Dünya ve Türkiye Gezi Rehberi, Antalya Doğa Sporları

Dünya'da ve Türkiye'de doğa sporları, extreme sporları,tourisim Adrenalin Sporları, eğlenceli aktiviteler hakkında detaylı ve geniş bilgilerin yer aldığı raftingo gezi sitesi ile Tam 22 yıldır güvendesiniz. Antalya turizmi ve tarihinin dünya'da başka bir eşi yoktur. Böylesine güzel bir bölgede doğa sporları hakkında bilmediklerinizi cevaplıyor, dünyanın pek bilinmeyen bölgelerinde adrenalin sporları konusunda sizlere ışık tutmaya çalışıyoruz.

Rafting Kaç Yılında İlk Kim Tarafından Yapılmıştır?

Rafting Tarihi | Rafting İlk Kim Tarafından Yapılmıştır?

Rafting Tarihi;

Rafting Tarihi, ingilizce de 'RAFT'' Türkçe dilinde ise ''sal'' anlamına gelen ve 1910 yılında orta Amerika da ilerleyen ırmaklarda yük taşımacılığında kullanılan bir taşımacılık aracı olarak düşünülmüştür. İkinci dünya savaşlarında akarsular üzerinde cephane taşınarak diğer ülkelerinde ilgisini çekmeye başlamıştır. Daha sonraları ise şişme botlar kullanılarak debisi yüksek nehirler de yapılan spor dalı haline gelmesi yine Amerika kıtasında gerçekleşmiştir. Rafting de Hedef, içinde bulunduğumuz botu devirmeden, kürekler yardımıyla yönlendirilerek kayalar ve engeller arasından geçmektir. 1973 yılında Keşfetme amaçlı bir ekip tarafından takım kurulmuştur. 1982 yıllarında ülkemizde Çoruh nehrini Rafting botlarıyla geçen ilk yabancı ekip Sobek Expedition adında bir keşif gurubudur.

Dünyanın en iyi 10 Rafting yerleri ve bölgeleri

Dünyanın En İyi 10 Rafting Yeri & Bölgeleri

Dünyanın en iyi 10 Rafting yerleri;

Siz adrenalin tutkunları için özel olarak hazırlamış olduğumuz dünyanın en iyi rafting şehirlerini sunmaktayız. Adrenalin ve doğa tutkunları, can yeleklerinizi ve kasklarınızı köpüklü sularda çalkalamak için çalkantı dolu rapitlere girmeye hazırmısınız! White water rafting popülaritesi dünyada önemli ölçüde günden güne artmaktadır. İlk kez rafting yapmayı denemek isteyen ve dünyanın en iyi yerlerini arayan botunuzu ve kanonuzu en iyi sulara koymak için işte size en iyi seçtiğimiz 10 yer.

1-Colorado Nehri, Büyük Kanyon;

Colorado, Utah ve Arizona'ya 226 km boyunca rüzgar atan Colorado Nehri, özlü bir rafting bölgesi. Güçlü rapidleriyle birlikte, sakin uzanan kanyon benzersiz bir görünüm sunmaktadır. Yolculuğunuz, antik Hint kalıntılarıyla beraber, yürüyüş parkurları ve güzel plajlarıda bulunan kamp alanları ile kuru arazide bol miktarda macerayıda beraberinde sunuyor

raftingo macerada rafting yapmanın heyecanı

2-Zambezi Nehri, Zimbabwe;

Victoria Falls'daki Zambezi Nehri, deneyimli kirişleri (engelleri) için adrenalinle ıslanmış bir macera sağlar. Irmak boyunca meydana gelen rapitlerin neredeyse yarısı Sınıf IV olarak derecelendirilmiştir. Dramatik düşmeler ve muazzam şişliklerden başka, nehir kirişçilerine timsahlar ve suaygırlarıyla yakınlaşmak için bir şans sunuyor.

raftingo maceranın keyfine antalyada doyamıyacaksınız

3-Ottawa Nehri, Kanada;

Quebec ve Ontario'yu birbirinden ayıran Ottawa Nehri, tüm yetenek seviyelerinin kirişleri için en iyi varış noktası olarak görülüyor. Ilık su ve sakin uzantılar, daha hızlı bölümleri bile en gelişmiş hızlı raftingciye heyecan katacak maceraperestler için mükemmel ötesi caziplik sunmaktadır.

dünyada rafting yerleri hakkında raftingo maceralarından bilgile

4-Pacuare Nehri, Kosta Rika;

Kosta Rika'nın Pacuare Nehri, yemyeşil tropik bir yağmur ormanının içine sarılmıştır. Üç bölümden oluşur. 67 mil ilerlerlenir, nehrin zorluk seviyesi III ile IV arası olarak sınıflandırılmıştır. Karayipler yolculuğu boyunca, kirişler alanının yanı sıra raftingciler jaguarları, ocelotları, maymunları ve egzotik kuşları görme fırsatı bulacaklardır.

maceraya son hız devam rafting beşkonakta raftingo ile olur

5-Futaleufu Nehri, Şili;

Futaleufu Nehri, And Dağları'ndaki yüksek buzullarıyla göllerden aşağı doğru akar. Oluşan bu Su acemi kişiler için çok daha sakindir. Bununla birlikte, tecrübeli kişiler kaba tırmanışların ve Sınıfı IV olan pardurdaki su damlalarını uzunca hissedeceklerdir. Bölgede ayrıca sıcak küvetler, yataklar ve sıcak duşlar bulunan kalıcı nehir kampları bulunmaktadır. Suyun macerasını arıyorsanız, kaya tırmanışını veya nehir yakınında bulunan çiftliklerde ata binmeyide deneyebilirsiniz…

günübirlik veya konaklamalı turlar için antalyada raftingo macer

6-Somon Nehri'nin Orta Çatal, Idaho;

Idaho'nun Somon Nehri'nin Orta Çatal kolu, Kuzey Amerika'nın ikonik beyaz su deneyimlerinden biridir. 105 kilometre uzunluğundaki yolculuğunda, nehir, 100 rapids ve 3000 fit yükseklik düşüş sunuyor. Ladin ormanı ve engebeli arazileri ile kürek çekerken, kirişler geyiği görmek ve kıyı boyunca ayıları görerek ilerlemek farklı bir adrenalin anlayışınıda beraberinde getirmektedir.

şehrin gürültüsünden uzaklaşmak için hiç rafting yapmayı denedin

7-North Johnstone Nehri, Avustralya;

Queensland, Avustralya'daki North Johnstone Nehri, bölgenin yoğun yağışlarından güç alan IV ve V sınıfı tüyler ürpertmektedir. Volkanik kanyonlar ve dokunulmamış yağmur ormanlarından geçen nehir, yalnızca helikopterle erişilebilir durumdadır.

raftingo rafting macera

8-Magpie Nehri, Kanada;

Kanada'daki Magpie Nehri'nde rafting, yolculuk boyunca zorluklar artar. Magpie Gölü yakınlarındaki ilk su akıtkanları acemiler için çalılıklar yeterince naziktir. Magpie Falls'daki Sınıf V rapids dir. daha tecrübeli olanlara meydan okuyacak. Gece, nehir boyunca kamp, Kuzey Işıkları'nın muhteşem bir manzarasını sunacaktır.

en güzel rafting parkurları raftingo macerada

9-White Nile, Uganda;

Nil Nehri'nin bir kolu olan Beyaz Nil Nehri, Sudan, Ruanda, Tanzanya ve Uganda üzerinden yol almaktadır. Su akışı rafting için en iyi yerlerden birisi ünvanını korumaktadır. Nehrin Victoria Gölü'nden çıktığı Jinja, Uganda'dır. Nehir barışçıl gölden akıp çıktıktan sonra Sınıf II - V'lik rapids'e kadar sıralı uzayıp gitmektedir.

raftingo rafting turlarında inanılmaz fiyat lar

10-Ganges Nehri, Hindistan;

Kutsal Ganj Nehri, Batı Himalayaleler'den yüksektir ve Asya'da rafting yapan en iyi beyaz suya ev sahipliği yapmaktadır. Sınıf IV - V arası rapids, muson mevsiminin ardından Ekim ve Haziran ayları arasında en iyi deneyime sahiptir. Sakin suyun uzantıları boyunca kişiler kutsal nehirde yüzebilirler ve kıyıya lütufkuşan Hindu tapınaklarını görebilirler.

raftingo rafting turlarında inanılmaz fiyat lar

Rafting için yeni veya deneyimli bir profesyonel ne olursanız olursanız olun, sizin için en uygun olan bir beyaz su hedefi vardır. Küreklerinizi alıp bir sonraki maceranıza başlayın diyoruz RAFTİNGO maceraları…

Türkiye’de En İyi 7 Rafting Yapılan Yer.

Türkiye’de En İyi 7 Rafting Yapılan Yerleri | En Ünlü Rafting

KÖPRÜÇAY;

Ülkemizde bilinen turizm açısından en önemli ve en ünlü Rafting yapılan nehirleri arasında ilk sırayı almaktadır. Toros dağ eteklerinden doğan ırmağın büyük bir bölümü kayalar içerisinden buz gibi içme suyu olarak çıkar. Köprü Çay üstünde roma döneminde yapıldığı bilinen 2 tarihi öneme sahip köprü bulunmaktadır. 2 köprü arasında orman içerinde kalmış yine roma dönemine ait tarihi kilise kalıntıları bulunmaktadır. Rafting severler için turizm parkuru 14 km dir.14 Km den sonraki alan tehlikeli ve dar geçitler sebebiyle tercih edilmemektedir. Köprü çay ırmağı Serik ilçesinden geçerek Akdeniz’e dökülür.

