turk ingiltere rusya

Macera arama macera sana gelsin!

Rafting Spor Faaliyetinde Olması Gereken Ekipmanlar

Rafting Sporunda Gerekli Ekipmanlar | Önemli Rafting Ekipmanları

Rafting Ekipmanları

Rafting, su büyüklüğüne göre sınıflandırılan derelerde ve rafting alanlarında yapılan aktiviteler, en kolaydan en zora kadar 1 ile 6 arasında sınıflandırılır. Rafting için gereken ekipmanlar arasında rafting küreği, rafting botu, botu şişirmek için bot pompası, koruyucu can yeleği ve baş bölgesi için kask gibi ekipmanların eksiksiz ve doğru şekilde bulunması gerekmektedir. İklim koşullarının zorluğuna bağlı olarak su derecesi yağışlarla değişebilir ve su geçirgenliği olmayan veya çok az olan termal kıyafetlerin yanı sıra koruyucu neopren kıyafetler giyilir.

Ekipmanlar:

  1. Botlar: Rafting botları genellikle 3,6 - 4,8 metre uzunluğundadır. Botlar, suyu tahliye eden deliklere, pompa veya kendi şişme yeteneğine sahip yastıklara, hırçın dalgalarda ayakların sabitlenebileceği bölgelere ve suya ve güneşe dayanıklı malzemeden üretilmiş eğlence, kurtarma veya spor amaçlı kullanılan araçlardır.
  2. Kask: Genellikle fiberglas veya sert malzemelerden yapılan kasklar, rafting sırasında düşme durumunda baş bölgesini korur. Kask, rafting sırasında zorunlu olarak kullanılmalıdır ve baş yapısına uygun şekilde ayarlanabilen kemerlerle donatılmıştır. Suya girildiğinde suyun tahliye edilmesini sağlayan deliklere sahiptir.
  3. Can veya Koruyucu Yelek: Suya düşme durumunda bayılma anında veya şelale içinde daha kolay su yüzeyine çıkabilmek için köpük ve hafif malzemelerden yapılan önemli bir ekipmandır.
  4. Yağmurluk: Rafting sporcularının genellikle yağmurlu havalarda kullandığı vücut ısısını koruyan koruyucu özelliklere sahip bir ekipmandır. Rafting yapanlar için yağmurlu havalarda önerilir.
  5. Kürek: Rafting botunu yönlendirmek ve hareket ettirmek için tasarlanmış tekli veya çiftli sert plastik yelpazeli ve kırılmaz metal saplı ekipmandır.
  6. Kurtarma İpi: 15-30 metre uzunluğunda sarılarak torbasına konulan kurtarma ipi, rafting botundan düşme durumunda ırmaktan veya ırmak kenarına çekmek için kullanılır. Her rehberin bulundurması gereken önemli bir ekipmandır.
  7. Neopren Koruyucu Elbise: Soğuk havalarda vücut ısısını dengelemek için tasarlanmış neopren malzemeden uzun ve kısa kollu olarak üretilen rafting sporcuları ve denizcilerin kullandığı bir ekipmandır.
  8. Rafting Ayakkabısı: Plastik veya özel kumaşlardan imal edilen kaygan özelliği olmayan ve en ıslak ve yosunlu kayalarda bile kaymayan deliklere sahip ayakkabılar, su geçirmeyen bir yapıya sahiptir ve rafting sırasında kullanılan önemli ekipmanlardandır.

Rezervasyon Yap

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp
İlginizi Çekecek Diğer Aktiviteler
ONLİNE REZERVASYON VE HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.