Antalya Tarihi, Antalya Antik Kent ve Ören Yerleri Hakkında

Antalya Tarihi yerleri, antik şehirler, gezilecek tarihi yerleri

Antalya Tarihi ve Gezilecek Tarihi Yerleri;

Antalya iklimi, coğrafyası, konumu ve fiziki yapısı nedeniyle önemli birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde neredeyse Antalya’nın tüm ilçelerinde bıraktıkları izler görülmektedir. Her yaşayan dönemin kendine has kurdukları şehirler ve antik yapılar sayesinde ülkemizin en önemli turizm şehirlerinden hatta başkenti haline gelmiştir. Yerli yabancı dünyanın dört bir yerinden gelen ziyaretçilerin her yıl artan sayıları sayesinde ülke ekonomisine katkısı oldukça büyüktür. Antalya’da gezilecek tarihi yerler, antik kentler, müzeler, antik tiyatrolar, ören yerleri, kaleler ve daha birçok eserler hakkında bilgileri alacağınız Antalya’nın gezen sayfasında bulabileceksiniz.

Tarihte Antalya Bölgesi

Tarihte Antalya - Antalya Bölgesi - Aspendos - Side - Pamfilya

Tarihte Antalya;

Antalya side hakkında görsellerAntalya ile çevresinin tarihi binlerce yıl önceye dayanmaktadır. Buraya ilk yerleşenler orta asya'dan batıya göç eden Türklerle Etiler yer alır. Bölgenin ilk çağlardaki ismi pamfilya olarak bilinir. Yunan adalarından çevrelere sıkça göç edenler olmuştur.

Gelenler yeni şehirler oluşturmamış, Aspendos, side gibi kurulmuş şehirlere yerleşmeyi seçmişlerdir. Bir ara Lidya kralı bölgeyi eline geçirmişse de sonrası İranlıların egemenliği altına girmiştir. Makedonya kralı İskender doğu seferine giderken bölgeyi istila etmiştir. İskenderin ölümünden sonrada romanın egemenliği altına girmiştir. Sonrada bergama devletinin eline geçerek birleşik cumhuriyet ilk bu bölgede kurulmuştur.

Olimpos Kemer, Antalya Olimpos Ulaşım Ve Tarihi Hakkında

Olimpos Antalya - Kemer Olimpos Ulaşım | Olimpos Tarihi

Olimposa Nasıl Gidersiniz?

Antalya otobüs terminalinden her yarım saatte bir kalkan Kaş, Fethiye araçlarından her hangi birisine binerek olimpos kavşağında inmek istediğinizi söyleye bilirsiniz. Kavşakta bulunan minibüs durağından sizleri alacak olan araç olimposa kadar götürecektir kavşaktan olimpos yaklaşık 12 km' dir. Eğer kendi aracınızla gidecekseniz durum çok daha basittir Antalya merkezden hareket edecek olursanız kemer istikametini takip edin tabelalar sizi ulaşmak istediğiniz yere kadar yönlendirecektir. Olimposa ulaşım oldukça kolaydır.

Mitolojide Olimpos (Olimpos) :

2,918 M ile Yunanista’nın en yüksek dağı olarak bilinmektedir. Makedonya ve Teselya’yı ayıran engebeli bölgenin doğu bölümünde yer almaktadır. Olimpos dağının yüksekliğinden, heybetli görünüşünden ötürü Grekler yani eski yunanlılar, Tanrılarının burada yaşadıklarına inanırlardı. Grek mitolojisinde başlıca 12 tanrısının bu dağın sivri ve en yüksek tepelerinde Çok muhteşem bir saray olduğu ve hepsinin en yükseğin de tanrılar kralı Zeusun sarayının bulduğu anlatılır. Mitolojiye göre bu yüksek dağın en yüksek yerinde Zeus yaşamaktadır. Yıldırımlarını yeryüzüne bu tepeden yolladığı söylenir.Olimpos Kemer, Antalya Olimpos Ulaşım Ve Tarihi bilgileri. Türk

Zamanla Grekler tanrılarının kendilerine bu kadar yakın olan, sürekli olarak karlar altında bulunan bir dağda yaşadıkları inancından vazgeçerler. Çünkü artık olimpos dağına tırmanabilmekteydiler. Bu tırmanılabilen ve keşfedilebilen tepeleri tanrılarına layık görmemeye başlamışlardı. Ayrıca eskiden Olimpos dağının dünyanın merkezinde olduğu sanılırken sonradan bu düşüncenin yanlış olduğuda anlaşılmıştı. Bundan dolayı halk zamanla tanrıların yaşadığı yerin gökyüzü olduğu kanısına ve inancına bağlandı ve benimsedi.

