Trekking Antalya Doğasında Yürüyüş

Doğa Yürüyüşünün Temel Kuralları | Trekking Yürüyüşleri

Trekking

Tabiat ananın bizlere sunduğu güzellikler içinde Trekking tur yürüyüşlerindeki en önemli şey, ekip ve ekip düzeninin doğru şekillerde koordinesini sağlayarak oluşabilecek riskleri en az seviyeye indirgemektir. Trekking yürüyüşü icra ederken, tek kişilik sıralı şekilde ekibin en başında bölgeyi iyi tanıyan Antalya Adventures rehberi veya uzmanının kontrolünde gerçekleşmesi size doğanın görsel keyfini hem de doğa yürüyüşünün farklı bir tadını yaşatır.

Trekking; yani doğa yürüyüşünün başındaki rehber veya uzman, yürüyüşün yönünü, temposunu hangi zaman dilimlerinde verecek olduğunuz mola yı süresini ve sıklığını seçer yürüyüş sırasında alınacak olan önlemleri önceden ön görerek bilgilendirir bu ve bu gibi sorumlulukları bulunmaktadır.

Rehber yani başındaki kişi, kendi arkasına ekipte daha önce yer alan ve tecrübe bakımından iyi olan Tour & Trips misafirini alır. Bu kişi grup oluşumunda artçı adını alır.

Artçının görevi ise, doğa yürüyüşü esnasında ekipteki kopmaları ekip başına söylemek ya da bu kopmaların düzelttirip kopmalara engel olmaktır.

traking antalyaTrekking’de tek sıra halinde yürüyüş yapmanın amacı ve kural olma sebebi birçok avantaj sağlamasından kaynaklanmaktadır. Bu yürüyüş şekli, ekip içindeki birlikteliği ve temponun ayarlanmasını daha iyi sağlar. Faydası ise, enerjinin daha tasarruflu kullanılmasıdır. Disiplinli tek sıra yürüyüşü, uzun yürüyüşler yapmanın ve kaza riskinin azaltılması konusunda büyük önem taşımaktadır.

Trekking yürüyüşünde haberleşme çok önemli bir olgu olduğundan belirli kuralları bulunmaktadır. Haberleşme gelişigüzel bir şekilde bağırmayla yapılamayacağının Antalya Adventures rehberleri tarafından misafirlerimize yürüyüş başlamadan uyarısı yapılıp, haberleşme şeklinin bir önündekine ya da arkasındakine söylemeleri şeklinde sağlayabilecekleri anlatılır. Dar patika yollarda dal çarpma tehlikesi, taş düşmesi veya heyelanla karşılaşmalarında haberleşmenin ekip içindeki önemi ortaya çıkmaktadır.

Trekking doğa yürüyüşünde, her misafirimizin bir sırt çantasının olması oldukça önemlidir. Bu çantaların özelliği tek omuzda taşınanlardan değil iki omuza takılandan olması gereklidir. Çünkü tek omuzlu çantalar, yürüyüş esnasında dengeyi bozabilmektedir.

Trekking kelimesi İngilizcede Trek kelimesi ve -ing ekinden üretilmiş bir kelimedir. Türkçede kullanımı oldukça yaygın ve bilinen bir kelime olup, İngilizce de tam anlamına karşılık gelen kelime ise doğa yürüyüşüdür.

Trekking yapabilmek için herhangi bir mevsimi beklemek gerekmemektedir; ancak hava ve ortam şartlarına, uzunluğuna ve zorluk derecesine göre gerekli ciddi hazırlıklar yapılmalıdır.

Trekking parkurları birkaç saat sürebileceği gibi birkaç hafta hatta ay da sürebilir.

Başlangıçta doğasever insanların, doğal güzellikleri yaşamak ve doğada bulunmak amaçlı gerçekleştirdikleri kişisel veya arkadaş çevresi etkinlikleri olarak başlayan Trekking, günümüz de alternatif turizm çatısı altında giderek ekonomik boyut kazanmış ve büyümüştür.

Bugün Trekking, genelde şehrin stresinden kurtulmak isteyenlerin, hafta sonu günübirlik şehre yakın parkurlarda ya da yabancı ülkelerde 2-3 haftalık turlar şeklinde, profesyonel bir rehber eşliğinde gerçekleştirdikleri bir spor durumundadır.

Doğa yürüyüşlerinin insanın vücut ve ruh sağlığı üzerinde çok olumlu etkileri olduğu uzmanlarca kabul edilmektedir. Yüksek kondisyon veya teknik istemiyor oluşu, sakatlanma vb. risklerinin çok düşük seviyelerde seyretmesi, maliyetinin az olması gibi nedenlerle kitlelerin en yoğun ilgi gösterdiği doğa sporudur.

Ülkemizde Antalya ili Manavgat ilçesine bağlı meşhur Köprülü Kanyon Rafting ve Kanyon alanında sizler için düzenlediğimiz Trekking parkur alanları oluşturarak yıllarca siz doğa yürüyüşü severleri misafir eden şirketimiz bu yılda yine yeni farklı parkur alanları oluşturarak Trekking sporunu sizlerle buluşturuyoruz…

NOT: Treakking turu en az 15 kişilik gurup oluştuğunda servis aracımız hareket edecektir...Bu nedenle rezervasyonlarınızı yaparken lütfen operasyon departmanımızdan bilgi alınız.

Detaylı bilgi almak için lütfen raftingo-iletisim web sitesinde yer alan iletişim numaralarından bizlere ulaşabilirsiniz.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp

Doğa harikası Antalyada Köprülü kanyonda Trekking turu...

1 1
2 2
3 3
4 4
5 5
6 6
İlginizi Çekecek Diğer Aktiviteler
ONLİNE REZERVASYON VE HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.