Antalya'da Bölgesinde Bulunan Barajlar ve Özellikleri

Antalya'da Bölgesinde Bulunan Barajlar ve Özellikleri

Antalya sıcak iklim kuşağında bulunduğundan yaz aylarında göl olarak bilinen alanlar kurur. Kış aylarında yağışların başlamasıyla ‘da doluluk oranları artar. Antalya'nın kuzey ve daha batı olan kıyıları mil ek (bataklıktır) dur. Geçici su örtüsü olarak bilinen Elmalı ilçesinde bulunan Manay köyü ve çevresindeki çukur alanlardır.

Antalya Barajları

Oymapınar Barajı;

Oymapınar barajı Antalya’nın Serik ilçesinin 7 km kuzey kısmında yer almaktadır. Manavgat çayı üzerinde kurulu olan baraj 1984! te yapımı bitmiş ve elektrik üretimine geçmiştir. 540 MV bir üretim kapasitesine sahip olan baraj elektrik üretimi bakımından birçok baraja göre yüksektir. Uzunluğu 360 metre yüksekliği 180 metredir. Su depolama hacmi 310 milyon metre küp olup genel su alanı ise 4,7 km karedir. 2 Tünelli bir baraj olan Oymapınar barajı tünel uzunluğu 350 ile 316 m’dir. Barajın Yıllık üretim kapasitesi 1,65 milyar KV / saattir.

Alakır Barajı;

Alakır çayı üzerinde bulunan baraj, 1973 Tarihlerinde açılmıştır. Toprak dolgu ile yapılmış olup yüksekliği 50 m gölün depolama kapasitesi yaklaşım 80 milyon metre küptür. Alakır Barajı ayrı zamanda bir baraj gölüdür.

Korkuteli Barajı;

Korkuteli çayı üzerine kuru olan baraj dolgu biçimde yapılmıştır. Yüksekliği 70 metre alanı ise 670 hektardır. 1976 yıllarında açılmış olup depolama kapasitesi yaklaşık 5 milyon metre küptür. Korkuteli barajı tarımsal alan olarak 7000 hektarlık bir alan genişliğini sulamaktadır. Tarım için önemli barajlardan bir tanesidir. Korkuteli barajı ayrı zamanda bir baraj gölüdür.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp
İlginizi Çekecek Diğer Aktiviteler
ONLİNE REZERVASYON VE HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.