Parkur Nedir Nasıl Yapılır? Parkur Sporu Hakkında

Parkur Nedir - Parkur Sporu Hakkında | Türkiye'de Parkur Sporu

Parkur;

Parkur sporu son dönemlerin en yeni ve eğlenceli aktivitelerinden biri olarak bilinsede bilindiği gibi yeni değil aslında çok eskilere dayanmaktadır. İlk fransa'da ortaya çıktığı ve yaşam felsefesi olarak kabul edilen bir spor dalıdır. Bu spor dalı extreme sporları arasında yerini bulmaktadır. Farklı parkur alanlarında esnekliğin ve insan vücudunun neleri yapabileceğini göz önüne sermektedir. Parkur asıl hedefi doğada hayatta nasıl kalınacağı esneklik ve hızın senkronize hale nasıl geleceğini gösterir. Günümüzde şehirler arasında oluşturulan parkurlarla bu aktivite gerçekleştirilmektedir.

Parkur Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

İlk 1902 yıllarında fransa da ortaya çıtığı bilinmektedir. Beden eğitimi öğretmeni olan George Hebert gemiyle Karayipler e yolculuğunda insanların hareket kabiliyetlerini gözlemleyerek etkilenmiştir. Ülkesine döndüğünde gördüklerini birleştirerek The Natural Method u oluşturmuş ve oğluna aktararak askeri eğitimlerde kullanılmak üzere dayanıklılık ve esnekliği bir arada nasıl tutabilecekleri öğretilimiştir.

Parkur Nasıl Yapılır?

Parkur genelde trabzanlar üzerinde yapılan idmanlarla vücut istenilen seviyeye getirilmelidir. Şehirlerde çeşitli engellerin üzerinden hatta altından hız ve senkronize bir esneklikle tırmanış, atlayışlar yaparak dengeli bir şekilde hareket edebilme özelliği sağlamaktadır. Kadınla (traceuse) denilirken erkeklere ise (traceur) denilmektedir. Alanı ve çevresini iyi bir şekilde algılayıp gözlemleme yeteneğine sahip olması önemlidir. Kondüksyon, esneklik ve dayanıklılık gerektirdiği için ısınmadan yapılmaması gerekmektedir. Amatör parkurcuların belli bir seviyeye gelmeden kesinlikle yüksek veya tehlike doğurabilecek büyük parkur alanlarında yapmamaları önerilir.

raftingo raftinggParkur Malzemeleri Nelerdir?

Parkurun vaz geçilmez ve en önemli malzemesi şiphesiz ki ayakkabı seçimidir. Ayakkabılar mutlak ölçüde rahat zemine ve parkura göre uyum içinde olmalı kaygan özelliğe sahip olmaması gerekmektedir. Hareketlerin kolay ve rahat yapılabilmesi açısından dirseklik, kask gibi diğer sporlarda kullanılan malzemeler kullanılmaz. Önemli olan rahata hareket kabiliyeti sağlayabilecek giysiler tercih edilmelidir. Parkur Sporu her mevsim yapılabilir bir aktivitedir.

Türkiye Parkur Yerleri - Parkur Nerede Yapılır?

Türkiye'de Parkur hemen hemen her ilimizde yapılabilmektedir fakat en yoğun yapılan illerimiz Ankara, İstanbul, İzmir, ve Antalya olarak bilinir.

Dünyanın En İyi Parkur Yapılan Ülke Ve Şehirleri;

Dünyada bilinen en güzel parkur alanları, Fransa paris, İtalya Milano, Abudabi olarak bilinir. Daha bir çok ülkede parkur alanları mevcuttur fakat en ünlüleri ve bilinen ülkeler yukardakilerdir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp
İlginizi Çekecek Aktiviteler
ONLİNE REZERVASYON VE HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.