Dünyada Rafting Sınıflandırması & Dereceleri

Rafting Turları Sınıflandırmaları | Kolay, Orta, İleri Düzey

Rafting Sınıflandırması;

Bir nehrin derecelendirmesini etkileyebilecek çok çeşitli koşullar vardır ve bu nedenle derecelendirmeler sabit değildir. Mevsim, yağış, hava koşulları ve insan kontrolündeki akış gibi durumlar bir nehrin derecelendirmesini değiştirebilir. altı nehir sınıflandırması aşağıda yer almaktadır;

Sınıf I - Kolay

Riffles ve küçük dalgalar ile hızlı hareket eden su Nehrin birkaç engeli vardır, hepsi açıktır ve az eğitimle kolayca atılır. Yüzücüler için risk azdır ve kendi kendine kurtarması kolaydır.

Sınıf II - Acemi

İz bırakmadan belirgin olan geniş, berrak kanalları olan basit botlar. Ara sıra manevra yapmak gerekebilir, ancak kayalar ve orta büyüklükteki dalgalar eğitilmiş kişiler sayesinde kolayca kaçılabilir. Yüzücüler nadiren yaralanır ve yardım ederken grup yardımı nadiren gereklidir. Bu zorluk aralığının üst ucundaki raftlar Sınıf 2 + olarak adlandırılır.

Sınıf III - Orta

Kaçınılması zor olan ve açık bir kano bataklığına uğrayabilen ılımlı, düzensiz dalgalı raftlar. Sık sık geçişlerde veya çıkıntıların çevresinde hızlı akım ve iyi tekne kontrolü için kompleks manevralar sık ​​sık gereklidir. Büyük dalgalar veya süzgeçler bulunabilir, ancak kolaylıkla önlenebilir. Özellikle daha büyük hacimli nehirlerde güçlü gölgeler ve güçlü akım efektleri bulunur. İzcilik, deneyimsiz kişiler için önerilir. Yüzme sırasında yaralanmalar nadirdir ve kişinin kendini kurtarması genellikle kolaydır ancak uzun yüzmekten kaçınmak için grup yardımı gerekebilir. Bu zorluk aralığının alt veya üst ucundaki raftlar sırasıyla "Sınıf III-" veya "Sınıf III +" olarak adlandırılır.

Sınıf IV - İleri Düzey

Türbülanslı suda hassas tekne kullanımı gerektiren yoğun ve güçlü ancak öngörülebilir rapidler dir. Basınç altında hızlı manevralar isteyen büyük, kaçınılmaz dalgalar ve delikler veya dar pasajlar içerebilir. Manevralar, keşif gezileri veya dinlenmeyi başlatmak için hızlı ve güvenilir bir girdap dönüşü gerekebilir. Rapids, tehlikelerin üstünde zorunlu hareketler gerektirebilir. İzcilik genellikle ilk kez indirilirken gereklidir. Yüzücülerin yaralanma riski orta ila yüksektir ve su koşulları kendi kendine kurtarma işlemini zorlaştırabilir. Kurtarma için grup yardımı genellikle zorunludur ve pratik beceri gerektirir. Kayakçılar için güçlü bir Eskimo rulosu kullanılması önerilir. Bu zorluk aralığının üst ucundaki raftlar sırasıyla "Sınıf IV-" veya "Sınıf IV +" olarak belirtilmiştir.

Sınıf V - Uzman

Aşırı uzun, engellenmiş veya çok şiddetli rapid, bir paddler'ı eklenen riske maruz bırakır. Rapids, büyük, kaçınılmaz dalgalar ve delikler veya karmaşık ve zorlu rotalar içeren dik, tıkanmış kanallar içerebilir. Rapids havuzlar arasındaki uzun mesafeler için yüksek seviyede uygunluk talep ederek devam edebilir. Varolan küçük, çalkantılı veya ulaşılması zor olabilir. Daha zor Sınıf V rapids bu faktörlerin birkaçını birleştirebilir. İzcilik tavsiye edilir ve zor olabilir. Mayolar tehlikelidir ve kurtarma genellikle uzman ekipler için zordur. Uygun teçhizat, kapsamlı deneyimler ve uygulanan kurtarma becerileri esastır. Sınıf IV'in ötesinde var olan zorluk geniş bir yelpazesi vardır, bu da Sınıf V hızındaki zorlukları çok çeşitlendirmektedir.

Sınıf VI - Uzman ve Keşif

Bu rapids nadiren denenmiş ve zorluk, öngörülemezlik ve tehlike aşırılıklarını örneklendirmiştir. Hataların sonuçları çok ağır ve kurtarma imkansız olabilir. Bu rapids uygun su seviyelerinde uzman ekipleri içindir. Bir Sınıf VI hızlı birkaç kez başarıyla çalıştırıldıktan sonra derecelendirmesi Sınıf V olarak değiştirilebilir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp
İlginizi Çekecek Diğer Aktiviteler
ONLİNE REZERVASYON VE HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.