DALAMAN ÇAYI;

Dalaman çayı Ege bölgesinin bilinen rafting turizmi acısından öneme sahip bölgesidir ve yine Akdeniz’e dökülen ırmaklarımız arasında yer alır. Yeşil göl dağlarından doğup dalaman ve ortacanın il sınırlarını oluşturur. 230 km uzunuluğundadır. Akışkanı oldukça hızlıdır. Yeni yapılan havalimanından sonra turizm gezi turları açısından oldukça cazip ve tercih edilen bölgelerinden biri haline gelmiştir.

ALARA ÇAYI;

Alara çayı orta Toros dağlarından kuşak ile Akdağlarından doğmaktadır. Yeşillik görselliği oldukça fazla olan çay 60km uzunluğa sahiptir akdenize dökülen ırmaklarımız arasında yerini alır. Antalyanın Alanya ilçesinin ırmak turizmi açısından en önemli bölgesidir. Eski tarih boyunca denizcilerin yerleşke alanı olduğu bilinir. Tarihi İpek yolu üzerindedir…Rafting başlangıç noktası güzel bağdan başlayarak Alara kalesine kadar devam eder. Yerli halkın tercih sebeplerinden biriside piknik alanlarının olmasıdır. RAFTİNGO Macera olarak Ailenizle güzel bir gün geçirebileceğiniz bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

DİM ÇAYI;

Antalya’nın Alanya ilçesinde yer alır. Alanya merkezine yaklaşık 7 km uzaklıktadır. Çıkışı yine Toros dağlarından olup 65 km lik bir akıştan sonra ırmak yapılan yeni baraj nedeniyle engellenir. Turizm açısından soğuk suyuyla büyük öneme sahip olan çay ne yazık ki günden güne cazibesini yitirmeye Mahkum edilmiştir. Piknik alanlarına sahip olan ırmak üzerine konulmuş masaları sayesinde farklı bir Konsepte sahip ailenizle vakit geçirebileceğiniz eşsiz güzellikler arasında yer alır. Alanya’ya yolunuz düşerse mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz.

ÇORUH NEHRİ;

Artvin ilinin en büyük nehridir. Gürcistan sınırlarını aşarak ülkemize çıkış yapar oldukça fazla kollara sahiptir. Nehrin kaynağı mescit dağıdır. 100 km kısım kısım Uzun parkur alanları bulunur. Zorlu parkurları sayesinde ırmak turizm açısından önemi büyüktür.

MELEN ÇAYI;

Akarsu Düzce’de bulunmaktadır. Adını üzerinde bulunduğu köyden almaktadır. Karadenize dökülen ırmaklarımız arasında yer almaktadır. Rafting etkinlikleri gerçekleştirilen ırmaklarımız arasında yine yerini almıştır. Melende rafting heyecanına katılmak istiyorsanız tecrübeli ve bölgeyi iyi tanıyan profesyonel rehberleriyle kendinizi güvende hissedeceğiniz melenci rafting firmasını öneririz melencirafting.com

FIRTINA DERESİ;

Karadenizin eşsiz derelerinden birisi denilince akla elbette ki fırtına deresi gelir. Karadenizin doğusunda yer alıp kaç kar dağlarının eteklerinden süzülerek Rize’nin Ardeşen ilçesinin kıyısından geçerek karadenize dökülür. Fırtına deresinin toplam uzunluğu yaklaşık 60 km kadardır. Kemerli köprülüleri sayesinde Rafting sporu icra ederken farklı bir havası vardır. Parkurları zorlu ve profesyonel rehberlerle birlikte Rafting yapılmaya uygundur.

Türkiye'de Rafting Turizmi Akdeniz Bölgesi Antalya

Türkiye Rafting Turizmi | Antalya Rafting Turizmi | Beşkonak

Antalya Turizim Kenti;

Ülkemizin en kalabalık şehirlerinden birisi olan ilimiz Antalya nüfus sayımına göre 2 milyonun üzerinde bir nüfusa sahiptir. Bu nüfus yaz turizmi ile neredeyse 2 katına çıkar. İklim şartlarının uygunluğu yoğun göç almasına ve gün geçtikçe artan younlukta şehirde yaşamı güç hale getirmiştir. işte tam burada bu yoğunluktan sıyrılmak isteyenler, kendilerini hala koruma altında olan yeşil alanlara hafta sonları kendilerini atmaktadırlar. Yüz ölçümü bakımından bakıldığında Türkiye'nin 5. büyük ilidir ve bir turizm cennetidir. Güneyinde Türkiye’nin stratejiki öneme sahip berrak denizi Akdeniz, kuzey kısmında Burdur, Isparta batısında Muğla, doğusunda Karaman Mersin kuzeydoğusunda Konya illeri yer alır.

