Olimpos, Kemer hakkında Ulaşım ve Tarih Bilgileri

Olympos Antalya | Kemer Olympos Ulaşım | Olympos Tarihi

Olimpos (Olimpos) Mitolojide:

Yunanistan'ın en yüksek dağı olarak bilinen Olimpos, 2,918 metre yüksekliğiyle Makedonya ve Teselya'yı ayıran engebeli bölgenin doğu kısmında konumlanmaktadır. Eski Yunanlılar, heybetli görünümü ve yüksekliği nedeniyle tanrılarının burada yaşadığına inanırlardı. Grek mitolojisine göre, 12 ana tanrıdan oluşan tanrılar topluluğunun bu dağın sivri ve en yüksek tepelerinde muazzam bir sarayı olduğu ve en yükseğinde tanrıların kralı Zeus'un sarayının bulunduğu anlatılır. Mitolojiye göre, Zeus'un bu yüksek dağın en üst noktasında yaşadığına inanılır ve yıldırımlarını yeryüzüne bu tepeden gönderdiği rivayet edilir.

Zamanla Yunanlılar, tanrılarının kendilerine bu kadar yakın ve sürekli kar altında olan bir dağda yaşadığı inancından vazgeçtiler, çünkü artık Olimpos Dağı'na tırmanabiliyorlardı. Bu tırmanılabilir ve keşfedilebilir zirveleri, tanrılarına layık görmemeye başladılar. Ayrıca eski zamanlarda Olimpos dağı dünyanın merkezi olarak düşünülürken daha sonra bu yanlış anlaşıldı. Bu nedenle halk, tanrıların yaşadığı yerin gökyüzü olduğu fikrine bağlandı ve kabul etti.

Olimpos şehri, Antalya'da oldukça popüler bir destinasyondur ve binlerce yerli ve yabancı ziyaretçinin kesinlikle ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir. Şehre girdiğinizde, eski insanların nerede yaşam şehri kuracaklarını nasıl bildiklerini düşüneceksiniz. Günümüzde hala aktif arkeolojik kazılar yapılmakta ve tarihin daha fazla gün yüzüne çıkarılması için sabırsızlıkla beklenmektedir.

Olimpos'a Nasıl Gidilir?

Antalya otobüs terminalinden her yarım saatte bir kalkan Kaş veya Fethiye araçlarından herhangi birine binerek Olimpos kavşağında inmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Kavşaktaki minibüs durağından sizi alacak araç sizi Olimpos'a kadar götürecektir. Olimpos'a kavşaktan ulaşım yaklaşık 12 km'dir. Eğer kendi aracınızla gitmeyi tercih ederseniz, durum çok daha basittir. Antalya merkezden hareket ederseniz, kemer istikametini takip ederek tabelalar sizi hedefinize ulaştıracaktır. Olimpos'a ulaşım oldukça kolaydır.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp