Antalya Coğrafyası - Fiziki Yapısı - Dağlar - Göller - Akarsular - Akdeniz Bölgesi

antalya coğrafyası kanyonları raftingo adventure

Türkiye'nin en güzel illeri arasında yer alan Antalya fiziki yapısıyla, doğası ve iklimiyle dünyada başka bir örneğine rastlanmamaktadır. Tarih boyunca yüz yıllardır iklimi ve havası nedeniyle büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış konumu sebebiyle her zaman ülkelerin gözdesi olmuştur. Antalya coğrafyası hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı tüm sorulara yanıt bulacağınız sayfamızda iyi vakit geçirmenizi dileriz.

Antalya Su Kaynakları – Yer Altı Su Kaynakları

Su Kaynakları;

Antalya yer altı su kaynağı bakımından birçok ilimize göre zengindir. Sera tarımcılığı ve normal tarım için yeterli olduğu söylenebilir! Aşağıda Antalya bölgesinde bilinen yer altı su kaynaklarının isimleri yer almaktadır;

 1. Kırk gözü Su Kaynağı: Toros dağlarından çıkışı olan kaynak tarımcılar için oldukça önemli bir su kaynağı olarak bilinir.
 2. Gür kavak Su kaynağı: Antalya merkezi besleyen en eski su kaynağı olarak da bilinir. Çıkış merkezi Düzler Çamı milli park alanı sınırları içerisidir.
 3. Mara Su Kaynağı: Antalya’nın Konyaaltı falezler bölgesinde olan su kaynağı günümüzde de birçok haneye verilerek ihtiyacı karşılamaktadır.
 4. Dur alililer Su Kaynağı: Dur aliler köyü yakınlarında çıkan kaynak tarım arazilerinin ihtiyacını karşılamaktadır.
 5. İskele Su Kaynağı: Antalya’nın meşhur yat limanı olarak bilinen bölgede çıkmaktadır. Cami yanında olan su kaynağı günümüzde aktif kullanılmaktadır.
 6. Hurma Pınarları: Antalya’nın Kemer yolu üzerinde bulunan hurma pınarının suyu oldukça kalitelidir. Ancak inşaat ve yapıların çoğalmasıyla su kaynağı neredeyse yok olma durumuna gelmiştir.
 7. Arap suyu Su Kaynağı: Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde bulunan Arap suyu deniz kenarına en yakın su kaynağı olan bölgesidir.
 8. Boğa Çayı Su Kaynağı: Boğa çayı bölgesinde bulunan su kaynağı içme suyu olarak kullanılmaktadır.
 9. Düden Şelalesi Su Kaynağı: Ünlü düden şelalelerinin olduğu bölgenin altında bulunan su kaynağı günümüzde de kullanılmaktadır.
 10. Meydan Su Kaynağı: Antalya’nın meydan mahallesinde bulunan su kaynağı, yapıların arasında kalmış olsa da günümüzde hala bölgenin içme suyunu karşılamaktadır.

Antalya İklimi – Antalya Bitki Örtüsü

İklim Ve Bitki Örtüsü;

Antalya Bölgesi Akdeniz iklimi kuşağında yer almaktadır. Yazları sıcak kurak ve nemli kışları genelde yağışlı geçmektedir. Yaz aylarında sıcaklık 28 ile 40 derece olarak ölçülebilir. Kış aylarında sıcaklık derecesi 10 ile 20 derece olarak ortalama ölçülmüştür. Çok nadiren eksi derecelere düştüğü görülmüş don olayları ve kar yağışları rakımı yüksek yerlerde görülebilmektedir. Akdeniz ikliminde yer alan Antalya sıcak deniz iklimi olarak ta adlandırılır. Antalya’nın bitki örtüsü Makidir. Bölgenin yüzde 60’ı kızılçam ormanları ile kaplıdır. Nem oranının yüksek ve kış ayları yağışlı olmasından dolayı yeşil bir görüntüsü vardır. Yıllık ortalama düşen yağış miktarı 950/m2 ‘dir. Antalya bölgesinde iklime uygun olduğu için ağırlık olarak zeytin ağacı yetişmektedir.

Yayla Turizmi - Antalya Yaylaları, Rakımları Yol Durumları

Son zamanların yeni turizme açılan kapısı olan yayla turizmi oldukça ilgi görmektedir. Bazı yaylalarımızda festivallerin şenliklerin eğlencelerin düzenlendiği bilinmektedir. İşte size Antalya ilinde bulunan tüm yaylaların, yolları ve özellikleri;

ANTALYA MERKEZ :

Feslikan Yaylası: rakımı 1200 m ve Antalya merkeze uzaklığı 30 km’dir. Yolları iyi yaz ve kış ulaşım vardır

SERİK YAYLALARI:

 • Ovacık Yaylası: rakımı 1200 m ve Serik ilçesine 55 km’dir. Arazi aracıyla yaz kış ulaşım vardır.
 • Pınarcık Yaylası: Rakımı 1400 m olup ilçeye 40 km mesafededir. Arazi aracıyla yaz kış ulaşım vardır.

