turk ingiltere rusya

Macera arama macera sana gelsin!

Antalya Beşkonak Köprülü Kanyon Selge Antik Kenti Tarihi

Selge Antik Kent Tarihçesi | Köprülü Kanyon | Antalya Beşkonak

Antalya Selge Antik Kenti;

Antalya İlinin, Manavgat İlçesine bağlı olan, Beşkonak Altın Kaya ''Zerk '' Köyüne çok yakın olan Selge, Pisidia önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Toros dağlarının güneyinde oldukça yükseklikte kurulmuş 1250 rakımda olan Antik şehre Köprülü Kanyon Milli Parkını üzerinden geçerek 14 km çam ormanlarının arasından asfalt yoldan gidilmektedir. Selge’nin kurucusu Lakedaimon Vlardan( Spartalı ) Khalkas’tır. İlk yerleşim M.Ö. 2000 de Truva Savaşı’yla bağlantılı olarak meydana gelmiştir. İkinci yerleşim ise M.Ö. 7. yüzda Rhodoslu kolonistlerdir.

Günümüzde Selge antik kentine ait kalıntılar, birbirine bağlı üç tepe üzerinde görülür. Bugün çevresi tamamen surlarla kaplı olduğu sanılan şehir surlarının

temel kalıntıları hala belirgin bir şekilde görülebilmektedir. selgede görülmeye değer yamaçta ve açık bir alanda bulunan 10.000 kişilik taş tiyatrosudur, tam kırk altı oturma sırasından oluşur. Mimari bakımından Roma tiyatrosu özelliklerini taşır.

Selge antik kentte bir adet de taştan yapılmış olan agora yer alır. Batısında Tanrı Zeus ve tanrıçası Artemis’e ait olduğu düşünülen tapınakların kalıntıları görülmeye değerdir.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp
İlginizi Çekecek Diğer Aktiviteler
ONLİNE REZERVASYON VE HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.