Antalya Rafting Turizm Bölgesindeki Antik Şehirler

Antalya Antik Şehirleri;

Antalya’da gezmekle bitirilmeyecek arkeolojik gezi alanı çok fazladır. Raftingo olarak bu doğal merkezlerin bazılarından bahsetmeye çalışacağız. Keşif ve arkeolojik araştırmalarda bulunan parça olarak bulunan kıymetli eserlerin bir kısmı Antalya Müze sinde sergilenmektedir. Arkeolojik mimari yapılar da yılın her ayı ziyarete açık tutulmaktadır.

Perge;

Yunanca bir isim olan Perge Antalya’nın 18 Km doğusunda, Aksu ilçesi sınırları içinde bulunmaktadır. Antik şehir olan Perge Pamfilya Bölgesine başkentlik yapmıştır. Antik şehrimizde bulunan Akropolisin Tunç Çağı zamanında kurulduğu tahmin edilmekte, Helenistik döneminde, eski dünya içerisinde ki en güzel ve en zengin şehridir. Tanınmış tarih matematikçisi Pergeli Apollonius’n doğduğu şehirdir.

ANTALYA SELGE ANTİK ŞEHRİ

Aspendos;

M.Ö. 10’ nuncu yüzyıldan kalan Roma mimarisinin en iyi antik kent şehri ve tiyatrosu Antalya'nın Serik ilçesinde bulunan Aspendos Türkiye ırmak turizmi rafting bölgesine yakın gezilmesi gereken önemli bir turizm alanıdır.

Kaleiçi;

Şuan ki tanınmış adıyla konu başlığı yaptığımız Antalya Kalesi'nin kapısı Romalılar zamanında Kral Hadrianus'un şehri ziyaretine hitaben inşa edilmiştir. Sonraki yüzyıllar boyunca çeşitli medeniyetler tarafından da kullanılan önemli merkezlerimizden biridir.

Termessos;

Kuruluş tarihi belli olamayan Termessos şehrinin tarih sahnesine çıkışı Büyük İskender'in M.Ö. 333'te kenti kuşatması ve bu kuşatmaya Termesosluların güçlü bir irade ile savunma yaparak kenti teslim etmemesiyle tarihe geçmiştir.

Simena Antik Kenti;

Simena Demre ilçesinde bulunmaktadır. Myra (Demre)Türkiye'nin sadece denizden ulaşılabilen nadir yerleşim alanlarından biridir. Demre Likya’nın önemli şehirlerinden birisidir. Demre’de her yıl 6 Aralık’ta geleneksel Noel Baba (Santa Claus) etkinlikleri yapılmaktadır. Demre bulunan Myra kaya mezarları, sikkeler ve, Likçe yazıtları kentin en azından MÖ 5. yüzyıldan itibaren varlık gösterdiği tahmin edilmektedir.

Kekova Adası ve çevresindeki kıyılarda kültürel, coğrafi, ve doğal değerlerin korunması amacıyla Kekova Özel Çevre Koruma Alanı oluşturulmuştur, Yaklaşık 260 km² alanı kaplayan Alanın içerisinde bulunan Simena Antik Kenti, 1. Derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edilmiş turizm alanıdır.

Side Antik kenti;

Anadolu dilinde Nar anlamına gelen Side Antik Kenti bazı yazıtlardan anlaşıldığı üzere Hititlere kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Tiyatro içerisine Şapeller yapılarak Hıristiyanlık Dönemi'nde de kutsal bir mekan (açık hava kilisesi) olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp
İlginizi Çekecek Aktiviteler
ONLİNE REZERVASYON VE HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.