Dünya çapında Rafting Sınıflandırması ve Dereceleri

Rafting turları sınıflandırması: Kolay, Orta, İleri Seviye

Rafting Sınıflandırması;

Bir nehrin sınıflandırılmasını etkileyebilecek çeşitli koşullar bulunmaktadır ve bu nedenle sınıflandırmalar sabit değildir. Mevsim, yağış, hava koşulları ve insan kontrolündeki akış gibi faktörler, bir nehrin sınıflandırmasını değiştirebilir. Altı nehir sınıflandırması şu şekildedir:

  • Sınıf I - Kolay; Hızlı akan suyun içinde riffles ve küçük dalgalar bulunur. Nehirde birkaç engel vardır, hepsi açıktır ve kolayca aşılabilir. Yüzücüler için risk düşüktür ve kendi kendilerini kurtarmaları kolaydır.
  • Sınıf II - Acemi; Basit botlar için geniş, berrak kanalların olduğu iz bırakmayan bir akıntı. Ara sıra manevra gerekebilir, ancak kayalıklardan ve orta büyüklükteki dalgalardan eğitimli kişiler kolayca kaçınabilir. Yüzücüler nadiren yaralanır ve genellikle grup yardımına ihtiyaç duyulmaz. Bu zorluk seviyesindeki raftlar Sınıf 2+ olarak adlandırılır.
  • Sınıf III - Orta; İlginç dalgalı ve kaçınılması zor olan ılımlı su akıntıları içeren raftlar. Hızlı akıntılar ve iyi tekne kontrolü için karmaşık manevralar sık sık gereklidir. Büyük dalgalar veya süzgeçler olabilir, ancak önlenebilir. Özellikle daha büyük nehirlerde güçlü akıntılar ve gölgeler bulunmaktadır. İzcilik, deneyimsiz kişilere tavsiye edilir. Yüzme sırasında yaralanmalar nadirdir ve genellikle grup yardımı gerekebilir. Bu zorluk seviyesindeki raftlar Sınıf III- veya Sınıf III+ olarak adlandırılır.
  • Sınıf IV - İleri Düzey; Yoğun ve güçlü ancak öngörülebilir rapids içeren, hassas tekne kullanımını gerektiren türbülanslı su akıntıları. Büyük ve kaçınılmaz dalgalar ve dar geçitler içerebilir. Güvenilir bir girdap dönüşü ve hızlı manevralar gerektirebilir. İzcilik genellikle gereklidir ve yüzücülerin yaralanma riski orta ila yüksektir. Kurtarma için grup yardımı genellikle gerekir ve kayıp beceriler gerektirir. Bu zorluk seviyesindeki raftlar Sınıf IV- veya Sınıf IV+ olarak adlandırılır.
  • Sınıf V - Uzman; Bir paddler'ı ekstra risklere maruz bırakan çok güçlü rapids içeren, uzun ve zorlu rotalara sahip su akıntılarıdır. Rapids, büyük dalgalar ve dar geçitler içerebilir. Uygun ekipman, deneyim ve kurtarma becerileri gerektirir. Sınıf V rapids, yüksek seviyede beceri ve uygunluk gerektirir.
  • Sınıf VI - Uzman ve Keşif; Tehlikeli ve öngörülemeyen rapids içeren, çok yüksek riskli su akıntılarıdır. Bu rapidsler, uzman ekipler için uygun su seviyelerinde çalıştırılmalıdır. Sınıf VI rapidsler, Sınıf V olarak derecelendirilebilirler, ancak birkaç kez başarıyla geçildikten sonra.
Rafting sınıfları 1 Rafting sınıfları 1
Rafting sınıfları 2 Rafting sınıfları 2
Rafting sınıfları 3 Rafting sınıfları 3
Rafting sınıfları 4 Rafting sınıfları 4
Rafting sınıfları 5 Rafting sınıfları 5
Rafting sınıfları Rafting sınıfları
Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp
İlginizi Çekecek Diğer Aktiviteler
ONLİNE REZERVASYON VE HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.