Antalya Tarihi Şehir müzeleri, Gezilmesi ve Gidilmesi Gereken Yerler

Antalya İli Gezilmesi Gereken Tarihi Müzeler - Kent Müzeleri

ANTALYA İLİNDEKİ MÜZELER

Antalya Tarihi Şehir müzeleri - Gezilmesi Gidilmesi Gereken YerlAntalya ilimiz müze bakımından zengin bir şehrimizdir. Antalya’nın şehir merkezi ve Alanya sınırları içerisinde çeşitli doğal ve kapalı müzeler bulunmaktadır. Antalya ilinde çeşitli kurumlar tarafından işletilen gezilmesi gerekli 11 müze bulunmaktadır.

İlk çağdan bu güne Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarına kadar ki Antalya ilindeki bütün uygarlık ve medeniyetlere ait lahit, mezar tiyatro gibi önemli yapı, bilgi ve belgelerin olduğu müzelerin o günlere ışık saçması açısından önem taşımaktadır. Antalya Müzesi'nden aradaki müzeler dahil Alanya Atatürk Evi Müzesi'ne kadar süregelen müzeler Antalya'nın tarihine ışık verecek eserler bulundurur.

ANTALYA İLİNDEKİ MÜZELERİ ŞÖYLE SIRALAYA BİLİRİZ

  • Alanya Arkeoloji Müzesi
  • Side Müzesi
  • Antalya Atatürk müzesi

ALANYA'DAKİ MÜZELER

İç kale Müzesi

Alanya Atatürk Evi Müzesi ( Türkiye Cumhuriyeti dönemi eserleri açısından önemlidir.)

Kaleiçi Müzesi ve Alanya Kızılkule Etnografya Müzesi (Etnografya müzesi olarak önemlidir.)

Günümüz Antalya’sında Antalya Oyuncak MüzesiTürkiye'deki ikinci büyük oyuncak müzesi olarak büyük ilgi görmektedir.

Antalya Kent Müzesi’de Büyükşehir Belediyesi binasında ve Açıkhava Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Antalya Köprülü Kanyon Rafting bölgesi Manavgat bölgesinde de müze ve antik kent bakımından zenginlik göstermektedir.

Antalya Rafting Turizm Bölgesindeki Antik Şehirler

Antalya Antik Şehirleri;

Antalya’da gezmekle bitirilmeyecek arkeolojik gezi alanı çok fazladır. Raftingo olarak bu doğal merkezlerin bazılarından bahsetmeye çalışacağız. Keşif ve arkeolojik araştırmalarda bulunan parça olarak bulunan kıymetli eserlerin bir kısmı Antalya Müze sinde sergilenmektedir. Arkeolojik mimari yapılar da yılın her ayı ziyarete açık tutulmaktadır.

Perge;

Yunanca bir isim olan Perge Antalya’nın 18 Km doğusunda, Aksu ilçesi sınırları içinde bulunmaktadır. Antik şehir olan Perge Pamfilya Bölgesine başkentlik yapmıştır. Antik şehrimizde bulunan Akropolisin Tunç Çağı zamanında kurulduğu tahmin edilmekte, Helenistik döneminde, eski dünya içerisinde ki en güzel ve en zengin şehridir. Tanınmış tarih matematikçisi Pergeli Apollonius’n doğduğu şehirdir.

ANTALYA SELGE ANTİK ŞEHRİ

Aspendos;

M.Ö. 10’ nuncu yüzyıldan kalan Roma mimarisinin en iyi antik kent şehri ve tiyatrosu Antalya'nın Serik ilçesinde bulunan Aspendos Türkiye ırmak turizmi rafting bölgesine yakın gezilmesi gereken önemli bir turizm alanıdır.

