Antalya'nın tarihi Aspendos ve Belkıs Antik Tiyatrosu

Antalya'da bulunan tarihi Aspendos Belkıs Antik Tiyatrosu

Aspendos;

Antalya'nın yaklaşık 50 kilometre doğusunda yer alan Aspendos, eski bir şehrin izlerini taşımaktadır ve bir zamanlar görkemiyle dikkatleri üzerine çekmiştir. Bu şehir, Toros Dağları'nın eteklerine kurulmuştur ve Köprüçay adı verilen bir nehir iki tepe arasından akar. Buradaki antik şehirde, kısmen yıkılmış binalar ve su kemerleri gibi kalıntılar göze çarpmaktadır.

Bu eserler, inşa edildikleri dönemin ihtişamını günümüze yansıtmaktadır. Şehirde bulunan antik tiyatronun adı Belkıs Tiyatrosu'dur ve yaklaşık 15 bin seyirci kapasitesine sahiptir. Günümüzde opera ve bale festivallerinin düzenlendiği bu tiyatroda, bazı eğlence etkinlikleri gerçekleştirilmekte ancak mekânın kapasitesinin üzerinde izleyici alınarak tarihi dokuya zarar verilmektedir.

Ancak, duyarlı tarih severler sayesinde şu anda organizasyonlar yasaklanmış ve tarihi alan bakıma alınmıştır. Aspendos, doğu yamacına kurulu olan bir diğer şehre dayanmaktadır. Sahnesi birkaç katlı olan tiyatronun arkasında, iki katlı amfitiyatro ile yükselen localar bulunmaktadır, oldukça heybetli bir görünüme sahiptir. Sahnenin arkasında ise çağın sanat anlayışına uygun olarak süslenmiş geniş ve yüksek bir cephe bulunmaktadır.

Tiyatroda yer alan yazıtlardan, Aspendos'un MS 2. yüzyılda inşa edildiği anlaşılmaktadır. Tiyatronun kurucuları Krispunus Arruntianus ve Auspikatus Titinyanustur. Belkıs Tiyatrosu, tanrılar ve kral ailesi şerefine yapılmıştır. Bir yazıttan anlaşıldığına göre, mimari yapıyı inşa eden kişi Zenon'dur. Tiyatro, orijinal yapısını koruyamasa da günümüze oldukça iyi ve canlı bir şekilde ulaşan eserler arasında yer almaktadır.

Aspendos Antik Tiyatrosu'na Antalya'dan ulaşım oldukça kolaydır. Antalya merkezinden geliyorsanız, Serik ilçesinden geçerek Belkıs alt geçidinden devam etmeniz gerekmektedir. Yönlendirmeleri sağlayan birçok tabela bulunmaktadır. Aspendos Antik Kenti'ni ziyaret etmek için giriş ücreti ödemeniz gerekmektedir. Antalya'nın en güzel ve keşfedilmesi gereken Roma eserlerinden biridir. Antik tiyatro gezisinin ardından diğer kalıntıları da keşfetmeyi ihmal etmeyin.

.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp