Uluslar Arası Rafting Federasyonu Rafting Yarış Kuralları Hakkında

Uluslar Arası Rafting Federasyonu Rafting Yarış Kuralları

dünya uluslararası rafting kuralları nedirRafting Yarış Kuralları;

 1. Raftın devrilmesi yarışmada diskalifiye için bir neden değildir ve raft tekrar düzeltilebilir. Tüm takım üyeleri bitiş çizgisini botta geçmelidir. Raft’ın düzeltilmesinde ya da bütün takım üyelerinin bota binmesinde bir hata olursa, takımın bitiş süresine 50 saniye ceza uygulanır.
 2. Tüm yarışmalarda kasıtlı fiziksel müdahaleler yasaktır. (Rafttan rafta, kürekten küreğe, kişiden kişiye, kişiden küreğe ve rafta gibi) Raftlar arası istenmeden oluşan temaslar ceza almaz ancak bilinçli temaslar yasaktır. Her kural ihlali için 10 saniye ceza uygulanır.
 3. Geçmek için yapılan her türlü engelleme yasaktır. Engelleme; diğer raftın yönünü değiştirmek veya değiştirmeye çalışmakla oluşur ve her çaba 10 saniye ile cezalandırılır.
 4. Yarışmada meydana gelen yaralanmalarda, yaralı yarışa devam edemiyorsa; yaralı doktor yardımına gönderildikten sonra, takımın diğer üyeleri yarışa devam edebilir.
 5. Dışarıdan her türlü yardım almak yasaktır.(Çok tehlikeli durumlar hariç) Bunun cezası diskalifiyedir. 6. Yarışma bitimde, organizasyon tarafında istenirse raft taşıma aracına raftlar, takım üyeleri tarafından taşınır. Bu durum yarışma öncesi takım kaptanları toplantısında açıklanır.
 6. Kaptanlar Toplantısı ( A ve B Seviye Yarışlar) a. İlk Kaptanlar Toplantısı yarışma gününden bir gece önce yapılır ve bu toplantıda yarışma takvimi dağıtılır. b. Daha sonra her bir yarış disiplininden 1 gün önce toplantı yapılır. c. Sonuçlar toplantılarda veya hazırlanmış ise yarışmadan hemen sonra verilir. d. Kaptanların Toplantı Salonu sadece bu toplantı içindir başka bir aktivite için kullanılamaz. e. Sadece kaptanlar ve eğer lazımsa tercümanları bu toplantılara katılabilir. Diğer katılmak isteyen kişilere Jüri Başkanı karar verir. f. Kaptanlar her toplantı sonunda imza verirler
 7. Kaptanlar Toplantısı (c ve D Seviye Yarışlar)
 8. Her yarışmada başlangıç hakemi çıkış verdiğinde, bot tutucu raftı bırakır ve raftın burdu başlangıç çizgisini geçmesiyle yarış başlamış olur. Başlangıç elektronik sistemle yapılmıyorsa başlangıç hakemi yarış başlamadan önce küreklerin sudan çıkarılmasını ve dışarıda tutulmasını isteyebilir. Çık komutu verilmesi beklenir.
 9. Elektronik zaman A ve B Seviye Yarışmalarda zorunludur. Özelliklede Sprint ve Slalom yarışmalarının Finiş (Bitiş) çizgisinde.
 10. Botun herhangi bir kısmı hayali bitiş çizgisini geçtiği zaman yarış biter. Tüm takım üyelerinin botta olması gerekir. Eğer bu gerçekleşmezse takım 50 saniye ceza alır.
 11. Başlangıç işaretinden önce hileli çıkış girişiminde bulunan takıma en ağır ceza olan 50 saniye verilir. Eğer hatalı çıkış yapılmışsa, çıkış tekrarlanır. Herhangi bir takım iki defa hatalı çıkış yaparsa diskalifiye edilir; Yerine herhangi bir takım yerleştirilmez ve boş kalır.
 12. Takımların zaman ve puan eşitliği, bir önceki yarışlarında da durum aynıysa, takımların çıkış sırası kur’a ile belirlenir. Eğer bu durum Nehir İnişi (Down River) için gerçekleşiyorsa bu takımları aynı grup da yarıştırmak gerekir.
 13. Yarışma sonunda, iki takımda toplamda aynı puanı almış ise; Slalom yarışını önde bitiren bir üste çıkarılır.
 14. Kapı Hakemleri ve nehirde görev yapan hakemler kendilerine söylenmedikçe görev yerlerinden ayrılamazlar. Sporcularla diyaloga giremezler
 15. Eğer herhangi bir takım hakkında suç iddiası var ise; bu araştırılır ve gerçekliği ortaya çıkarsa bu takıma IRF tarafından ciddi yaptırımlar uygulanabilir. Öyle ki; bu davranışlar içerisinde sporculuk etiğine yakışmayan davranışlar sergilemek, kavga etmek ve şiddet kullanmak, IRF yarış kurallarına ve yarışma şartlarına, görevlilerin uyarılarına açıkça uymamak ve önemsememek gibi… Böyle bir olay oluştuğu takdirde 24 saat içerisinde olayın yazılı olarak Yarışma Jürisine iletilmelidir. Yarışma jürisi gerekli araştırmayı yapar, bu olayla ilgili kişileri dinler, olayı yumuşatan veya kötüleştiren kanıtları toplar. Saldırının şiddetine göre ceza uygulanmalıdır. Örneğin; bu yarışma için sıfır puan ya da tüm yarışmalar için sıfır puan, takımın tamamının ya da ilgili üye ya da üyelerinin yarışmadan atılması ve yarışmaya giriş aidatı ödenmişse paralarının iade edilmemesi şeklinde cezalar uygulanır.

Not: Daha Fazla detay ve bilgi için lütfen federasyonun güncel sitesini ziyaret etmeyi unutmayın.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp

Antalya Rafting Turların'da eğlencenin farkı RAFTİNGO ile mümkün

ONLİNE REZERVASYON VE HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.