Köprülü Kanyon (Canyon)

Kanyon (Canyoning);

er Kanyon (Canyoning) Turuna katıldıysanız bu yerde görüp görebileceğiniz bölgenin en eşsiz yapı mimarilerinden olan iki adet tarihi köprü göreceksiniz küçük olan köprü asıl usta tarafından yapılmış olduğu söylenir. Kemerli Köprü ise, çırağı tarafından yapılmıştır. Köprülü Kanyon adı bu iki köprüden almıştır.

Yaz aylarında yabancı turistlerin ilgi gösterdiği kadar yerli turistlerinde ilgi gösterdiği Antalya Köprülü Kanyon’da günde 5 ile 6 bin kişi arasında bazen younlukta 10 bin ziyaretçisi sayısına ulaşır, Rafting ve Kanyoning ter temiz nehir suyunu kaynağından rahatlıkla içilebileceksiniz. Çevrenin doğal güzelliği milli park sınırları içerisinde piknik alanlarıyla yerli misafirlerin ayrıca uğrak yeri haline gelmesini sağlamıştır. insanlar hem pikniklerini yapıp hemde ailece rafting yapma imkanına sahip olurlar. Bu sebeple kanyon turistik açıdan da büyük bir önem taşıyıp ülkemizin milli gelirine ciddi destek sağlamaktadır.

Köprülü Kanyon Isparta’nın güney doğusunda bulunan Kasımlar beldesinden başlamaktadır. Nehrin kaynak suyu Isparta’nın ilçesi olan Aksu’dan gelen ırmak ve yine Isparta’ya bağlı Karacahisar köyünden çıkan suların birleşiminden oluşturmaktadır. Kanyon Kasımlar’dan Antalya’nın Değirmenözü köyüne kadar yaklaşık 25 km boyunca sarp ve dar vadilerden oluşmaktadır.

köprülü kanyon turlarının en heyecanlısı canyoning turlarıdır ve

Bu bölgede suyun yükseldiği zamanlarda yürüyerek geçiş zordur. Yaz aylarında sıcakların etkisi ve suyun azalması ile yürüyerek geçiş yapılabilir . Değirmenözü köyün’den sonra nehir açık ve geniş alanda akmaya başlar, sonra tekrar nehir dar vadilere girer. Bu tekrar dar olan kısım Köprülü Kanyon Antik Köprüsüne kadar devam eder. Yine bu bölümde dik ve sarp vadiler zor geçişler ve doğal güzellikler vardır. Nehrin çevresinde 1973 yılında, 36.614 hektar büyüklüğünde Köprülü Kanyon Millî Parkı oluşturulmuştur.

RAFTİNGO CANYONİNG HARİTA PARKURU

Antalya Manavgat Kanyoning turuna özel kareler...

Online Ve Hızlı Bigi Almak İçin

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.