Antalya Su Kaynakları, Doğal Yer Altı Su Kaynakları

Antalya Su Kaynakları | Doğal Yer Altı Su Kaynakları | Antalya

Antalya Su Kaynakları, Doğal Yer Altı Su Kaynakları resimleriAntalya'da Bulunan Su Kaynakları;

Antalya yer altı su kaynağı bakımından diğer illere kıyasla oldukça zengindir. Yazları sıcak bir iklime sahip olan bölge kış aylarında yoğun yağış alması sebebiyle yer altı su kaynaklarının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Sera tarımcılığı ve normal tarım için yeterli olduğu söylenebilir. Peki Antalya'da bulunan yer altı su kaynakları hangileridir?

Antalya'da bilinen yer altı su kaynaklarının isimleri ve özellikleri;

  1. Kırk gözü Su Kaynağı: Toros dağlarından çıkışı olan kaynak tarımcılar için oldukça önemli bir su kaynağı olarak bilinir.
  2. Gür kavak Su kaynağı: Antalya merkezi besleyen en eski su kaynağı olarak da bilinir. Çıkış merkezi Düzler Çamı milli park alanı sınırları içerisidir.
  3. Mara Su Kaynağı: Antalya’nın Konyaaltı falezler bölgesinde olan su kaynağı günümüzde de birçok haneye verilerek ihtiyacı karşılamaktadır.
  4. Dur alililer Su Kaynağı: Dur aliler köyü yakınlarında çıkan kaynak tarım arazilerinin ihtiyacını karşılamaktadır.
  5. İskele Su Kaynağı: Antalya’nın meşhur yat limanı olarak bilinen bölgede çıkmaktadır. Cami yanında olan su kaynağı günümüzde aktif kullanılmaktadır.
  6. Hurma Pınarları: Antalya’nın Kemer yolu üzerinde bulunan hurma pınarının suyu oldukça kalitelidir. Ancak inşaat ve yapıların çoğalmasıyla su kaynağı neredeyse yok olma durumuna gelmiştir.
  7. Arap suyu Su Kaynağı: Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde bulunan Arap suyu deniz kenarına en yakın su kaynağı olan bölgesidir.
  8. Boğa Çayı Su Kaynağı: Boğa çayı bölgesinde bulunan su kaynağı içme suyu olarak kullanılmaktadır.
  9. Düden Şelalesi Su Kaynağı: Ünlü düden şelalelerinin olduğu bölgenin altında bulunan su kaynağı günümüzde de kullanılmaktadır.
  10. Meydan Su Kaynağı: Antalya’nın meydan mahallesinde bulunan su kaynağı, yapıların arasında kalmış olsa da günümüzde hala bölgenin içme suyunu karşılamaktadır.
Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp
İlginizi Çekecek Aktiviteler
ONLİNE REZERVASYON VE HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.