Antalya Köprülü Kanyon, Beşkonak Bölgesi Kanyoning (Canyoning) Turları

En Popüler Canyon - Köprülü Kanyon | Canyoning Turu

Köprülü Canyon;

Sizlere Kanyon (canyoning) anlatırken Ülkemizde Antalya il sınırları içerisinde yer alan ünlü Köprülü Kanyon Milli parkında Kanyon inceliklerinden kısaca bahsetmek istiyoruz. Kanyon (canyon) Antalya’nın son zamanların en popüler turları arasında yer almaktadır. Bu kadar popüler olmasının en büyük nedenlerinden birisi berrak rafting ırmağını oluşturan irili ufaklı onlarca şelalelerin kaynağına inilmesidir.

RAFTİNGO CANYONİNG HARİTA PARKURUKanyon (canyon) rafting turundan ayrı kılan en önemli özelliği küçük çocukların yani 10 yaş altının bu tura katılamıyor olmasıdır.

Sebeplerine gelecek olursak Kanyon (canyon) parkuru yarı Trekking yarı yüzme ve kayalardan derin sulara atlama gibi animasyonlardan oluşmasıdır. Her spor dalında olduğu gibi Kanyoning (canyoning) turunun'da kendine has arazi koşullarının oluşturduğu zorlu geçitler vardır.

Bu tehlikeli olabilecek geçitlerde her hangi bir kazaya sebebiyet vermemek için rehberinizi mutlaka dinleyip fevri hareketlerden kaçınılmalıdır. Kanyoning (canyoning) turuna başlamadan önce kesinlikle Ayağınızda kaygan özelliği olmayan ayakkabınızın olması gerekmektedir. Raftingo ekibi olarak milli park alanında 2 farklı parkur alanı oluşturduk.

raftingo kanyoning manavgat antalya macera turları

Birincisi hava şartlarının uygun olduğu zamanlarda Tarihi tahta köprüden başlayarak iri kayaların üzerinde sıcak su olarak adlandırılan bölgeden yaklaşık olarak 1 km kadar yürüyüş yapılır. Soğuk suya yani rafting ırmağını oluşturan şelalelere gelindiğinde kendinizi akıntıya bırakarak ki biz buna body rafting diyoruz doğal kayalardan fışkıran büyük şelalenin çıkış kaynağına kadar geliyoruz.

Mara içerisine dileyen misafirlerimiz oldukça soğuk olan su içerisine girip görselliği dünyanın hiçbir yerinde bulamayacağınız resim ve video çekimleri yapıyoruz. Daha sonra 7 ila 10 metre yüksekliği olan kayalara çıkıp dileyen misafirlerimiz derin sulara atlayarak heyecanı üst seviyelerde yaşayabiliyorlar. Tabii tüm bunları gerçekleştirirken sadece ve sadece rehberinizin komutlarına göre hareket etmeniz gerektiğini unutmayalım. Biz misafirlerimizle tüm bu aktiviteleri gerçekleştirdiğimiz sıralarda raftingo ekibi dik 40-50 metre yükseklikteki kayalardan halatlarla rafting botlarını suya indirmekle uğraşırlar. Katılımcılar için hazır hale getirirler.

Atlama animasyonunu tamamlayan misafirlerimiz şişme botlarına binerek doğa harikası ve eşi benzeri olmayan manzara eşliğinde akıntıyla birlikte canyon arasında ilerlenir. Bu ilerleme yaklaşık bir buçuk km kadar sürmektedir. Kemeriyle ünlü yüksek tarihi köprülü Kanyon adını aldığı köprünün altından durağan akıntıyla beraber geçilerek rafting start noktasına ulaşılır. Böylelikle turumuzun birinci seçenekli parkuru tamamlanmış olur.

canyoning turunun incelikleri

İkinci oluşturduğumuz Kanyoning (canyoning) parkur seçeneğimiz ise daha çok hava şartlarının yağmurlu ve su debisinin yüksek olduğu zamanlarda kullanırız. Su debisi yükseldiğinde birinci parkur seçeneğinde olduğu kayalardan yürüme. Yürünmemesinin neden kayalar suyun altında kalır. Bu parkuru diğerlerinden ayıran en büyük özelliği botların içerisinde rafting start noktasından başlayarak bu sefer akıntıya karşı senkronize bir şekilde kürek çekilerek ilerleme sağlanır. Ve doğal rafting ırmağını oluşturan şelale görsellerinin olduğu alana ulaşılmış olur.

Raftingo macera turları her daim ilklerin öncüsü olmuştur. Hayatınızda yaşanacak çok şeylerin olduğunu düşünüyorsanız Raftingo macera rotanız olsun.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp

Antalya Manavgat Kanyoning turuna özel kareler...

ONLİNE REZERVASYON VE HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.