Kaleiçi;

Şuan ki tanınmış adıyla konu başlığı yaptığımız Antalya Kalesi'nin kapısı Romalılar zamanında Kral Hadrianus'un şehri ziyaretine hitaben inşa edilmiştir. Sonraki yüzyıllar boyunca çeşitli medeniyetler tarafından da kullanılan önemli merkezlerimizden biridir.

Termessos;

Kuruluş tarihi belli olamayan Termessos şehrinin tarih sahnesine çıkışı Büyük İskender'in M.Ö. 333'te kenti kuşatması ve bu kuşatmaya Termesosluların güçlü bir irade ile savunma yaparak kenti teslim etmemesiyle tarihe geçmiştir.

Simena Antik Kenti;

Simena Demre ilçesinde bulunmaktadır. Myra (Demre)Türkiye'nin sadece denizden ulaşılabilen nadir yerleşim alanlarından biridir. Demre Likya’nın önemli şehirlerinden birisidir. Demre’de her yıl 6 Aralık’ta geleneksel Noel Baba (Santa Claus) etkinlikleri yapılmaktadır. Demre bulunan Myra kaya mezarları, sikkeler ve, Likçe yazıtları kentin en azından MÖ 5. yüzyıldan itibaren varlık gösterdiği tahmin edilmektedir.

Kekova Adası ve çevresindeki kıyılarda kültürel, coğrafi, ve doğal değerlerin korunması amacıyla Kekova Özel Çevre Koruma Alanı oluşturulmuştur, Yaklaşık 260 km² alanı kaplayan Alanın içerisinde bulunan Simena Antik Kenti, 1. Derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edilmiş turizm alanıdır.

Side Antik kenti;

Anadolu dilinde Nar anlamına gelen Side Antik Kenti bazı yazıtlardan anlaşıldığı üzere Hititlere kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Tiyatro içerisine Şapeller yapılarak Hıristiyanlık Dönemi'nde de kutsal bir mekan (açık hava kilisesi) olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir.

Türkiye Irmak Rafting Turizmi, Pamfilya, Antalya Manavgat Turizmi

Türkiye Irmak Rafting Turizmi - Pamfilya | Antalya Manavgat

MANAVGAT

Manavgat çok ırklı ve soylu yer anlamına gelen Pamfilya Bölgesinin doğusunda yer alır. Birçok önemli uygarlığa ev sahipliği yapmış antik çağlardan günümüze değin Pamfilya Bölgesindeki Manavgat hakkında Raftingo olarak bilgilendirme yapmaya çalışacağız. Diğer bölgeleri kısa geçtik. Gezilme alanı çok geniş olan Antalya’nın tanıtımı yapılmakla ve gezilmekle bitmez. Ama biz Raftingo olarak kendi bulunduğumuz Manavgat Köprülü Kanyon ve Çevresine daha çok yer ve önem vereceğiz.

İlçenin kuruluş tarihi ile ilgili olarak kesin bir tarih verilmemektedir. Sınırları içerisinde bulunan Selge (Altınkaya Köyü) ve Side (Selimiye Köyü) antik kentlerine paralel tahmini M.Ö.6.yy'da kurulduğu söylenebilir. 1220 yıllarında Selçuklu, 1472 yılllarında da Osmanlı İmparatorluğu'nun idaresine geçmiştir. Manavgat doğanın tüm nimetlerinin ortada olduğu manzaralı plajları, ince kumsallı denizi ve ünlü şelalesi ile yerli ve yabancı geniş alanda tanınıyor.

Manavgat ilçesi Manavgat Nehri'nın karşılıklı iki yakasına kurulmuş 1960'lı yıllarda turizmin de etkisiyle gelişmeye başlasada 1990’dan itibaren Türkiye’de turizmin gelişmesine paralel daha çok dikkat çekmiştir. Dünyanın çeşitli yerlerinden insanların sadece tatil için değil yerleşip yaşamak için de tercih ettikleri bir ilçe haline gelmiştir.

antalyada doğa harikası köprülü kanyon manzarası eşliğinde canyo

Turizm sektörünün büyümesine paralel ilçe merkezi hızla gelişip büyümüş ve yeni yerleşim alanları inşa edilmiştir. Bu sektörde çalışan insanların çoğu Manavgat’ta ikamet eder.

