Liman Hamamı, Liman Hamamının yanında Side Limanı gibi tarihi mekanları ile size büyük hayranlık uyandıracak Side'yi de unutmamak lazım.

rafting heyecanına katılmak ve en güzel günübirlik turları için

Manavgat ilçemizde gezmenizi tavsiye edeceğimiz bir diğer doğa harikası ise Oymapınar Gölü ve barajıdır. Aktivite imkanı geniş olan Oymapınar Gölü'ne hayran kalacağınızdan hiç şüphe duymamaktayız.

Gezmekle bitiremeyeceğiniz doğa keşif rotamıza Boğaz Plajı ve Aslanlı Mağarası 'nı ekleyebilirsiniz.

Manavgat ilçemize yakın belde ve turistik yerleşim yerleri Side, Çolaklı, Gündoğdu, Kumköy, Evrenseki, Ilıca, Kızılağaç, Titreyengöl gibi turizm yerleşkelerinde çok sayıda sizin tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak alışveriş merkezleri siz misafirlerimize geniş alışveriş imkanı sunmaktadır.

Dünyada dikkat çeken ve turizm açısından yine ekonomimize katkısı büyük olan eşsiz doğa güzelliklerine ev sahipliği yapan Alanya ilçemize 57 Km uzaklıktadır.

Manavgat ilçemizin dünya çapında tanınmış Antik Side’nin dar sokaklarında yer alan yöresel küçük alışveriş merkezindeki dükkanlar da birbirinden güzel otantik ürünler, yakınlarınıza götüreceğiniz ve size anı ve hatıralarınızı gözünüzde canlandıracak hediyelik eşya, takı, gümüş, butik, kıymetli taşlar, kilim, halı ve Türk Mutfağının eşsiz zengin çeşitleri ile Irmak Yat Turizmin Yanında Doğal Turizm etkinlikleri Rafting, Trekking, Ziplane ve Kanyoning dallarında dünya da isim yapmış ilçemize Raftingo olarak sizleri bekleriz. www.raftingo.com sayfasını siyaret ederek daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp