Rafting ipuçları ve Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Ayrıntılar

Rafting İpuçları | Nehir ve Rafting Turları Hakkında

Nehir ve Rafting Turları Hakkında

Nehirle ilk kez tanışıyorsanız, doğal olarak bazı endişeleriniz olabilir. Bu nedenle, rafting deneyiminizi güvenli ve keyifli hale getirecek bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Köprülü Kanyon'da, nitelikli ve güvenlik odaklı rehberlerle donatılmış olup uluslararası standartlara uygun rafting ekipmanları bulunmaktadır. Doğru rafting deneyimini nasıl seçebilirsiniz? Seyahatinizi planlamadan önce, rafting turu sağlayıcısına şu soruları yöneltebilirsiniz:

 1. Şirketin rafting operasyonunda ne kadar deneyimi var?
 2. Daha önce bu şirketle rafting yapmış müşterilerle iletişime geçmek mümkün mü?
 3. Rehberlerin nitelikleri ve deneyimleri hakkında bilgi alınız. Rehberlerle doğrudan iletişim kurarak, eğitimli, bilgili, iletişimi güçlü ve güvenlik konusunda bilinçli profesyoneller olup olmadıklarını öğrenebilirsiniz.
 4. Can yelekleri: İstatistiklere göre, nehir raftingi kazalarının %80'i, cankurtaran yeleği giyilmemesi (fermuar ve tokaların düzgün bir şekilde sabitlenmemesi) veya uygun cankurtaran yeleği kullanılmaması nedeniyle meydana gelmektedir.
  • Can yelekleri, en az 6 kg (tercihen 9-10 kg) kaldırma kapasitesine sahip olmalı, kayışlar aracılığıyla rahatça oturmayı sağlamalı, US Coast Guard Type-III veya V standartlarına uygun olmalı ve doğru şekilde giyilmelidir. Şişirilebilir can yelekleri ve 'anahtar deliği' tipi yelekler, beyaz su raftingi için uygun değildir. Kılavuzlar, cankurtaran yeleklerinin doğru şekilde takıldığından emin olmalıdır.
 5. Tüm gezilerde kask kullanımı zorunludur ve kaskların tüm yolculuk boyunca takılması önerilir. Kask, düzgün bir şekilde sarmalı ve parmak arasına bir parmak girecek kadar sıkı olmalıdır.
 6. Mümkünse botlar ve nehir ekipmanlarına göz atın. Yırtık can yelekleri, kırık kayışlar ve çok yırtık ve sızdıran botlara güvenilmemelidir.
 7. Rehberlerin temel ilk yardım ve CPR (kardiyopulmoner resüsitasyon) sertifikalarına sahip olup olmadığını kontrol edin.
 8. Şirketin nehirde acil durum tamir seti, ilk yardım malzemeleri ve tüm botlarda kurtarma çantaları bulundurup bulundurmadığını sorun. Tüm rafting gezileri, onarım ekipmanları ve su geçirmez tamir setleriyle tam donanımlı olmalıdır. Ayrıca, her sallarda en az bir yedek kürek / yedek kürek kilidi bulunmalı, salların etrafında çekme hattı ve tercihen kıç hattına kadar uzanan bir güvenlik hattı olmalıdır. Tüm sallar, atış torbasına ve kendinden emniyetli olmayan sallar için en az bir kurtarma kovasına sahip olmalıdır (tercihen iki tane).
 9. Rafting gezisinden önce güvenlik brifingi alın. Rehber veya gezi lideri, tüm detayları içeren kapsamlı bir güvenlik brifingi sunmalıdır.
 10. Yüzme bilmeyen kişilere vücut surf yapma izni verilmemelidir.
 11. Gezilerin karanlık çökmeye en az bir saat kala bitirilmesi önemlidir.

Rafting Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köprülü Kanyon rafting gezisi sonrasında, yüzücülerin güvenlik açısından bazı konulara dikkat etmesi gerekmektedir.

Rafting sporu hakkındaNehirde yüzme ile ilgili bazı anekdotlar ve dikkat edilmesi gerekenler:

 1. Nehirde yalnız yüzmekten kaçının ve yanınızda bir yüzme arkadaşı bulundurun.
 2. Yüzme planınızı rehberinizle paylaşın ve kamp yaparken yüzmenize dikkat edin.
 3. Eğitimli bir cankurtaran eşliğinde olmadan nehirde yüzmekten kaçının, ne kadar iyi bir yüzücü olursanız olun.
 4. Nehirde yüzerken mutlaka bir can yeleği bulundurun. Akıntılar olabilir ve Köprülü Kanyon'daki su soğuk ve yorucu olabilir, bu nedenle kolayca yorulabilir veya kramp girebilirsiniz.
 5. Yemekten hemen sonra nehirde yüzmeyin.
 6. Alkol aldıktan sonra asla nehirde yüzmeye çıkmayın.
 7. Karanlık çöktükten sonra yüzmeye başlamayın.
 8. Bazı erkekler, yüksek testosteron seviyeleri nedeniyle (bazen zayıf yüzücüler olsalar bile) büyük / karmaşık gruplarda dikkatli olunmalıdır.

Rezervasyon Yap

rafting tour trip river rafting company rafting tour trip river rafting company
Rafting tours in Antalya is a stream sports event that will make you forget what you know. The name of this Rafting tours in Antalya is a stream sports event that will make you forget what you know. The name of this
Rafting Tours in Koprulu Canyon are among the best adventure activities that can be done with family and fr Rafting Tours in Koprulu Canyon are among the best adventure activities that can be done with family and fr
rafting tur resimleri raftingo rafting tur resimleri raftingo
rafting turları (2) rafting turları (2)
rafting turları antalya bölgesinde harika serinlik rafting turları antalya bölgesinde harika serinlik
Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp
İlginizi Çekecek Diğer Aktiviteler
ONLİNE REZERVASYON VE HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.