Rafting Yarış Kuralları Hakkında

Uluslararası Rafting Fedarasyonu Rafting Yarış Kuralları

Rafting Yarış Kuralları:

 1. Rafting sırasında devrilmek, diskalifiye sebebi değildir ve raft kolaylıkla düzeltilebilir. Tüm takım üyeleri, bitiş çizgisini raft içinde geçmelidir. Eğer raft düzeltilirken ya da takım üyeleri rafta değilken bitiş çizgisini geçerse, takıma 50 saniyelik ceza uygulanır.
 2. Herhangi bir yarışta kasıtlı fiziksel temaslar kesinlikle yasaktır. Raftlar arasında istenmeyen temaslar cezalandırılmaz, ancak kasti temaslar yasaktır. Her kural ihlali için 10 saniyelik ceza verilir.
 3. Diğer bir raftı geçmeye çalışırken engel olmak yasaktır. Her engelleme girişimi 10 saniyelik ceza ile sonuçlanır.
 4. Yarış sırasında meydana gelen yaralanmalarda, yaralı takım üyesi yarışa devam edemiyorsa, yaralı doktora yönlendirildikten sonra, diğer takım üyeleri yarışa devam edebilir.
 5. Haricen yardım almak kesinlikle yasaktır (acil durumlar hariç). Bu kuralın ihlali diskalifiye ile cezalandırılır.
 6. Yarış sonunda, organizasyon tarafından talep edilirse, raftlar taşıma aracına takım üyeleri tarafından taşınır. Bu prosedür, yarış öncesinde kaptanlar toplantısında belirtilir.
 7. Kaptanlar Toplantısı (A ve B Seviye Yarışlar): a. İlk Kaptanlar Toplantısı genellikle yarışma öncesinde bir gece düzenlenir ve yarış programı dağıtılır. b. Her yarış disiplini için, yarıştan bir gün önce kaptanlar toplantısı yapılır. c. Sonuçlar, toplantı sırasında veya yarış sonrasında açıklanır. d. Kaptanlar Toplantı Salonu, sadece toplantılar için ayrılmış olup diğer etkinlikler için kullanılamaz. e. Yalnızca kaptanlar ve gerektiğinde tercümanlar toplantılara katılabilir. Diğer katılmak isteyenler için Jüri Başkanı karar verir. f. Kaptanlar, her toplantının ardından imza atarlar.
 8. Her yarış başlangıcında, başlangıç hakemi çıkış emrini verir ve raft tutucu, raftı serbest bırakarak raftın başlangıç çizgisini geçmesiyle yarış başlar. Başlangıç elektronik olarak yapılmasa bile, başlangıç hakemi yarışa başlamadan önce küreklerin sudan çıkarılmasını ve dışarıda tutulmasını isteyebilir. Çık komutu verildikten sonra yarış başlar.
 9. Elektronik zamanlama, özellikle Sprint ve Slalom yarışlarının bitiş çizgisinde, A ve B Seviye Yarışlarında zorunludur.
 10. Botun herhangi bir kısmı hayali bitiş çizgisini geçtiğinde yarış sona erer. Tüm takım üyeleri raftta bulunmalıdır. Eğer böyle olmazsa, takıma 50 saniyelik ceza verilir.
 11. Başlangıç işaretinden önce hileli bir çıkış girişiminde bulunan takıma en ağır ceza olan 50 saniye uygulanır. Eğer hatalı çıkış gerçekleşirse, çıkış tekrarlanır. Bir takım iki kez hatalı çıkış yaparsa diskalifiye edilir; yerlerine başka bir takım alınmaz.
 12. Takımların zaman ve puan durumu eşitse, önceki yarışlarda aynı durum söz konusu ise, takımların başlangıç sırası kura ile belirlenir. Bu durum Nehir İnişi (Down River) için geçerliyse, bu takımlar aynı grupta yarıştırılır.
 13. Yarış sonunda, eşit puana sahip iki takım varsa; Slalom yarışını önde bitiren takım bir üst sıraya çıkarılır.
 14. Kapı hakemleri ve nehirde görev alan hakemler, görev yerlerinden ayrılmadan önce izin alamazlar ve sporcularla iletişime geçemezler.
 15. Herhangi bir takım hakkında suç iddiası varsa, bu iddia araştırılır ve doğrulanırsa, takıma ciddi yaptırımlar uygulanabilir. Bu, sporcu etiğiyle bağdaşmayan davranışları, kavga etmeyi, şiddet kullanmayı, yarış kurallarına ve şartlarına uymamayı içerebilir. Bu tür bir durumda, olayın 24 saat içinde yazılı olarak Yarışma Jürisine bildirilmesi gerekmektedir. Yarışma jürisi, gerekli araştırmayı yapar, ilgili kişileri dinler, olayı hafifleten ya da ağırlaştıran kanıtları toplar ve saldırının ciddiyetine göre ceza uygular. Örneğin; sıfır puan veya yarışmadan men cezaları uygulanabilir. Ayrıca, yarışma aidatı ödenmişse paranın iadesi yapılmayabilir.

Not: Daha fazla detay ve güncel bilgiler için lütfen federasyonun resmi web sitesini ziyaret etmeyi unutmayınız.

Rafting Yarış Kuralları 2 Rafting Yarış Kuralları 2
Rafting Yarış Kuralları 1 Rafting Yarış Kuralları 1
Rafting Yarış Kuralları 3 Rafting Yarış Kuralları 3
Rafting Yarış Kuralları 4 Rafting Yarış Kuralları 4
Rafting Yarış Kuralları 5 Rafting Yarış Kuralları 5
Rafting Yarış Kuralları Rafting Yarış Kuralları
Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp
İlginizi Çekecek Diğer Aktiviteler
ONLİNE REZERVASYON VE HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.