Olimpos Kemer, Antalya Olimpos Ulaşım Ve Tarihi Hakkında

Olympos Antalya | Kemer Olympos Ulaşım | Olympos Tarihi

Mitolojide Olimpos (Olimpos) :

2,918 M ile Yunanista’nın en yüksek dağı olarak bilinmektedir. Makedonya ve Teselya’yı ayıran engebeli bölgenin doğu bölümünde yer almaktadır. Olimpos dağının yüksekliğinden, heybetli görünüşünden ötürü Grekler yani eski yunanlılar, Tanrılarının burada yaşadıklarına inanırlardı. Grek mitolojisinde başlıca 12 tanrısının bu dağın sivri ve en yüksek tepelerinde Çok muhteşem bir saray olduğu ve hepsinin en yükseğin de tanrılar kralı Zeusun sarayının bulduğu anlatılır. Mitolojiye göre bu yüksek dağın en yüksek yerinde Zeus yaşamaktadır. Yıldırımlarını yeryüzüne bu tepeden yolladığı söylenir.

Zamanla Grekler tanrılarının kendilerine bu kadar yakın olan, sürekli olarak karlar altında bulunan bir dağda yaşadıkları inancından vazgeçerler. Çünkü artık olimpos dağına tırmanabilmekteydiler. Bu tırmanılabilen ve keşfedilebilen tepeleri tanrılarına layık görmemeye başlamışlardı. Ayrıca eskiden Olimpos dağının dünyanın merkezinde olduğu sanılırken sonradan bu düşüncenin yanlış olduğuda anlaşılmıştı. Bundan dolayı halk zamanla tanrıların yaşadığı yerin gökyüzü olduğu kanısına ve inancına bağlandı ve benimsedi.

Olimpos şehri Antalya için oldukça rabet gören, yerli yabancı binlerce ziyaretçinin mutlaka uğraması gereken yerlerden birisidir. Şehre girdiğinizde bu eski insanlar nerede yaşam şehri kuracaklarını biliyorlarmış diyeceksiniz. Günümüzde hala aktif arkeolojik kazılar yapılarak tarihin gün yüzüne daha fazla çıkması için sabırsızlıkla bekliyoruz.

Olimposa Nasıl Gidersiniz?

Antalya otobüs terminalinden her yarım saatte bir kalkan Kaş, Fethiye araçlarından her hangi birisine binerek olimpos kavşağında inmek istediğinizi söyleye bilirsiniz. Kavşakta bulunan minibüs durağından sizleri alacak olan araç olimposa kadar götürecektir kavşaktan olimpos yaklaşık 12 km' dir. Eğer kendi aracınızla gidecekseniz durum çok daha basittir Antalya merkezden hareket edecek olursanız kemer istikametini takip edin tabelalar sizi ulaşmak istediğiniz yere kadar yönlendirecektir. Olimposa ulaşım oldukça kolaydır.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp
İlginizi Çekecek Diğer Aktiviteler
ONLİNE REZERVASYON VE HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.