Antalyada rafting ve canyoning turlarının vaz geçilmez adresi raAntalya 1983 yılından sonra turizm açısından uygun iklim şartları ve doğa güzellikleri nedeniyle hızla gelişim sağlayıp paralelinde Antalya il bakımından Türkiye'nin en kalabalık beşinci ili olmuştur. Antalya'nın geçim kaynağı ve ekonomisi büyük oranda tarım ve turizm ve ticaretle ayakta kalmakla birlikte Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.

Antalya bulunduğu bölge bakımından tarih öncesinden günümüze dek içinde pek çok medeniyet ve uygarlıklar barındırmıştır. Türkiye'nin antik kent bakımından en zengin illeri arasındadır. Bunları uygarlık sırasına göre sayacak olursak Likyalılar, Lidyalılar, Pamfilyalılar, Bergamalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar ve son Türkiye Cumhuriyeti himayesinde olan Antalya bu medeniyet ve uygarlıklara başkentlik yapma imkanı bulamamıştır. Yerleşim alanının dışında il topraklarının büyük kısmı tarım alanları ile kaplı platolardan oluşur.

Doğa harikası Antalya konum ve yapısıyla çeşitli alternatif turizmi içinde barındırıp Türkiye’de gezilecek yer bakımından ilk sırada yer almaktadır. Alternatif turizm; kumsal, deniz ve otel turizminin dışında Golf, Binicilik, Doğa sporu Trekking, kanyon zenginliği sebebiyle Kanyoning , ırmaklarının elverişli olması sebebiyle Rafting gibi turizm alanları sağlayarak zengin bir turizm alanı oluşturmaktadır.

Antalya'da Yapılabilecek En İyi Tur Seçenekleri Listesi

Antalya Macera Aktiviteleri | Antalya'da En İyi Tur Seçenekleri

Antalya gündüz ve geceleri farklı farklı etkinliklerle dolu bir ilimizdir. Peki, Antalya'da tatil plânı yapanlar nerede hangi tur programına katılabilirler? Sizler için en güncel ve ekonomik tur programları listesini hazırladık.

Antalya'da Yapılabilecek En İyi Tur Aktiviteleri;

 • Köprülü Kanyon'da Rafting Turu
 • Canyoning turu
 • Zipline turu
 • Trekking yürüyüş turları
 • Jeep safari turu
 • Buggy safari turu
 • ATV Quad Safari turu
 • Tüple dalış turu
 • Gizemli koylara giden yat turları
 • Parasiling
 • Yamaç paraşütü

Antalya'da iseniz ve farklı bir macera etkinliği arıyorsanız listemizde yer alan turlardan her hangi birisine katılarak tatilinize heyecan ve renk katabilirsiniz.

Antalya & Manavgat Gezilmesi Gereken Yerler

Antalya Manavgat Rafting Tur bölgesi | Gezilmesi Gereken Yerler

KÖPRÜLÜ KANYON MİLLİ PARKI

Türkiye’nin Turizm incisi Antalya Manavgat ilçesinde bulunan Köprülü Kanyon Milli Parkı, hem yerli hem yabancı turistlerin keşfetmesi gereken doğal alan noktalarını içinde barındırarak siz Raftingo misafirlerini hem tabiat harikası doğa ile hem de rafting turu yapma imkanı sağlayan gürül gürül akarsuyuyla tanıştırma imkanı sağlıyor.

Dünyanın tabiat harikaları sıralamasında yer alan Milli Park, Side’ye 65 kilometre mesafededir. İçinde vadi ve kanyonlar bulunduran bölge, yaklaşık 37 bin hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Isparta’dan başlayan Köprü Çay akarsuyu (Köprülü Kanyon) mecarası Akdeniz’in serin sularına Antalya’dan denize dökülerek son bulur.

Milli Parkta Rafting yapma imkanı bulabileceğiniz gibi kano da yapabilirsiniz. Köprülü Kanyon Milli Parkı; doğanın eşsiz güzelliklerinin arasında kamp kurma imkanı da sağlamaktadır. Kızılçam, alıç, defne, karaçalı, mersin, zakkum, funda, laden, böğürtlen ve tesbih ağaçlarıyla gizemli doğa harikası oluşturan ormanlık bölgenin faunasını domuz, ayı, geyik, dağ keçisi, sansar, tilki, kurt, güvercin, keklik, çulluk, üveyik, kartal ve tavşan tamamlamaktadır.

Antalya tatilinizin en heyecan verici gezisi muhtemelen Köprülü Kanyon Milli Parkı gezisi olacağına inanıyoruz. Hem huzurlu hem eğlenceli hem de maceralı vakitler geçireceğiniz Köprülü Kanyon Milli Parkı’nda her türlü yemek ihtiyaçlarınızı karşılayacak restaurantlar da bulunmaktadır. Antalya tatil programınızı Raftingo web sitesi www.raftingo.com adresindeki Raftingo Vikipedi rehberinden faydalanarak yivli Minare, Alara Kalesi, Sinek Kalesi, Selge Antik Kenti, Altınbeşik Düdeni ve Aspendos Antik Kenti gibi gezi yerlerini programınız arasında tutabilirsiniz.

