Türkiye'de Rafting Yerleri Irmakları Rotaları Hakkında

Türkiye'de Rafting Yapılan Yerleri | Rafting Bölgeleri

Türkiye'de Rafting Yapılan Yerleri, Irmakları, Çayları;

Türkiye'de Rafting Yerleri Irmakları Rotaları, Köprülü Kanyon veArtvin Çoruh Nehri;

Dünyanın bilinen en hızlı akışı olan ırmaklar arasında yer almaktadır. Bahar aylarında debisinin yükselmesiyle Türkiyede bilinen en iyi nehirleri arasındadır. yüzbinlerce insanın uğrak yeri haline gelen çoruh nehri turizm için önemli bir katkı sağlamaktadır. profesyonel ve amatörler için 4 farklı rafting turu etabı yer almaktadır. ve 170 km ye yakın büyük ve geniş bir parkur alanına sahiptir.

Rize Fırtına Deresi;

Fırtına deresi çamlı hemşinden başlayarak 25 km ye yajın bir parkur alanına sahiptir dik ve dağlık orman bölgesine sahip olan bölge yer yer hızlı akıntı etaplarına ev sahipliği yapmaktadır. rafting turnuva organizasyonlar genellikle bu bölgemizde yapılmaktadır. Dünyadan gelen profesyonel ve amatör raftingcileri hayran bırakan bir doğal güzelliğe sahiptir. En yoğun rafting yapılan zamanlar mayıs ve haziran aylarıdır.

Antalya Köprü Çay Köprülü Kanyon;

Antalyanın Manavgat ilçesinde yer alan Köprü Çay adını ünlü kemerli taş köprüsünden almaktadır. Aslında bölgede 2 adet kemerli taş köprü bulunmaktadır ustanın ve çırağının yapıldığına inanılan asıl köprü büğrüm köprüdür. Diğer köprü ise tam kanyon içerinde çay üzerinde bulunan büyük kemerli köprüdür. Bu nedenle bölgenin adı Köprülü kanyon olarak bilinmektedir. Köprülü kanyon çayının rafting parkur uzunluğu tam 14 km dir. su derecesi 9 dur ve ağırlık olarak su kaynağından çıktığı için yaz kış suyun derecesi aynıdır. Görselliği ve tarihi açısından dünyada bir başka benzeri yoktur. Bölgede yaklaşık rafting turizmi 9 aydır. En yoğun rafting yapılan aylar Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül aylarıdır.

Muğla Dalaman Çayı;

Dalaman çayı 2 ayrı zorluk derecesine sahiptir. Turizm alanına yakın olduğundan ağırlık olarak yabancı turistlerin tercih ettiği bir bölgedir. Irmak uzunluğu 240 km yakındır. ve rafting firmalarının konuçlandıkları yerler genellikle suyun akış hızının daha yoğun olduğu bölgelerde olup misafirlere daha heyecanlı ve eğlenceli turlar sağlamaktır.

Tunceli Munzur Çayı;

Munzur çayı Türkiy'de en son rafting için keşfedilen bölgeler arasında yer almaktadır. Bölgede terörün son bulmasıyla ağırlık olarak yerli misafirlere hizmet verip oldukça eğlenceli zaman geçirmelerine sebep olmuştur. Yaklaşık parkur uzunluğu 20 km olup günden güne artan misafir sayısıyla günümüzde rafting yapılacak çaylar arasında yerini almıştır.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp
İlginizi Çekecek Aktiviteler
ONLİNE REZERVASYON VE HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.