Manavgat'ta gezilecek ve görülecek turizm yerleri çok geniş ve zaman ayrılması gereken yerler olup kısa bilgiler için aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Manavgat'ta gürül gürül akan suları ile Manavgat Şelalesi gezip görmeniz gereken yerlerin başında gelsede, dünyanın her yerinde hayranlık uyandıran ve ilgi çeken geniş bir alan üzerinde kurulu Doğal Milli Park Alanı Köprülü Kanyon gelir.

Manavgat Ovası’nı ortadan ikiye bölen Manavgat Irmağı Manavgat Delta’sına verimlilik ve zenginlik kazandırmanın yanında yatlarla ırmak yat gezi düzenlenmek üzere ırmak yat turizmin de de ekonomik katkılar sağlamaktadır. Verimli bu ovada bol çeşitli sebze, meyve, susam, tahıl ve çiçek gibi ürünler seracılıkla beraber her mevsim yetiştirilmektedir. Manavgat Irmağı balıkçılık içinde önemli olup Alabalık, Kerevit, Sazan açısından zengin tatlı su ırmaklarındandır.

Manavgat Irmağı kenarında kurulmuş olan birçok lokanta ve restaurantlar Manavgat Irmağının buz gibi sularında yetişen lezzetli balıkların tadına bakmanız için imkanlar sağlamaktadır . Manavgat Irmağında yerli ve yabancı birçok turistin bildiği, ilgi gösterdiği ve görmek istediği Büyük Şelale ve Küçük Şelale görmeniz gereken doğa harikası yapısıyla ilgiyle ziyaret edilebilecek yerlerdendir.

Turizm sektörünün gelişmesine paralel küçük bir ilçe olmaktan çıkarak gelişen, büyüyen büyük şehir havası biçiminde görünen şirin bir ilçemizdir. Manavgat’ı ikiye bölerek geçen ırmak kenarındaki eğlence merkezleri, yapay şelale ve restoranları ile Manavgat sizler için unutamayacağınız an ve güzellikleri yaşatacaktır.

Tek bir tarafı surlarla çevrili olan Seleukeia Antik Kentinin diğer üç tarafında yarlar ve ortasında anıtsal kapısı olan Mısır kraliçesi Kleopatra'nın yüzüp, güneşlenip güneş banyosu yaptığı Kleopatra Plajı ise görülmeye değer tarihi bir alan oluşturmaktadır.

Ayrıca Bizans ve Roma dönemlerinden günümüze tüm olumsuz şartlara rağmen kendini korumuş ve ulaşmış Büyük Kent Kapısı, Kent Surları, Büyük Anıtsal Çeşme, Doğu Kapısı, Cumbalı Tarihi Evleri, Kolonnel Cadde, Agora, Anıtsal Kütüphane, Piskopos Sarayı, Devlet Agorası, Bazalika, Üç Havuzlu Çeşme, Vepasianus Çeşmesi, Athena Tapınağı, Apollon Tapınağı, Roma Tiyatrosu, Men Tapınağı, Baküs Tapınağı, Büyük Liman Hamamı, Liman Hamamının yanında Side Limanı gibi tarihi mekanları ile size büyük hayranlık uyandıracak Side'yi de unutmamak lazım.

rafting heyecanına katılmak ve en güzel günübirlik turları için

Manavgat ilçemizde gezmenizi tavsiye edeceğimiz bir diğer doğa harikası ise Oymapınar Gölü ve barajıdır. Aktivite imkanı geniş olan Oymapınar Gölü'ne hayran kalacağınızdan hiç şüphe duymamaktayız.

Gezmekle bitiremeyeceğiniz doğa keşif rotamıza Boğaz Plajı ve Aslanlı Mağarası 'nı ekleyebilirsiniz.