MANAVGAT ŞELALESİ

Manavgat Şelalesi ilçenin 3 km. kuzeyinde bulunup, ilçe ile aynı Manavgat adını taşımaktadır. Dökülme yüksekliği şaşırtıcı olmasına karşın geniş bir alan üzerinde gürül gürül güçlü akışı ile görülmeye değer eşsiz bir manzara oluşturmaktadır. Şelalenin yanı başında doğal ortamla iç içe piknik yapılabilecek alanların yanı sıra çevresindeki lokantalarda taze balıkta yenilebilir.

Dünyanın En Büyük Çağlayanı ve Şelalesi

Dünyanın En Büyük Çağlayanı | Dünyanın En Yüksek Şelalesi

Dünyanın En Yüksek Şelalesi Nerede Hangi Ülkededir?

Dünyanın en yüksek şelalesi Agel şelalesidir. Angel şelalesi Venezüella ülkesinde yer almaktadır. 1912 yılında Venezüellalı Ernesto SANCHES tarafından keşfedilmiştir. Dünyanın en yüksek çağlayanı ve şelalesi olarak literatüre girmiştir. 979 metrelik bir yükseklikten Aşağıya dökülür. Ülkenin doğusunda bulunan Canaima Milli parkı sınırları içerisinde yer almaktadır. UNESCO Dünya listesindedir.

Türkiye’nin En Yüksek Şelalesi , Aybastı & Tortum

Türkiye’nin En Yüksek Şelalesi | Aybastı & Tortum Şelaleleri

Türkiye’nin En Yüksek Şelalesi;

Türkiye’nin en yüksek şelalesi Tortum Olarak biliniyordu fakat son zamanlarda Türkiye’nin Aybastı ilçesinde keşfedilen ve 250 m uzunluğa sahip olan Aybastı şelalesi Erzurum’da bulunan tortum şelalesinin tahtını elinden almış görünüyor. Aybastı şelalesi her ne kadar yüksek olsa da akışkan hızı ve genişlik olarak Erzurum’da bulunan 48 metrelik Tortum şelalesinin görkemi farklıdır.

Tunceli Munzur Çayı Rafting ve Rafting Sınıfı Zorluk Derecesi

Tunceli Munzur Çayı Rafting | Rafting Sınıfı Zorluk Derecesi

Tunceli Munzur Çayı Rafting

Munzur çayı Munzur dağlarının arasından süzülerek gelen kış sonu yükseklerde kar sularının erimesiyle oldukça coşkulu ve hızlı bir akışkanlığa sahiptir. Munzur suyunun genişlediği alanlarda bitki çeşitliliği görsel güzellikleri beraberinde getirmektedir. Munzur Çayının Rafting sporuna açılmasıyla bölgeye olan ilgi artmış, Türkiye’nin ve dünyanın birçok ülkesinden insanların uğrak yeri haline gelmiştir. Munzur Rafting parkuru 20 km’dir. Rafting yapanlar Parkurun zorluk derecesini 3 olarak değerlendirmektedirler. Türkiye için oldukça iyi bir sınıf derecesi olan Munzur çayında Rafting yapmak oldukça keyifli ve bol adrenalinle doludur.

Munzur Çayı Su Sıcaklık Derecesi

Munzur Çayı Su Sıcaklık Derecesi | Tunceli Munzur Çayı

Munzur Akarsuyu Derecesi;

Türkiye’nin Tunceli ilinin Munzur ilçesinde bulunan Munzur çayı yaz aylarında su sıcaklığı 18-20 derece arasındadır. Kış aylarında mevsime bağlı olarak bu sıcaklık derecesi değişkenlik göstermektedir. Kar sularının erimesiyle ve su debisinin artmasıyla yerli yabancı Rafting severlerin ilgisi üzerine çekmektedir. Munzur çayında nesli tükenme tehlikesi altında olan kırmızı benekli alabalık bulunmaktadır.

Fırtına Deresi Rafting Parkuru, Çamlı Hemşin Ardeşen

Fırtına Deresi Rafting Parkuru | Rafting Turu Rize Ardeşen

Fırtına Deresi Rafting Parkuru;

Fırtına Deresi Rize ilinin Çamlı Hemşin ve Ardeşen bölgesinde bulunur. Turkiye'nin rafting konusunda en iyi parkurları burada yer alır. Suyun akış hızı ve derinliği rafting severlerin heyecanlarını 2 ye katlatır. 3 farklı parkura ev sahipliği yapan Fırtına deresi, rafting sporunda'da en iyileri arasın'da yerini alır. Heyecanı iliklerinize kadar hissetmekse arzunuz fırtına deresi adrenalin tutkunlarının mutlaka görüp rafting yapmalarını öneririz.

