turk ingiltere rusya

Macera arama macera sana gelsin!

Antalya Tarihi Aspendos & Belkıs Antik Tiyatrosu

Antalya Tarihi Aspendos | Belkıs Antik Tiyatrosu | Aspendos

Aspendos;

Antalya’nın 50 km kadar doğusunda eski ve bir zamanlar heybetiyle dikkatleri üzerine çeken bir şehrin yıkıntıları dikkat çekmektedir. Bu şehir Toros dağlarının eteklerine kurulmuştur. Kentin üzerine yerleştiği iki tepe arasında köprü çayı akar gider. Bu eski şehirde yarı yıkılmış binalara, su kemerlerine, rastlanmaktadır...

Tüm bu eserler yapılmış oldukları çağın parlaklığını bugün dahi ortaya koymaktadır. Şehir tiyatrosunun adı BALKIZ (Belkıs) Tiyatrosudur. Tiyatro yaklaşık 15 bin seyirci alabilecek büyüklüktedir. Günümüzde opera bale festivallerinin düzenlendiği, bazı eğlence türünde gösterilerin sunulduğu antik tiyatroda kapasitenin oldukça üzerinde bir insan kitlesi doldurularak ne yazık ki tarihi dokuya zarar verilmektedir.

Duyarlı ve tarih severlerin sayesinde şimdilerde organizasyonlar yasaklanmış tarihi bakıma alınmıştır. Aspendos şehrin birinin kurulduğu doğu yamacına yaslanmıştır. Birkaç katlı sahnesi, iki katlı amfiteatrının gerisinde yükselen localarıyla oldukça heybetli görünümü bulunmaktadır. Sahnenin arkasında, Çağın sanat anlayışına uygun heykellerle ve işlemelerle süslenmiş, geniş yüksek bir cephe yükselir.

Tiyatroda bulunan yazıtlardan Aspendos’un M.S 2. Yüzyılda yapıldığı anlaşılır. Tiyatronun kurucuları krispunus Arruntianus ile Auspikatus Titinyanustur. Belkıs tiyatrosu tanrılarla Kral ailesi şerefine yaptırılmıştır. Sahne bölümünün içindeki bir yazıttan anlaşıldığına göre mimari şehrin Yapımını Zenon adlı kişi yapmıştır. Tiyatro ilk yapıldığı tarihteki görünümünü koruyamamışsa da yine de günümüze kadar ulaşan eserler arasında oldukça iyi ve diri görünmektedir.

Antalya Aspendos Antik tiyatrosuna ulaşım oldukça kolaydır. Antalya merkezden geliyorsanız Serik ilçesinden hemen sonra Belkıs alt geçidinden geçmeniz gerekmektedir. Zaten birçok tabela var ve sizi kolayca yönlendirecektir. Aspendos antik kenti girişler ücretlidir. Kapıda ödeme yaparak ziyaret edebilirsiniz. Antalya'nın en güzel ve gezilmesi gereken roma eserlerinden birisidir. Antik tiyatroyu gezerken arkasında bulunan diğer ören yerlerini de gezmeyi unutmayın.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp
İlginizi Çekecek Diğer Aktiviteler
ONLİNE REZERVASYON VE HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.