Antalya Su Kaynakları, Doğal Yer Altı Su Kaynakları

Antalya Su Kaynakları, Doğal Yer Altı Su Kaynakları resimleriAntalya'da Bulunan Su Kaynakları;

Antalya yer altı su kaynağı bakımından birçok ilimize göre zengindir. Sera tarımcılığı ve normal tarım için yeterli olduğu söylenebilir! Aşağıda Antalya bölgesinde bilinen yer altı su kaynaklarının isimleri yer almaktadır;

  1. Kırk gözü Su Kaynağı: Toros dağlarından çıkışı olan kaynak tarımcılar için oldukça önemli bir su kaynağı olarak bilinir.
  2. Gür kavak Su kaynağı: Antalya merkezi besleyen en eski su kaynağı olarak da bilinir. Çıkış merkezi Düzler Çamı milli park alanı sınırları içerisidir.
  3. Mara Su Kaynağı: Antalya’nın Konyaaltı falezler bölgesinde olan su kaynağı günümüzde de birçok haneye verilerek ihtiyacı karşılamaktadır.
  4. Dur alililer Su Kaynağı: Dur aliler köyü yakınlarında çıkan kaynak tarım arazilerinin ihtiyacını karşılamaktadır.
  5. İskele Su Kaynağı: Antalya’nın meşhur yat limanı olarak bilinen bölgede çıkmaktadır. Cami yanında olan su kaynağı günümüzde aktif kullanılmaktadır.
  6. Hurma Pınarları: Antalya’nın Kemer yolu üzerinde bulunan hurma pınarının suyu oldukça kalitelidir. Ancak inşaat ve yapıların çoğalmasıyla su kaynağı neredeyse yok olma durumuna gelmiştir.
  7. Arap suyu Su Kaynağı: Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde bulunan Arap suyu deniz kenarına en yakın su kaynağı olan bölgesidir.
  8. Boğa Çayı Su Kaynağı: Boğa çayı bölgesinde bulunan su kaynağı içme suyu olarak kullanılmaktadır.
  9. Düden Şelalesi Su Kaynağı: Ünlü düden şelalelerinin olduğu bölgenin altında bulunan su kaynağı günümüzde de kullanılmaktadır.
  10. Meydan Su Kaynağı: Antalya’nın meydan mahallesinde bulunan su kaynağı, yapıların arasında kalmış olsa da günümüzde hala bölgenin içme suyunu karşılamaktadır.

Online Ve Hızlı Bigi Almak İçin

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.