Köprülü Kanyon (Canyon)

Antalya Kanyon - Canyoning Bölgesi | Köprülü Kanyon Turları

Kanyon (Canyoning);

er Kanyon (Canyoning) Turuna katıldıysanız bu yerde görüp görebileceğiniz bölgenin en eşsiz yapı mimarilerinden olan iki adet tarihi köprü göreceksiniz küçük olan köprü asıl usta tarafından yapılmış olduğu söylenir. Kemerli Köprü ise, çırağı tarafından yapılmıştır. Köprülü Kanyon adı bu iki köprüden almıştır.

köprülü kanyon turlarının en heyecanlısı canyoning turlarıdır veYaz aylarında yabancı turistlerin ilgi gösterdiği kadar yerli turistlerinde ilgi gösterdiği Antalya Köprülü Kanyon’da günde 5 ile 6 bin kişi arasında bazen younlukta 10 bin ziyaretçisi sayısına ulaşır, Rafting ve Kanyoning ter temiz nehir suyunu kaynağından rahatlıkla içilebileceksiniz. Çevrenin doğal güzelliği milli park sınırları içerisinde piknik alanlarıyla yerli misafirlerin ayrıca uğrak yeri haline gelmesini sağlamıştır. insanlar hem pikniklerini yapıp hemde ailece rafting yapma imkanına sahip olurlar. Bu sebeple kanyon turistik açıdan da büyük bir önem taşıyıp ülkemizin milli gelirine ciddi destek sağlamaktadır.

Köprülü Kanyon Isparta’nın güney doğusunda bulunan Kasımlar beldesinden başlamaktadır. Nehrin kaynak suyu Isparta’nın ilçesi olan Aksu’dan gelen ırmak ve yine Isparta’ya bağlı Karacahisar köyünden çıkan suların birleşiminden oluşturmaktadır. Kanyon Kasımlar’dan Antalya’nın Değirmen özü köyüne kadar yaklaşık 25 km boyunca sarp ve dar vadilerden oluşmaktadır.

Bu bölgede suyun yükseldiği zamanlarda yürüyerek geçiş zordur. Yaz aylarında sıcakların etkisi ve suyun azalması ile yürüyerek geçiş yapılabilir . Değirmen özü köyün’den sonra nehir açık ve geniş alanda akmaya başlar, sonra tekrar nehir dar vadilere girer. Bu tekrar dar olan kısım Köprülü Kanyon Antik Köprüsüne kadar devam eder. Yine bu bölümde dik ve sarp vadiler zor geçişler ve doğal güzellikler vardır. Nehrin çevresinde 1973 yılında, 36.614 hektar büyüklüğünde Köprülü Kanyon Millî Parkı oluşturulmuştur.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp

Antalya Manavgat Kanyoning turuna özel kareler...

İlginizi Çekecek Aktiviteler
ONLİNE REZERVASYON VE HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.