Kanyon (Canyon) Denilince Akla Gelen Fiziki Bilgiler

Kanyon (Canyon) Nedir? Nasıl Oluşmuştur? | En Büyük Kanyon

Kanyon (Canyon) Nedir?

Dünyada Yer küre üzerindeki ırmakların oluşturulmuş olduğu oldukça derin ve sakin güzelliğe sahip vadilere Canyon (Kanyon) denir. dilimiz Türkçe ve Frenk dillerinden türeyen Kanyon (canyon) isminin, gerçek yeri İspanyol olduğu söylenen cañón şu bildiğimiz ünlü fotoğraf makinası markası gibi olan sözcükten gelmektedir.

Kalker kayaların arasından geçerken, akan suyun derinlere giderek aşındırmasıyla oluşum sağlar. Kanyon (canyon) akışkan gücünün oldukça yüksek çayların kireçli olmayan bölgelerde oluşturdukları deformasyonlarla derin vadileri ve yarıklar meydana getirmesiyle oluşur. Kanyon (canyon) olan bölgelerin kenarları çok keskin aralar oluştururlar. Kayaların fiziki yapısı ve sağlamlığına göre dir. kenarlarının aşındırmaya karşı gösterdikleri dirence bağlı olarak çeşitli şekiller meydana getirirler.

RAFTİNGO CANYONİNG HARİTA PARKURUKanyon duvarlarının yapıları erozyon ve aşınmaya dayanıklı sert kayalardan oluşur. Genelde granit ya da kumtaşı gibi oluşumlara rastlanır. Kanyonun oluşumunda etkisi yüksek olan ve hızlandırıcı etkisi olan hava akımları, sulak bölgelere nazaran daha etkili ve güçlü olduklarından kuru alanlarda bu tür kanyon oluşumuna daha çok rastlanır.

Cañón; Kanyon (Canyon), Karstik kalkerli arazilerin üzerinde oluşan çok derin vadilerdir. Türkiye'de yöresel olarak vadilere Kapız adı da verildiği bilinmektedir.

Deniz taban seviyesinde oluşan kanyonlara da Su altı Kanyonları adı verilmektedir. Karasal bölgelerde oluşan kanyonlarla hemen hemen aynı özelliklere sahip olup genellikle nehir ağızlarında meydana gelen veya oluşum sağlayan bu yapılar, sualtı akıntılarının güç ve etkisi ile oluşur.

Dünya'da en bilinen ve en büyük doğal kanyon örneği Amerika'da bulunan Antilop Kanyonu ile Arizona'da bulunan Büyük kanyon'dur.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp
İlginizi Çekecek Aktiviteler
ONLİNE REZERVASYON VE HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.