Melen Çayı Rafting Turları & Düzce Melen Rafting

Melen Çayı | Irmak Özellikleri | Düzce Melen Rafting Turları

Melen Çayı

Melen Çayı Ülkemizin Düzce ilinde bulunur. İsmin Melen adında bir köyden aldığı söylenir. Akışkanlığı ve su debisi çok olmamasına rağmen İstanbul'a yakınlığından dolayı şehrin sitresinden uzaklaşmak isteyenler için özellikle yaz aylarında rafting oldukça tercih edilir. Ailece ve arkadaşlarınızla animasyon tarzında rafting yapmak isteyenler bol eğlenceyle karşılaşırlar. Melen'de rafting turları bol adrenalin olmasada eğlenceli olduğu kesindir.

Melen Çayı Özellikleri;

 • Melen Çayı yığılca ilçe sınırları içinden Küçük melen ismiyle doğmaktadır.
 • Uzunluğu 60 km
 • Havza büyüklüğü 2317 km²'dir.
 • Debisi 1505 hm³
 • Melen suyu istanbul boğaz içerisine yapılan su tüneliyle taşınarak yaklaşık 40 yıl süreyle istanbulluların su ihtiyaçlarının giderilmesi planlanmıştır.
 • Düzce ile Yığılca arasına kurulan hasanlar barajı hem sulama amaçlı hemde hidro elektrik üretimi yapmaktadır.
 • Melen çayı Akçakoca melenağzı köyü ile Kocaelinin caferiye köyü sınırından geçerek denize dökülmektedir.

Çoruh Nehri Özellikleri, Artvin Rafting Karadeniz

Çoruh Nehri Özellikleri | Artvin Rafting Turları

Çoruh Nehri;

Çoruh nehri ülkemizin Karadeniz bölgesinin Artvin ilinde yer almaktadır. Başlangıç yağni doğduğu topraklar gürcistandan başlar. çoruh ismi Gürcistan'dan gelir. ve dünyanın en hızlı ve derin akan ırmakları arasında yer alır. Toplam uzunluğu ülkemizde yaklaşık olarak 430 km civarındadır. Bunun sadece 20 km kadarı doğduğu Gürcistan topraklarından geçmektedir ve denize dökülen ırmaklarımız arasında yer alır. Yıllık su taşıma kapasitesi ortalama 6 milyon metre küptür. sürekli yağış alan ilimizde bulunduğundan oldukça coşkuludur. Rafting sevenler çoruh nehrinin akıntısıyla adrenalin dolu anlar yaşar. Güvenli rafting yapmak için şirketler iyi araştırılmalı ekipman eksiksiz turlara katılınması önemlidir.

Alara Çayı Nehri Antalya, Alara Irmağı ve Rafting Turları

Antalya Alara Çayı Nehri Antalya | Alara Çayı Rafting Turları

Alaraçayı Nehir Açıklaması;

Alaraçay, bir WW III + derecesine sahiptir (bir WW VI şelale hariç) ve ideal bir rafting oyun alanı olarak bilinir. Ancak, 3-5 kişilik kano, özellikle yaz sonunda en uygun olanıdır. Bir tur, 15-28 km arasında değişen uzunluklarda olabilir. Ancak, ana giriş noktası, 15-20 km ile düzenli bir tur yapılmasına neden olan "Güzelbag" köyünün batısındadır. Son hedef, Alara Kalesi ve Alarahan'dır.

Çevredeki arazi, kaba kayalar, kaya duvarları ve dokunulmamış bir tabiatla etkileyicidir. Hatta Romalılardan gelen bazı eski imparatorluk köprüleri vardır.su yayları ve doğal kum bankaları rekreasyon molaları için karşılama fırsatları sunar.

Nehir görünür kayalar ve kayalar arasında muhteşem orta vahşi su ile karakterizedir. Birkaç engeli olan nehrin orta genişliği nedeniyle çoğu zaman başından sonuna kadar bir 'güvenli nehir' olarak düşünülebilir. Bununla birlikte, bir bölümde WW VI olarak nitelendirilebilecek bir şelale bulunmaktadır. Bu tek noktaya rafting yapılması tavsiye edilmez ve tekneler şelale üzerinden alınır. İlkbaharda ve yazın başında akan devasa su miktarı, harika dalgalar ve tıpalar yaratır. buda unutulmaz bir macera yaşamanız anlamına gelir.

Dalaman Çayı Muğla Rafting Turları

Dalaman Rafting Nehri - Muğla Rafting Turları | Dalaman Rafting

Muğla Dalaman Çayı;

Dalaman Havalimanı, Mayıs-Ekim ayları boyunca tüm Avrupa'dan charter seferleri ile servis edilen en yakın havaalanıdır. Nehir üssü, Havaalanı'ndan 50 km uzaklıktadır.

Dalaman nehri, rafting için uygun olan üç bölümden oluşur. 2001 yılında bitirilen bir baraj inşaatı nedeniyle hala iki bölüm kalmıştır. Dağa girip gerçek Türk köyünü tecrübe etmek mümkündür. 2007'den bu yana bir bölümü baraj için serbest bırakılmıştır.