MANAVGAT YAYLALARI

 • Sülek Yaylası: Rakımı 1600 m. Merkeze uzaklığı 140 km’dir. Arazi aracıyla yaz kış ulaşım vardır.
 • Çatayağı Yaylası: Rakımı 1600 m. Merkeze uzaklığı 125 km’dir. Arazi aracıyla yaz kış ulaşım vardır.
 • Mezgit Yaylası: Rakımı 1850 m. Merkeze uzaklığı 115 km’dir. Arazi aracıyla yaz kış ulaşım vardır.
 • Ketenli yaylası: Rakımı 1600 m. Merkeze uzaklığı 155 km’dir. Arazi aracıyla yaz kış ulaşım vardır.
 • Toka yaylası: Rakımı 1900 m. Merkeze uzaklığı 100 km’dir. Arazi aracıyla yaz kış ulaşım vardır.
 • Akdağ Yaylası: Rakımı 1600 m. Merkeze uzaklığı 160 km’dir. Arazi aracıyla yaz kış ulaşım vardır.
 • Yenice Paza Yaylası: Rakımı 1500 m. Merkeze uzaklığı 160 km’dir. Arazi aracıyla yaz kış ulaşım vardır.
 • İbek Yaylası: Rakımı 1600 m. Merkeze uzaklığı 150 km’dir. Arazi aracıyla yaz kış ulaşım vardır.
 • Dumanlı Yaylası: Rakımı 2300 m. Merkeze uzaklığı 120 km’dir. Arazi aracıyla yaz kış ulaşım vardır.
 • Ağaç Tepesi Yaylası: Rakımı 1650 m. Merkeze uzaklığı 110 km’dir. Arazi aracıyla yaz kış ulaşım vardır.
 • Merdivenli Yaylası: Rakımı 1700 m. Merkeze uzaklığı 120 km’dir. Arazi aracıyla yaz kış ulaşım vardır.
 • Gök Tepe Yaylası: Rakımı 1950 m. Merkeze uzaklığı 140 km’dir. Arazi aracıyla yaz kış ulaşım vardır.

KORKUTELİ YAYLALARI:

 • Duraliler Yaylası: Rakımı 1500 m. Merkeze uzaklığı 600 km’dir. Asfalt yaz kış ulaşım vardır.
 • Küçük Köy Yaylası: Rakımı 1800 m. Merkeze uzaklığı 70 km’dir. Asfalt ulaşım vardır.
 • Söbüce Yaylası: Rakımı 2000 m. Merkeze uzaklığı 80 km’dir. Arazi aracıyla yaz kış ulaşım vardır.
 • Varsak Yaylası: Rakımı 1500 m. Merkeze uzaklığı 80 km’dir. Arazi aracıyla yaz kış ulaşım vardır.
 • Kartal Yaylası: Rakımı 1800 m. Merkeze uzaklığı 90 km’dir. Arazi aracıyla yaz kış ulaşım vardır.

Antalya Gölleri - Antalya'da Bulunan Göller Ve Özellikleri

Antalya'da Bulunan Göller

Kırkgöz Gölü (Pınarbaşı);

Kırkgöz Gölü Antalya'nın kuzey kısmında yer almaktadır. Şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 35 km'dir. Piknik alanlarının olduğu bölge barajı çevreleyen kısımlarında çok çeşitli çiçeklere ev sahipliği yapar. Göl suyu kış dönemlerinde artarken ırmak şeklini alarak düden çayına kadar ilerlemektedir. Kanallar vasıtasıyla sera sulamacılığının olduğu varsak ilçesinden ilçesinden geçerek tarım için önemlidir. yaz aylarında sıcaklığında etkisiyle oldukça azalır. Lara bölgesinde falezlerden aşağı dökülerek gölün suyu son bulur.

Avlan Gölü (Elmalı);

Avlan Gölü 1972 yıllarında Bölgede tarım arazisi elde etmek için kurutma çalışmaları yapılarak tamamen kurutulmuştur. Gölün kurutulmasından sonra ekolojik dengesi bozularak yazları kurak kışları çetin geçmeye başladıktan sonra, 2001 yıllarında bölge köyleride toplanarak alanın tekrar göl haline getirilerek su birikmesi sağlanmış ve ekolojik düzen eski haline gelmiştir.

Antalya'da Bölgesinde Bulunan Barajlar ve Özellikleri

Antalya sıcak iklim kuşağında bulunduğundan yaz aylarında göl olarak bilinen alanlar kurur. Kış aylarında yağışların başlamasıyla'da doluluk oranları artar. Antalya'nın kuzey ve daha batı olan kıyıları milek (bataklıktır) dır. Geçici su örtüsü olarak bilinen Elmalı ilçesinde bulunan Manay köyü ve çevresindeki çukur alanlardır.