Manavgat ilçemize yakın belde ve turistik yerleşim yerleri Side, Çolaklı, Gündoğdu, Kumköy, Evrenseki, Ilıca, Kızılağaç, Titreyengöl gibi turizm yerleşkelerinde çok sayıda sizin tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak alışveriş merkezleri siz misafirlerimize geniş alışveriş imkanı sunmaktadır.

Dünyada dikkat çeken ve turizm açısından yine ekonomimize katkısı büyük olan eşsiz doğa güzelliklerine ev sahipliği yapan Alanya ilçemize 57 Km uzaklıktadır.

Manavgat ilçemizin dünya çapında tanınmış Antik Side’nin dar sokaklarında yer alan yöresel küçük alışveriş merkezindeki dükkanlar da birbirinden güzel otantik ürünler, yakınlarınıza götüreceğiniz ve size anı ve hatıralarınızı gözünüzde canlandıracak hediyelik eşya, takı, gümüş, butik, kıymetli taşlar, kilim, halı ve Türk Mutfağının eşsiz zengin çeşitleri ile Irmak Yat Turizmin Yanında Doğal Turizm etkinlikleri Rafting, Trekking, Ziplane ve Kanyoning dallarında dünya da isim yapmış ilçemize Raftingo olarak sizleri bekleriz. www.raftingo.com sayfasını siyaret ederek daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Türkiye'nin Antalya İlinde Bulunan Oyma Pınar Gölü ve Etenna

Antalya Oyma Pınar Barajı - Etenna | Serik Oyma Pınar

OYMAPINAR BARAJI KONUMU VE TARİHİ

Antalyaya bağlı Manavgat ilçesinin yaklaşık olarak 17 km kadar kuzey kısmında yer alır. çok eski tarihde ismi Homa diye adlandırılan bu belde tarihin sayfalarında dolaşıyor hissiyle harika bir dokuya sahip Toros dağlarından Antalyanın Manavgat ırmağının baş kaynağı durumunda Dumanlı beldesine yakın sayılan yöre halkı tarafından Fatmalar dağı olarak bilinen güzergah üzerinde bulunmaktadır.

en güzel turlar ve daha fazlası raftingo rafting ve canyoning seBölgeye insanların ilk yerleşim tarihi araştırmalara göre Milatan önce 1820 tarihlerine rastlanmaktadır. Tarihde ünlü Lidya Kralı olarak bilinen Attalius bu bölgede, Milatdan sonra iki ve üç asırlarında Romalılar ve daha sonraki tarihlerde ise sırasıyla Selçuklular ve Osmanlıların eline geçmiş bugüne kadar gelmiştir. Antalyanın Side ilçesinin neredeyse tamamınkn su ihtiyacını karşılayan Homa, antik kent Dumanlı’dan Side’ye su kemeri ile (Roma kemerleri) su taşıyan kalıntıların izine halen 6 yerde rastlamak mümkündür. Su taşıyan bu tarihi kalıntıların hala dimdik zamana meydan okurcasına ayakta durduğu yerli yabancı turistlerin ziyaret ettiği bir muhteşem beldedir. Oymapınar Barajı giriş kapısının sağ tarafında bugün halen sapasağlam ayakta olan kırk gözü su kemerlerinin yerli yabancı herkesin dikkatini çekip görülmesi gereken bir tarihi alan olduğunu Raftingo olarak tavsiyelerimizin arasında yer almaktadır.DSC01022

Ülkemizin rafting bölgesi olarak bilinen köprülü kanyon tarihi alanın tam ortasında yer alması, gezipte görülmesi gereken yerleriniz arasına dahil edip şiddetle tavsiye ederiz. Beşkonak beldesine yakın olması sebebiyle yöre halkına büyük avantaj lar sunmaktadır.

Bilindiği üzre Oymapınar Gölü Antalya'nın doğal güzellikleri arasında önemli bir yeri olan Manavgat Nehri üzerinde bulunan barajın arkasına gizlenmiş etkileyici bir doğa harikasıdır.