Dalaman Çayı Muğla Rafting Turları , muğlada rafting turuAna rafting nehri, düşük hacimli teknik havuz düşmeleri genellikle sınıf 3, ancak sınıf 4 için hızlıdır. Yüksek su mevsimi Nisan - Mayıs aylarıdır, ancak nehir tüm yıl boyunca çalıştırılabilir.

Yolculuk yaklaşık 3 ile 3,5 saat şişme botlar ve kayaklar için uygundur.

Nehrin üçüncü bölümü daha yukarıya doğru başlayan aynı uzunluktadır. Bu baş su gezisi, sahip olduğu en iyi teknik raftingi bilen biri tarafından tarif edilmiştir. Ana bölüm, 4 - 4+ sınıf olup yaklaşık 2 km uzunluğundadır. Nehrin bu kısmı genellikle bir gecede yolculuk olarak yapılır. Bu bölümün başında bir başka baraj Kasım 2008'de başlatılmıştır.

Türkiye'nin diğer nehirleri ve akarsuları hakkında daha fazla bilgi almak için sitemizin ilgili sayfalarından detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Çoruh Nehri Türkiye, Çoruh Rafting Turu Zorluk Seviyesi

Çoruh Nehri Türkiye - Çoruh Rafting Turları

Çoruh Nehir Açıklaması:


Çoruh nehrinin zorluk Sınıfı 4-5 havuz düşmesiyle kesintisiz olarak en iyi rehberler ile 8 kişilik botlarla rafting gerçekleşir.

Çoruh, muhteşem kanyonlardan, dar verimli bereketli bahçeleri ve küçük çeltik tarlalarından, eski yıkık kalelerden geçerek, muhteşem engebeli dağların zeminine akar.

Çoruh Nehri Türkiye, Çoruh Rafting Turu Zorluk Seviyesi, Çoruh rÇoruh Nehri her gün farklı bir bölüm sunan 5 gün içinde çalıştırılabilir. Önemli noktalar arasında Ispir Gorge, 5. Sınıf Yusefeli Gorge ve Barhal kolu yer alır. Çoruh'un bölümleri engebelidir. Bu klasik yüksek su nehrinde en iyi Mayıs - Haziran aylarında çalışır. 8 kişilik kürekli botlar ve deneyimli 5. sınıf kayakçılar Çoruh'un tadını çıkartırlar.

Çoruh, muhteşem kanyonlardan ve dar verimli vadilerdeki meyve bahçelerinden ve küçük çeltik tarlalarından, eski yıkık kalelerden geçerek, muhteşem engebeli dağların zeminine ve ek gün yürüyüşe doğru akar programınıza ekleyebilirsiniz.

Karamea Nehri, Yeni Zellanda, Karamea Rafting Tour

Dünyada Rafting - Karamea Nehri | Yeni Zellanda Ülkesi

Karamea Nehri;

Helikopter ulaşım mevcut'dur Sınıf 5 olarak ölçülmüştür, Büyük su havuzu düşmesi, uzun ve sürekli dik rapidsler bulunur. 150 kümülat ortalama akışı vardır. 2 bölümden tur yapılır, ister 1 gün helikopter isterseniz 3 günlük helikopter kiralayabilirsiniz, dünya standartlarında alabalık avı bulunmaktadır. Kürek çerçevelerine, kürekli sallara, kataraflara, kayak yapmaya elverişlidir.

Ahansal Nehri & FAS Ahansal Rafting

Fas Rafting Turları | Ahansal Nehri | Dünya'da Rafting

Nehir Açıklaması;

Her sene Mart ve Mayıs aylarının sonlarına doğru devam eden Ahansal nehri sınıf olarak 3-4 olarak belirlenmiştir. Ağır kar yağışı ile Haziran ayına kadar sürebilir. Bu, kullanılan bölümlere ve su seviyelerine bağlı olarak 2-5 gün arasında olabilen çok günlük bir rafting gezisi için çarpıcı bir nehir olarak bilinmektedir. Yolunuz Fasa düşerse doğal güzellikler arasında rafting deneyimi yaşamanızı tavsiye ederiz.

Armand River - İRAN Rafting

Dünyada Rafting | Armand River | İran Rafting

Nehir Açıklaması;

Armand rafting parkuru zorluk sınıf 2-3 olarak belirlenen nehirde ilkbaharda seviye 4 olur. Bu bölgedeki sıcak hava nedeniyle çoğu sezon rafting, kayak ve benzeri aktiviteler ilginç olur. Bu nehrin 40 km'lik kısmı etrafındaki güzel duvarlarla çevrili rafting için gerçekten mükemmel alanlar oluşmuştur. Farklı bir rafting deneyimi yaşamak istiyorsanız ve yolunuz sizi buraya getirmişse bu deneyimi mutlaka yaşamanızı öneririz.

