Rafting Sporunu Tanımlamak, Neden Rafting Yapılır? Rafting Sporunun Verdiği Heyecan Nedir?

Antalya'da Rafting - Rafting Sporunun Tanımı - Neden Rafting?

Rafting Sporu;

Rafting, nehirde gezinmek için kauçuk şişirilmiş temizlenebilir tekneler kullanılarak zorlu, heyecan verici ve rekreasyonel, maceracı bir faaliyet olarak tanımlanabilir. Yolcu heyecanı ve eğlencesi için nehir akıntılarının üzerinden geçen tekne. Spor etkinliğinin gelişimi geçen yüzyılın ortalarından beri günden güne oldukça mesafe kat etmiştir. Büyük Rapitlerde ve akıntılarda sürüş çok tehlikeli olabileceği için aşırı spor dallarından biri olarak kabul edilir.

Rafting Sporunu Tanımlamak - Neden Rafting Yapılır Rafting SporuKendi sorumluluğunuz üzerine rafting yapmaya devam ettiniz, ancak yalnızca tekneyi kullanacak ve sizi güvenli bir şekilde hedefinize götüren eğitimli insanlar kesinlikle olmalıdır. Bu insanlara rehberler veya kılavuzlar denilmektedir. Hepsi bu nehirde büyümüş ve işte en iyisi olabilmek için titiz eğitim ve öğretimden geçmiştir. Kaptanımızın her biri, yalnızca geçerli ve yasal olarak tanınan lisans olan IRF (Uluslararası Rafting Federasyonu) tarafından verilen bu faaliyete katılmak için bir lisansa sahiptir.

Profesyonel anlamda rafting yapmayacaksanız, sadece maceraperest olmak için yapıyorsanız, bu eşsiz heyecanın büyüsünü tabii ki maceraperest ruh dışında yaşamak için özel bir ön bilgi ve beceriye ihtiyacınız yoktur. Her hareketten önce yeni bir macera kaptanı teknede davranış kuralları hakkında kısa ama kapsamlı bir emniyet brifingi düzenleyecektir. Kaptanınızın söylediğini sadık tutmanız çok önemlidir çünkü tam bir güvenlik garanti eder.

Her yolcunun, can yeleği, kask ve kürekten oluşan aletler kesinlikle olmalıdır. Neopren kıyafetler ve botlar rafting faaliyetine başlamadan önce verilen aksesuarlardır. Rafting etkinliğinin tüm yolcuların aktif katılımını içerdiğini, teknenin hiçbirinin pasif bir gözlemci olmamasına ve kürek oynamada aktif bir katılımcının olması gerektiğini belirtmek önemlidir.

Rapids derecesini değerlendirmenin uluslararası ölçeği RAFTİNGO Rafting sınıflandırmaları linkinden öğrenebilirsiniz.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp

Bilgi ve deneyimlerinizi paylaşın

Lütfen Blog formunu eksiksiz doldurunuz.

ONLİNE REZERVASYON VE HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.