Antalya Barajları

Oymapınar Barajı;

Oymapınar barajı Antalyanın serik ilçesinin 7 km kuzey kısmında yer almaktadır. Manavgat çayı üzerinde kurulu olan baraj 1984!te yapımı bitmiş ve elektirk üretimine geçmiştir. 540 MV bir üretim kapasitesine sahip olan baraj elektirl üretimi bakımından bir çok baraja göre yüksektir. Uzunluğu 360 metre yüksekliği 180 metredir. Su depolama hacmi 310 milyon metre küp olup genel su alanı ise 4,7 km karedir. 2 Tünelli bir baraj olan oymapınar barajı tünel uzunluğu 350 ile 316 m dir. Barajın Yıllık üretim kapasitesi 1,65 milyar KV / saatir.

Alakır Barajı;

Alakır çayı üzerinde bulunan baraj, 1973 Tarihlerinde açılmıştır. Toprak dolgu ile yapılmış olup yüksekliği 50 m gölün depolama kapasitesi yaklaşım 80 milyon metre küptür. Alakır Barajı ayrı zamanda bir baraj gölüdür.

Korkuteli Barajı;

Korkuteli çayı üzerine kuru olan baraj dolgu biçimde yapılmıştır. yüksekliği 70 metre alanı ise 670 hektardır. 1976 yıllarında açılmış olup depolama kapasitesi yaklaşık 5 milyon metre küptür. Korkuteli barajı tarımsal alan olarak 7000 hektarlık bir alan genişliğini sulamaktadır. Tarım için önemli barajlardan bir tanesidir. Korkuteli barajı ayrı zamanda bir baraj gölüdür.

Antalya Akdeniz Dağları - Yükseklikleri - Rakımları

Antalya bölgesi güneyi ve kuzeyi denize dik uzanan dağlarla çevrilidir. Akdeniz bölgesinin neredeyse yüzde 75'ini bu dağlar oluşturur. Bu büyük ve km lerce uzantıya sahip olan dağlara Toroslar denilmektedir. Dağların dik uzantıları sebebiyle denizde ve körfezlerde girinti çıkıntılar oldukça çoktur.

Antalya Akdeniz'de bulunan dağların rakımları ve yükseklikleri;

 • Ak Dağ Rakım 3069 m
 • Şeytan Dağı Rakım 2403 m
 • Geyik Dağı Rakım 2890 m
 • Kızılca Dağı Rakım 2591 m
 • Alaca Dağ Rakım 2336 m
 • Kuhu Dağı Rakım 2409 m
 • Bey Dağı Rakım 3069 m
 • Yıldız Dağı Rakım 2619 m

Antalya'da En Ünlü Şelaleler

antalya raftingo düden şelalesi

Düden Şelalesi :

Düden denilince iki şelale olarak bilinir birincisi aşk filimlerine konu olmuş mağra içerisindeyken üzerinizden tonlarca metre küp suyun akıp gittiğini gördüğünüz doğasıyla cennet bahçesini andıran görünümyle insanların saatlerce huzurla dökülüşünü izlediği yerdir. İkinci şelale yine aynı suyun uzantısı olan fakat bu kez yaklaşık 10 km sonra Antalyanın Lara bölgesinden geçip yükseklerden denize döküldüğü ırmağın son noktasıdır.

Manavgat Şelalesi:

Turizm bölge ve otellerine yakınlığından dolayı günlük ziyaretçi sayısı oldukça fazladır. Adından'da anlaşılacağı üzere Antalya'nın Manavgat ilçesinde bulunur. Her mevsim coşkun akan şelalesi ve mesire alanlarının yakın oluşu sezonda yerli yabancı misafirlerin yer bulmakta zorluk çektiği kalabalık bir yerdir.

Kurşunlu Şelalesi :

Kurşunlu Şelalesi Antalya havalimanına çok yakındır. Aksu ilçesinden sonra yaklaşık 9 km sonra Bol narenciye bahçeleri arasından seyahatle rahatça ulaşabilirsiniz.

Antalya'nın Akarsuları Irmakları ve Çayları

Antalya'da ki akarsuların kimisi iç göllere, kimiside akdeniz'e dökülür. Bir kısmı küçük akarsulardır. Besleyici kaynaklardan yoksun oldukları için yaz aylarında kururlar. İlin en ünlü en büyük akarsuları Aksu, Köprü suyu, Karpuz çayı, Manavgat ırmağı, Düden çayıdır.

Bunlardan düden çayı Acıbadem yaylasından çıkar. Antalya ovasına hızla aktıktan sonra, ovaya varınca akışı yavaşlar. Bir kaç noktada toprak altına girerek, büs bütün kaybolur; yer altında biraz aktıktan sonra, gene toprak üstüne çıkar. Şehrin yakınlarında yedi kola ayrılarak çağlayanlar halinde akdenize dökülür. Bu çağlayanlardan en yükseği 60 metredir. Bütün ilde büyüklü küçüklü 36 çağlayan vardır.

antalyanın en ünlü akarsuları raftingo

Online Ve Hızlı Bigi Almak İçin

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.