Dünyada Rafting Sınıflandırması & Dereceleri

Rafting Turları Sınıflandırmaları | Kolay, Orta, İleri Düzey

Rafting Sınıflandırması;

Bir nehrin derecelendirmesini etkileyebilecek çok çeşitli koşullar vardır ve bu nedenle derecelendirmeler sabit değildir. Mevsim, yağış, hava koşulları ve insan kontrolündeki akış gibi durumlar bir nehrin derecelendirmesini değiştirebilir. altı nehir sınıflandırması aşağıda yer almaktadır;

Sınıf I - Kolay

Riffles ve küçük dalgalar ile hızlı hareket eden su Nehrin birkaç engeli vardır, hepsi açıktır ve az eğitimle kolayca atılır. Yüzücüler için risk azdır ve kendi kendine kurtarması kolaydır.

Sınıf II - Acemi

İz bırakmadan belirgin olan geniş, berrak kanalları olan basit botlar. Ara sıra manevra yapmak gerekebilir, ancak kayalar ve orta büyüklükteki dalgalar eğitilmiş kişiler sayesinde kolayca kaçılabilir. Yüzücüler nadiren yaralanır ve yardım ederken grup yardımı nadiren gereklidir. Bu zorluk aralığının üst ucundaki raftlar Sınıf 2 + olarak adlandırılır.

Sınıf III - Orta

Kaçınılması zor olan ve açık bir kano bataklığına uğrayabilen ılımlı, düzensiz dalgalı raftlar. Sık sık geçişlerde veya çıkıntıların çevresinde hızlı akım ve iyi tekne kontrolü için kompleks manevralar sık ​​sık gereklidir. Büyük dalgalar veya süzgeçler bulunabilir, ancak kolaylıkla önlenebilir. Özellikle daha büyük hacimli nehirlerde güçlü gölgeler ve güçlü akım efektleri bulunur. İzcilik, deneyimsiz kişiler için önerilir. Yüzme sırasında yaralanmalar nadirdir ve kişinin kendini kurtarması genellikle kolaydır ancak uzun yüzmekten kaçınmak için grup yardımı gerekebilir. Bu zorluk aralığının alt veya üst ucundaki raftlar sırasıyla "Sınıf III-" veya "Sınıf III +" olarak adlandırılır.

Sınıf IV - İleri Düzey

Türbülanslı suda hassas tekne kullanımı gerektiren yoğun ve güçlü ancak öngörülebilir rapidler dir. Basınç altında hızlı manevralar isteyen büyük, kaçınılmaz dalgalar ve delikler veya dar pasajlar içerebilir. Manevralar, keşif gezileri veya dinlenmeyi başlatmak için hızlı ve güvenilir bir girdap dönüşü gerekebilir. Rapids, tehlikelerin üstünde zorunlu hareketler gerektirebilir. İzcilik genellikle ilk kez indirilirken gereklidir. Yüzücülerin yaralanma riski orta ila yüksektir ve su koşulları kendi kendine kurtarma işlemini zorlaştırabilir. Kurtarma için grup yardımı genellikle zorunludur ve pratik beceri gerektirir. Kayakçılar için güçlü bir Eskimo rulosu kullanılması önerilir. Bu zorluk aralığının üst ucundaki raftlar sırasıyla "Sınıf IV-" veya "Sınıf IV +" olarak belirtilmiştir.

Sınıf V - Uzman

Aşırı uzun, engellenmiş veya çok şiddetli rapid, bir paddler'ı eklenen riske maruz bırakır. Rapids, büyük, kaçınılmaz dalgalar ve delikler veya karmaşık ve zorlu rotalar içeren dik, tıkanmış kanallar içerebilir. Rapids havuzlar arasındaki uzun mesafeler için yüksek seviyede uygunluk talep ederek devam edebilir. Varolan küçük, çalkantılı veya ulaşılması zor olabilir. Daha zor Sınıf V rapids bu faktörlerin birkaçını birleştirebilir. İzcilik tavsiye edilir ve zor olabilir. Mayolar tehlikelidir ve kurtarma genellikle uzman ekipler için zordur. Uygun teçhizat, kapsamlı deneyimler ve uygulanan kurtarma becerileri esastır. Sınıf IV'in ötesinde var olan zorluk geniş bir yelpazesi vardır, bu da Sınıf V hızındaki zorlukları çok çeşitlendirmektedir.

Sınıf VI - Uzman ve Keşif

Bu rapids nadiren denenmiş ve zorluk, öngörülemezlik ve tehlike aşırılıklarını örneklendirmiştir. Hataların sonuçları çok ağır ve kurtarma imkansız olabilir. Bu rapids uygun su seviyelerinde uzman ekipleri içindir. Bir Sınıf VI hızlı birkaç kez başarıyla çalıştırıldıktan sonra derecelendirmesi Sınıf V olarak değiştirilebilir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp
İlginizi Çekecek Diğer Aktiviteler
ONLİNE REZERVASYON VE HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.