Antalya tatil planlarınızda görmediğiniz güzelliklere şahit olmak için gezi listenizde kesinlikle Oymapınar Gölü olmalı ve gezilip ziyaret edilmelidir. Dağ trekking gezileri, tekne yat turları ve çılgın köpüklü sularda rafting canyoning yapma imkanı bulabilirsiniz. Raftingo Rafting olarak keyifli zamanlar geçireceğinize inanıyor göl gezinizde hayranlığınızı kazanacak çok detay olduğunu görüp şahit olacadınızı düşünüyoruz. Manzarasının seyrine daldığınızda ise küçük detayların toplamının bu şahane manzarayı oluşturduğunu göreceksiniz. Oymapınar Barajında konaklayacağınız tesisler ve piknik alanları da çok olmamakla birlikte öncedem rezervasyonla konaklama imkanınız oluyor. Oymapınar Gölü gezinizin ardından Antalya'daki; Manavgat Nehri'ni, Simena Kalesi'ni, Beldibi Mağarası'nı, Oluk Köprü ve Demre Kuş Cenneti'nide gezi planlarınızı içerisine koyabilirsiniz.

ANTİK ETENNA

Antalyanın en güzel ilçelerden biri olan Manavgat'ın 29.km kuzey tarafında yer alan Etenna, yerli halkın adıyla bilinen Sırt Köyü yukarısında dik tepelerin üzerine kurulmuş tarihi bir yerdir. iyi bir şekilde günümüze kafar korunan Akropal isimli şehir Bizans döneminde Psikoposluk olarak hizmet verdiği şehrin yamaçlarında yer alır. üst tepesinin etrafı suyla çevrilmiştir. Şehrin güney tarafında Herron yağni (yüceltilmiş ulu bir ölü için yapılan mezar) bulunmaktadır. Ulu Önder Atatürk ün de söylediği gibi "hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel şehridir" Diye boşuna söylememiştir.

Antalya Tarihi Aspendos, Belkıs Antik Tiyatrosu

Antalya Tarihi Aspendos | Belkıs Antik Tiyatrosu | Aspendos

Aspendos;

Antalya’nın 50 km kadar doğusunda eski ve bir zamanlar heybetiyle dikkatleri üzerine çeken bir şehrin yıkıntıları dikkat çekmektedir. Bu şehir Toros dağlarının eteklerine kurulmuştur. Kentin üzerine yerleştiği iki tepe arasında köprü çayı akar gider. Bu eski şehirde yarı yıkılmış binalara, su kemerlerine, rastlanmaktadır...

Tüm bu eserler yapılmış oldukları çağın parlaklığını bu gün dahi ortaya koymaktadır. Şehir tiyatrosunun adı BALKIZ (belkız) Tiyatrosudur. Tiyatro yaklaşık 15 bin seyirci alabilecek büyüklüktedir. Günümüzde opera bale festivallerinin düzenlendiği, bazı eğlence türünde gösterilerin sunulduğu antik tiyatroda kapasitenin oldukça üzerinde bir insan kitlesi doldurularak ne yazıkki tarihi dokuya zarar verilmektedir.Aspendos Antik tiyatrosu, Antalya Aspendos Belkız

Duyarlı ve tarih severlerin sayesinde şimdilerde organizasyonlar yasaklanmış tarihi bakıma alınmıştır. Aspendos şehrin birinin kurulduğu doğu yamacına yaslanmıştır. Birkaç katlı sahnesi, iki katlı amfitiatrın gerisinde yükselen localarıyla oldukça heybetli görünümü bulunmaktadır. Sahnenin arkasında, Çağın sanat anlayışına uygun heykellerle ve işlemelerle süslenmiş, geniş yüksek bir cephe yükselir.

Tiyatroda bulunan yazıtlardan aspendosun m.s 2. Yüzyılda yapıldığı anlaşılır. Tiyatronun kurucuları krispunus Arruntianus ile Auspikatus Titinyanustur. Belkız tiyatrosu tanrılarla Kral ailesi şerefine yaptırılmıştır. Sahne bölümünün içindeki bir yazıttan anlaşıldığına göre mimari şehrin Yapımını Zenon adlı kişi yapmıştır. Tiyatro ilk yapıldığı tarihteki görünümünü koruyamamışsada Yinede günümüze kadar ulaşan eserler arasında oldukça iyi ve diri görünmektedir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp
İlginizi Çekecek Aktiviteler
ONLİNE REZERVASYON VE HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.